GurmeManşet

Kaliteli ve Lezzetli Baklava Yanma Yapmaz!

Son dönemde Türkiye’nin gastronomi alanındaki parlayan yıldızı olan Mahizer, geleneksel Türk tatlılarının lezzet sırlarına ışık tutuyor. Baklavadan lokuma, sütlü tatlıdan katmere kadar zengin bir tatlı menüsüne sahip olan Mahizer’in deneyimli ustabaşısı, yılların ustası Gaziantepli Mehmet Emişen, damaklarda iz bırakacak, kaliteli ve lezzetli baklavanın sırlarını ve nasıl yenmesi gerektiğinin inceliklerini anlattı.

Lezzetiyle dillerden düşmeyen, Türk gastronomisinin yeni ışığı Mahizer’in üretim sorumlusu, uzun yılların ustası Gaziantepli Mehmet Emişen, eşsiz lezzetlerinin ip uçlarını ve yemenin inceliklerini anlattı.

Mehmet Emişen
Mehmet Emişen

‘’Ülkemizde neredeyse her yörenin kendine özgü tatlısı var. Bunlar arasında başı çeken baklavanın yapılışı ayrı bir özen gerektiriyor.’’ diyen Emişen, yapımında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Doğru şekilde nasıl yenir? sorularını yanıtladı. 

“Her malzemeyi kendi yöresinden bizzat ellerimle seçerek alırım.”

MAHİZER ile Anadolu’nun zengin tatlılarını eşsiz kalite ve lezzetle dünyayla buluşturmaya hazırlandıklarını belirten Mehmet Emişen, ‘’Her tatlımız için çok özel reçeteler kullanıyoruz. Toplamda 79 çeşit tatlıdan oluşan bir menümüz var. Bunun 20 çeşidi baklava. Bu tatlı ülkemizin en kıymetli ve özel tatlılarından biridir. Biz baklava hamurunu elle açarız. Her malzemeyi kendi yöresinden bizzat ellerimle seçerek alırım. Bu konuda çok özen gösteriyoruz.

Kullandığımız şeker, yağ ve fıstığın kesinlikle en iyi olanını seçiyoruz. Bütün ince detaylarına özenle dikkat ediyoruz. Hangi marka un en iyidir? O marka un nerede yapılır? Hangi yörenin buğdayı iyi? Hangi mevsim daha iyi buğday çıkar? Hangi mevsim nişasta iyi olur? Hangi mevsimde, hangi yörenin hangi buğdayı, nişastada iyi olur? Bunların hepsini araştırıp en kaliteli ve doğal olanını kullanıyoruz.

Bir diğer önemli noktası da altın rengini yakalamaktır. Şerbet miktarını iyi ayarlamak gerekiyor. İyi olan midede ya da boğazda yanma yapmaz. Bu hususlara dikkat etmek gerekir.’’ dedi.

“Kaliteli ve lezzetli olan baklava ağızda hemen dağılır.”

Yerken yapılan en büyük hata çatal bıçak kullanmaktır diye belirten Mehmet Usta, ‘’Bu tatlı elle yenilir. Doğru yeme şekli, elinizle tatlıyı ters çevirip damağa yerleştirmektir. Kaliteli ve lezzetli olan tatlı ağızda hemen dağılır. Kolaylıkla yenir ve boğazı yakmaz.

Bu tatlı ağza alınmadan önce bile kokusu ve kıvamıyla kendisini belli eder. Hamurun çıtırtısından, renginin parlaklığından ve buruna yayılan fıstık kokusundan bile kaliteli baklava ayırt edilebilir.” dedi. 

“Her halkası ayrı ayrı çok büyük öneme sahiptir.”

Mehmet Emişen, ‘’Sadece iyi bir ustaya sahip olmakla iyi baklava elde edemezsiniz. Bu bir zincir gibi düşünülmeli. Her halkası ayrı ayrı çok büyük öneme sahiptir. Kullandığınız şekerin, yağın ve fıstığın kesinlikle en iyi olanını seçmeniz gerekiyor. Çünkü zincirden tek bir halka çıkarılırsa iyi baklava elde edilemez.’’ diye belirtti.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu