İyi YaşamManşet

Kaş Kepeklenmesi Neden Olur?

Genellikle saç derisinde görülen kepek, kıl yoğunluğunun fazla olduğu bütün bölgelerde karşımıza çıkan bir durumdur. Saç derisinden sonra en çok kaşlarda ortaya çıkarlar. Kaş kepeklenmesi birkaç farklı neden sonucunda ortaya çıkar. Kaşıntı, kızarıklık ve pul pul dökülmeler ile kişiye rahatsızlık verir. Aynı zamanda görünümü de olumsuz şekilde etkilediği için önüne geçmek gerekir. Gerekli tedbirleri alarak kaş kepeklenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Peki ya kaş kepeklenmesi neden olur? Bu kepeklenme nasıl önlenir? Haydi gelin içeriğimizin devamında bu soruların cevaplarını inceleyelim.

kaş kepeklenmesi

Kaş kepeği özellikle kepeğe eğilimli olan insanlarda çok daha sık görülebilen bir problemdir. Genellikle aşırı miktarda yağ üretiminden kaynaklanır. Bu yüzden yağ üretiminin fazla olduğu saç derisi ve çevresi kepekten daha fazla etkilenir. Bu nedenle eğer yağlı bir cilt tipine sahipseniz saç derisi ve kaşlarda kepek oluşma riskiniz daha yüksek olabilir.

Kaş Kepeklenmesi Neden Olur?

kaş kepeklenmesi

Kaş kepeği saç derisinde bulunabilen kepek problemi ile çok benzerdir. Kaş kepeğinin öncü sebepleri arasında aşırı yağlı cilt tipi ve seboreik dermatit yer alır. Seboreik dermatit; yüz bölgesinde sıklıkla kaşlarda, kirpiklerde, kulak arkasında ve burun kenarlarında kendini gösterir. Pek çok zaman kafa derisi üzerinde ortaya çıkar ve vücudun diğer alanlarında yayılabilir. Bu durum seboreik dermatit, egzama, sedef hastalığı ve farklı cilt problemleri ile ilişkilidir. Kimi zaman kuru ve soğuk hava ya da stres sebebi ile de şiddetlenebilir.

Kaş kepeklenmesi bazen bir alerjen ya da tahriş edici nedeni ile ciltte ortaya çıkan bir reaksiyondur. Kontak dermatit, şampuan, saç kremi ya da makyaj malzemesi gibi ürünlerde bulanan bir bileşene cildin tepki vermesi ile gelişebilir. Örneğin, eğer yeni bir ürün kullandıktan sonra kaşınızda kepeklenme meydana gelirse o ürünü kullanmayı bırakmalısınız.

Kaş Kepeklenmesi Nasıl Önlenir?

kaş kepeklenmesi

Basit ve kolay yöntemler ile kaş diplerinde bulunan kepeklenme problemini ortadan kaldırabilirsiniz. Kaş kepeklenmesinin önüne geçebilmek için birkaç öneriyi sizler için sıraladık.

  • Kaş altında bulunan ciltteki kaşıntının önüne geçebilmek için nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Zaten ufak bir alan olduğu için az miktarda krem uygulamanız yeterli olacaktır.
  • Kaş derisine kepek önleyici bir şampuan uygulayabilirsiniz. Bunu yaparken gözlerinize uygulamamaya özen gösterin. Şampuandan ortalama bir damla kadar elinize alın, köpürtün ve kaşlarınıza uygulayın. 2 dakika kadar sonra ise kaşlarınızı yıkayın. Kepek önleyici şampuan kullanımı kaşınızdaki kaşıntıları azaltacaktır.
  • Yüzünüzü ve saç derinizi aşırı yıkamaktan kaçınmalısınız. Aksi takdirde cilt için gerekli olan yağlar ortadan kaybolur ve cildinizin nem dengesinde bozulmalar meydana gelir. Bu durum da özellikle cilt kuruluğuna ve buna bağlı olarak kepeklenmeye sebep olabilir.
  • Kaş kepeklenmesinden kurtulmak için çay ağacı yağı da kullanabilirsiniz. Çay ağacı yağı kepek problemine karşı çok etkili bir yağdır. Fakat saf çay ağacı yağını doğrudan cildinize uygulamamalısınız. Farklı bir yağ ile seyrelttikten sonra kaşınıza uygulayabilir ve kaş kepeklenmesinin önüne geçebilirsiniz.
  • Aloe vera jeli cildin nem ve besin dengesini sağlayan doğal bir üründür. Bunun yanında da kepeği azaltabilme etkisine sahiptir. Bu ürünü de kaşınıza uygulayabilirsiniz.
  • Kaş kepeklenmesinin önüne geçebilmek için potansiyel alerjenleri takip etmelisiniz.

Bütün bu sıraladığımız yöntemler kaş kepeği sorununuzu ortadan kaldırmadıysa bir dermatoloğa gitmeniz yararlı olacaktır. Eğer kaş kepeklenmesinin altında egzama ve sedef gibi kronik farklı cilt hastalıkları yatıyor ise tek başına önlem almak yeterli olmayabilir.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu