GüzellikMakyajManşet

Kaşlarınız Hakkında 9 Harika İpucu

Kaşlarımız yüzümüzdeki şeklin oluşmasını sağlayan en önemli noktalardan biri. Doğru düzgün bakıldığı zaman yüzünüzdeki güzelliği tamamen ortaya çıkaracağı da kesin.

Bizler için bu kadar önem taşıyan kaşlarınıza hak ettikleri gibi bakabilmeniz için bazı ipuçları derledik. Haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

kaş

Kaş şeklinizi öğrenmelisiniz.

Kaşları tarif ederken güzellik uzmanlarının kullandığı üç bölge mevcuttur. Bunlar; iç köşe, zirve ve bitiş olarak adlandırılır. İç köşe adı üzerinde yüzünüzün iç kısmında kalan, burnunuza bakan ve kaşlarınızın başladığı noktadır. Zirve ise kaşlarınızın şakaklarınıza doğru bakan sivri noktasıdır. Bitiş noktası da elbette kaşlarınızın bitimini ifade etmek için kullanılır.

Farklı kaş şekillerini öğrenin.

Dört farklı kaş şekli vardır. Bunlar; keskin, yumuşak, yuvarlak ve düzdür. Kaşlarınızın şeklini belirlediğinizde şekil vermek çok kolay bir hale gelecektir. Kaş şekillerini takip edebileceğiniz bir şema gibi düşünebilirsiniz.

Kaşlarınız birbirine çok benzer fakat asla asimetrik değiller.

Ne kadar uğraşırsanız uğraşın asla ama asla kaşlarınız tamamen simetrik olmayacak. Bunun nedeni hangi tarafa yatarak uyuduğumuzdan ve günlük hayatta en çok kullandığımız yüz ifadelerine kadar değişiklik gösterebiliyor. Bu sebeple kaşlarınızı tamamen eşitlemeye çalışarak kaşlarınızdan olmamaya özen göstermelisiniz.

Yüz şeklinizi bilmek önemlidir.

Yüz şeklinizi bilmek, kaşlarınızı şekillendirmeniz için izlemeniz gereken ilk basamaklardan biridir. Makyaj sanatçısı Leiah Scheibel, yüz şeklinizin takip etmeniz gereken kaş şeklini fazlasıyla değiştireceğini söylüyor. Size en çok yakışacak kaş modelini merak ediyorsanız kesinlikle işe öncelikle yüzünüzü tanımaktan başlamalısınız.

kaş

Kaş stilisti Lauren Hogsden yüz şeklinize en iyi yakışan kaş stillerinden bazılarını paylaştı.

Eğer yüzünüz yuvarlak ise; bu yüzünüzün uzunluğuyla genişliğinin hemen hemen aynı oranda olduğu anlamına gelir. Bu sebeple sizin yüzünüze en çok yakışacak kaş stili sivri kaşlardır. Sivri kaşların geniş açısı sayesinde yüzünüz çok daha uzun görünecektir.

Eğer yüzünüz oval ise; gerçekten de mutlu olabilirsiniz. Oval yüz en dengeli olan yüz şeklidir ve aslında doğal kaşlarınız mutlaka suratınıza en iyi oturacak kaş modelidir. Doğallıktan vazgeçmeyin ve kaşlarınızın ilk modelini korumaya dikkat edin.

Eğer dikdörtgen bir yüz şekline sahipseniz; daha yumuşak hatlı kaş stilleri yüzünüzü ön plana çıkaracaktır. Dikdörtgen yapısına sahip yüzlerin en önemli özelliği çene hatlarıdır. Yüzünüzde hali hazırda var olan sert hatları dengelemek için daha düz ya da yuvarlak yumuşak kaş şekillerine yönelmeniz gerekir.

Eğer kalp şeklinde biz yüz yapısına sahipseniz; yani yüzünüzün alın bölgesi daha geniş, çene bölgesi ise daha sivriyse yüzünüzü dengelemek için daha yuvarlak hatlarda kaş modellerini tercih edebilirsiniz.

Eğer kare yapıda bir yüz şekline sahipseniz; çenenizin sivri hatlarını yumuşatmak için hatlı ancak kalkık kaşları tercih edebilirsiniz. Yüz hatlarınızdaki keskinliği daha fazla arttırmak istemiyorsanız mutlaka sivri hatlı kaşlardan uzak durmanız gerekecektir.

Kaşlarınızın doğal şeklini korumak bazen en iyi seçenek olabilir.

Günden güne yeni trendler çıkıyor. 2000 yıllarında incecik kaşlar modayken bunun tam zıttı yani kalın kaşların popüler olması çok uzak değildi, daha geçen senelere kadardı. Trendler gelip geçicidir ancak kaşınızın doğal şekli maalesef ki bir daha geri gelmeyebilir. Bu sebeple kaşlarınıza şekil verirken doğal halini bozmamaya özen göstermeniz gerekli.

Kaşlarınıza şekil vermeden önce doğal hali ile uzamasına izin verin.

Eğer kaşlarınıza şekil vermek için fazla kez oynama yaptıysanız ya da çok fazla kıllarınızı aldıysanız, kaşlarınızın kendini toparlaması için şekli ile oynamaya biraz ara vermelisiniz. Kaşlarınız kendini toparladığı zaman istediğiniz gibi şeklini değiştirebilirsiniz.

kaş

Kaşlarınıza şekil vermek için doğru aletleri kullandığınızdan emin olmalısınız.

Kaşlarınıza şekil vermek ya da yalnızca doldurmak için bile olsa doğru aletleri kullanmalısınız. Çünkü doğru aletleri kullanmadığınız taktirde istediğiniz sonuçları elde edemezsiniz. Kaşlarınız için her zaman ihtiyacınız olacak bazı eşyalar şöyle:

  • Doğal ışık
  • Büyüteç özelliği olmayan bir ayna
  • Kaşınızın uzunluğunda çizgisini düzeltmek için kullanacağınız düz bir alet
  • Kaş kalemi
  • Cımbız
  • Kaş makası
  • Temiz bir maskara ya da kaş fırçası

Kaşlarınızın haritasını çıkarın.

Güzellik ve makyaj uzmanı Cara Lovello’ya göre kaşlarınıza düzgün bir şekil vermek için en ince ayrıntısına kadar yüz hatlarınızın ölçülmesi ve sonrasında ona uygun bir model belirlenmesi gerekiyor. Fakat bu ölçüm işlemi evde de kolaylıkla yapılabilecek bir işlem. Cetvel gibi düz ve yassı bir objeyi burun deliğinizin yanına yaslarak kaşlarınıza düz bir çizgi çekiyorsunuz ve cetvelin geldiğini noktayı işaretliyorsunuz. Cetveli aynı noktada tutarak kaşınızın zirvesine yaslıyorsunuz ve o noktayı da işaretliyorsunuz. Son olarak cetveli burnunuzdan kaldırmadan gözünüzün bitimi ile aynı hizaya getiriyorsunuz. Bu işlemi iki kaşınız için de yapıp noktaları birleştirdiğinizde yeni kaş stiliniz ortaya çıkıyor.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu