SeyahatGenelManşetŞehirde

Karadağ Gezilecek Yerler

Karadağ’da gezilecek yerleri merak edenler, Karadağ’ı vizesizken görelim aradan çıkaralım diyenlerdenseniz bu yazıyı sizler için hazırladım! Karadağ’a Şubat ayında gitmiş biri olarak neler yaptık, nasıl geçti gibi sorularının hepsine bu yazıda cevap veriyorum. Unutmayalım ki ben sadece vakit buldukça gezen, deneyimleyen biri olarak kendi deneyimlediklerim üzerine önerilerde bulunacağım. Keyifli ve dinlendirici bir Karadağ gezi rotasına hazırsak, haydi gelin yavaştan bu güzel ülkeyi gezmeye başlayalım!

Neden Karadağ? Ne Zaman Gidilmeli?

Karadağ gitmek istediğim ülkelerden biri olmasına rağmen aynı zamanda da hep ertelediğim planlarım arasındaydı. Artık ertelemek istemedim. Peki neden şubat ayında gittik? Tabii ki Pegasus’un paylaştığı indirimli biletlerden yakaladık ve rotamızı hemen oluşturduk. Biz Belgrad’a da gitmek istediğimizden gidiş ve dönüşümüzü Nikola Tesla Havaalanı’ndan yaptık.😊

Yaz sezonunun daha pahalı olduğunu duyduğumuz için sezon dışı bir tarihte biraz uzaklaşmak ve yeni bir yer görmek için burayı tercih ettik. Karadağ ülkesinde yaz ayları dışında bir tarihte gittiğinizde çok hareketlilik olmadığını görebilirsiniz. Orada yaşayan yerellerden de bu bilgiyi aldık. Yani aslında aradığınız daha hareketli bir gece hayatı ve kalabalık insan topluluğuysa rotanızı Mayıs-Ağustos tarihleri arasında oluşturabilirsiniz.

Eğer bizim gibi çok absürt fiyatlarla karşılaşmadan ülkeyi görelim, kalabalık da olmasın rahat gezelim, biraz da kafa dinleyelim diyorsanız Şubat-Nisan tarihleri arasında seyahatinizi planlayabilirsiniz. Şubat ayında giderken biraz şüphelerimiz yok değildi. Hava çünkü çok iyi olmayabiliyor, daha serin bir hava olabilir. Ama bizim şansımıza hava çok güzel ve keyifliydi hatta İstanbul’dan bile daha iyiydi diyebilirim. 😊

Rotamızı Nasıl Oluşturduk?

Öncelikle gitmek istediğimiz birkaç yer vardı. Kotor, Dobrota, Podgorica, Perast, Budva, Tivat, Sveti Stefan gezmek istediğimiz yerlerdendi ve bu yerleri gezmek için 2 gece 3 günümüz vardı. Biz de planı şu şekilde yapmayı tercih ettik.

1. Gün : Podgorica – Kotor

2. Gün : Kotor – Perast – Dobrota

3. Gün : Tivat – Budva – Sveti Stefan – Podgorica

Neden Araba Kiraladık?

Biz rahat rahat gezelim, vaktimiz de zaten kısıtlı diye düşünerek araba kiralamıştık.

Eğer siz de birden fazla yere uğramak, gezmek istiyorsanız araba kiralamak en mantıklısı olacaktır. Biz arabayı booking.com üzerinden 3 gün için 2684TL’ye (full sigorta) kiraladık. Burada önemli bir bilgi vermek isteriz. Buradaki kurallar gereği arabanın farları devamlı açık olmalı, gündüzleri bile… Aman dikkat edin, ceza yemenizi istemeyiz. 🙂

En uygun arabayı seçmiştik nitekim kiralamak istediğiniz araçtan farklı bir araçla karşılaşabiliyorsunuz. O nedenle en uygununu kiralayın gitsin. 😊

Konaklama Tercihimiz

2 gece konaklamamızı Kotor’dan almıştık. Yine booking üzerinden kiraladığımız, muhteşem manzarasına doyamadığımız Apartments Markovic adlı otelden bahsedeceğim. Stüdyo-Deniz Manzaralı olan odayı almıştık, Booking’de göründüğü gibiydi. 2 gece 2 kişi 63 euro ödedik. Bu oteli tercih edecekseniz şunu bilmeniz gerekiyor. Şehir merkezi fotoğrafa baktığınızda karşısı. Yani otelden merkeze arabayla 5-7 dk da gidebilirken, yürümek zorunda kalırsanız tahminen minimum 30-40 dk sürecektir. Araba kiralamayacaksanız Kotor Old Town’a daha yakın bir oteli tercih edebilirsiniz. Bizim önceliğimiz otel seçerken manzaraydı ve zaten görüyorsunuuuz. 😊

vegeteriana 31
APARTMENTS MARKOVİC

KOTOR

Otele yerleştikten sonra vakit kaybetmeden Kotor Körfezini ve Old Town’ı (Stari Grad) gezmeye gittik. Belirttiğim gibi yaz döneminde gitmediğimiz için park yeri sorunu yaşamadık. Otelimizden çıktığımızda istediğimiz lokasyona giderken yol kenarlarına araba park edilebildiğini gördük ve kalabalık olmadığından boş yerler bulabildik. Yaz döneminde ise otoparklar hariç yer bulunamadığı ve otoparkın pahalı olduğunu duymuştuk. Neyse ki biz hiç para ödemedik. 😊

Gezmeye doyamadığımız sokaklar, mimarisi, fotoğraflamaktan kendimizi alamadığımız körfezi ile biz Kotor’u çok sevdik. Old Town’dan bahsedecek olursak, çok büyük bir alan değil. Kendiniz kolayca harita ile gezebilirsiniz. Burada görülecek yerler neler hemen bakalım.

Nereleri Gezmelisin?

Tito’nun Sözü (Ana kapıdan girerken kafanızı yukarı kaldırdığınızda görebilirsiniz), Ordu Meydanı-Piazza of the Arms (Ana kapıdan girdiğinizde gördüğünüz meydan), Saat Kulesi (Kapıdan girdiğinizde ilerde göreceğiniz kule), Utanç Sütunu, St. Nicholas Kilisesi.

Saat Kulesi
SAAT KULESİ
image 2
UTANÇ SÜTUNU

Görülecek yerlere baktıktan sonra Old Town’ın güzel sokaklarını turmaya başladık ve tabii ki bir sürü fotoğraf çektik. Magnet severlerdenseniz Old Town’da çeşitli dükkanlar mevcut. 3-5 euro aralığında bulunan magnetlerden alabilirsiniz.

vegeteriana 5
OLD TOWN

Cafe-Restaurant Tercihlerimiz

Pizzeria Pronto : Araştırmalarımız sonucu listemizde yer alan bu pizzacıya uğramak istedik. Küçük bir dükkân olmasına rağmen güzel dekore edilmişti. Dilim olarak alabileceğiniz gibi porsiyon tercihi de yapabilirsiniz. Biz pizzalarını oldukça beğendik. Tercih ettiğimiz pizzaların fotoğrafları ve fiyatlarını aşağıda görebilirsiniz.

vegeteriana 33

Dojmi : Old Town ana kapısından girmeden ilerlediğinizde bu tatlı kafeyi görebilirsiniz. Biz her gün kahvemizi içmek için buraya gittik. Açık ve kapalı alanı mevcut. Kahvenizi burada içebilirsiniz. Iced latte ve Club Sandvic’e toplam 12 euro ödedim. Kahveleri güzel ve atmosferi keyifli bir yer. Kahveler 3 Euro civarlarındaydı.

image 4

Pepe Nero : Biz öğle yemeğimizi burada yedik. Kış sezonu olduğundan çoğu yer kapalıydı, açık olanlar da boştu. Burayı yine haritalar üzerinden bulduk. Tek müşterisi o an bizdik 😊 Sevimli ve tatlı çalışanları olan bir restorandı. Yemek olarak Beef Stroganoff ve balık çorbası tercih ettik. Balık çorbasında tereddütlerim vardı fakat denediğimde gayet beğendim. Yemekleri ve çalışanları açısından tercih edilebilir bir yer.

image 5

PERAST VE LADY OF ROCKS

Bizi büyüleyen Kotor Körfezi’nde tabii ki tekne ile de bir tur atmasak olmazdı. 😊 Old Town’ın önünde, sahil şeridinde tekne turları düzenleyen kişileri kolayca görebilirsiniz. Grup olarak turlar bulabileceğiniz gibi özel turlarda mevcut. Sezon sebebiyle boş olduğundan grup turunu tercih etmedik ve özel tura çıktık.

vegeteriana 21

Turlarda rota tercihleri bulunuyor, görmek istediğiniz yerlere ve zamanınıza göre seçim yapabilirsiniz. Biz 1,5 saatlik Perast turunu tercih ettik. 2 kişi bu tur için 70 euro ödedik. Çok tatlı bir tekneci abiye denk geldik, konuşabildiği İngilizcesiyle bize etrafı anlatmaya çalıştı. 😊

vegeteriana 7
LADY OF ROCKS

Perast turuna Lady of Rocks, Old Town Perast dahil. Gidiş-dönüş yol 50 dakika sürüyor. Kalan 1 saatimizi iki yere -zaman olarak istediğimiz gibi- dağıtarak gezme şansımız oldu.

version1uuid7EC68DC6 FD2F 402C B006 EBB8C693F076modecompatible
NİKOLA KİLİSESİ

DOBROTA

Kotor merkeze arabayla 5-7 dk mesafede olan Dobrota’ya gittik. Sahil boyunca evlerin ve işletmelerin bulunduğu bir kasaba diyebiliriz. Burada sezon itibari ile sessizlik hakimdi. Biz de sahili turladık, görmüş olduk. Yazın daha hareketli olabilir, çoğu yer kapalıydı. Bu sebepten çok fazla şey de göremedik açıkçası.😊

TİVAT

Budva’ya gitmeden önce Tivat şehrini de görmek istedik. Tivat’ın verdiği ilk izlenim ile burada kalitenin bir tık daha arttığını gördük. Yine attık kendimizi sahil şeridine, başladık gezmeye… Yat limanında dolaşarak biraz yürüdük.

vegeteriana 9
PORTO MONTENEGRO YATCH CLUB

Çok fazla vakit ayırmayı düşünmediğimizden yat limanını gezdik ve kendimize sevimli bir kafe bularak kahvaltı etmeyi tercih ettik. Sahil boyunca çeşit çeşit kafe ve restoran bulabilirsiniz.

vegeteriana 15

Croissant, Briochei, filtre kahve ve ıced latte tercih ettik. Sunumu ve lezzetleri güzeldi ama filtre kahvesi ortalamaydı. Toplam 15 euro ödedik. Keyifli bir dinlenme molası için burayı tercih edebilirsiniz.

BUDVA

Evettt sıradaki şehrimiz Budva! Yavaş yavaş Karadağ turumuzun sonuna doğru gelirken bu güzel şehri görmeden geçmek olmazdı. Budva’nın yaz aylarında daha kalabalık ve hareketli gece hayatına sahip olduğunu duymuştuk. Biz tabii bunu göremedik. 🙂

Old Town: Sokakları yine çok güzeldi. Bolca fotoğraf çektik. İçerde yer alan küçük işletmelere de şans verebilirsiniz.

vegeteriana 17
BODVA OLD TOWN

Dans Eden Kız Heykeli: Biz gittiğimiz zaman etrafı güvenli olmadığı için kilitliydi. İçeri giremedik, uzaktan bakıştık diyebiliriz asdfg 😊

version1uuid77A0991D B8E2 40EB BA74 B2BEEE558071modecompatible.jpeg
DANS EDEN KIZ HEYKELİ

Yat Limanı ve Sahil Şeridi : Old Town’dan sonra sahil şeridini gezdik. Yine güzel manzarası ve sakin atmosferi ile keyifli zaman geçirdik.

vegeteriana 19
BUDVA LİMAN-SAHİL

Sahil turumuzu bitirdikten sonra sahil kısmında dikkatimizi çeken kafelerden birine oturup biraz dinlendik. Iced latte ve Americano’ya 6 euro ödedik.

version1uuid709D0768 2861 4BC9 BD06 2ACA3B1E42E4modecompatible.jpeg
HOTEL ASTORIA

SVETİ STEFAN

 Kısa ve dar bir geçit ile karaya bağlantısı bulunan Sveti Stefan adasının alanı sadece 1.46 hektar. Ada normalde halka açık değilmiş. Ada sakini değilseniz giriş için içindeki restoranttan rezervasyonunuz olması, rehberli turla gezmeniz ya da otelde kalıyor olmanız gerekiyor. Biz gittiğimizde kapalıydı bu sebepten de içeriye giremedik. Önünde fotoğraflar çekildik, sahilinde biraz oturduk ve yolumuza devam ettik.

vegeteriana 23
SVETİ STEFAN ADASI

PODGORİCA

Nereleri Gezmelisin?

Veee son durağımız Podgorica’ya gelmiş bulunmaktayız. Burası Karadağ’ın başkenti aynı zamanda en büyük şehri… Başladık turlamaya tabii. Vaktimiz çok olmadığından önce şehri arabayla turladık. Çok büyük ve karışık bir yer olmadığından geze geze sokaklarda dolaştık. Daha sonra The Cathedral of the Rusurrection of Christ Church (Mesih’in Dirilişi Katedrali) ve Saat Kulesi’ni gördük. Güzel mimariye sahip bu katedrali görmenizi öneririz.

vegeteriana 29
PODGORICA ŞEHİR MERKEZİ

Cafe-Restaurant Tercihlerimiz

Pod Volat : Saat kulesinin yanında gezerken dikkatimizi çeken bir restoran olmuştu. Burayı orada yaşayan birkaç kişiden de duymuştuk. Yemek için denemek istediğimiz Pod Volat’ı tercih ettik.

vegeteriana 25

Yemek olarak steak ve chicken tercih ettik. Tavuk baya güzel pişmişti, yumuşak ve suluydu çok beğendik. Steak biraz fazla pişmiş geldi o nedenle bir tık sertti. Yanına da denemek istediğimiz Ajvar salatasından ve Podgorica pilavından söyledik. Pilavı açıkçası biraz farklı bir şey olarak bekliyorduk ama bizim pirinç pilavından pek bir farkı yok hatta eksiği var diyebiliriz. Söylemeye çok da gerek yokmuş, denemeyin. 😊 Ajvar’ı ise beğendik. İçinde köz biber, patlıcan, domates olan bir ezme diyebiliriz.

Caffeine Coffee Shop : Kahve içmek için oturup menüsünde gördüğümüz kokteylerden denemeye karar verdiğimiz mekan. Güzel tatlı bir yer. içeride ve dışarıda oturma seçeneği bulunuyor. Çok ilgili ve kibar garsonlarıyla bizi sevindiren bir mekan oldu. Ben alkolsüz kokteyl olan Strawberry Virgin Colada tercih ettim ve çok beğendim. 😊

version1uuid319053CD CB7F 412A BAB8 490C7CE019AEmodecompatible.jpeg
Caffeine Coffee Shop

Bizim gezi rotamız bu şekildeydi. Tüüüüm bu şehirleri 2 gece 3 günde kolayca gezdik. Sezonunda gitseydik eminiz ki gezemeyecektik. Gerek park yeri derdi, gerekse insan kalabalığı derken vaktimizin daha çok gideceğini biliyoruz. Ama tabii sezon dışı gidince de şehir size boş gelebiliyor ve eğlenceye dair hiçbir şey göremiyorsunuz. Tarih seçerken lütfen bunları göz önünde bulundurarak seçim yapın. 🙂

Bir sonraki yazımız Belgrad gezi rotasında görüşmek üzere!

Dilan Perin fotoğrafı

Dilan Perin

Akdeniz Üniversitesi İktisat bölümünden mezun oldu. Kariyerini İstanbul’da Dijital Pazarlama ve E-ticaret alanında devam ettiriyor. Kuaförümden, Ventoso, Bonobella ve Güzelliğin Peşinde sayfalarının pazarlama çalışmalarını yönetiyor. Hobi olarak blog yazıları yazmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu