Saç BakımıGüzellikManşet

Tarak Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Şey

Saçlarımız bizim için çok büyük bir yere ve öneme sahip. Bu sebepten tarak seçimi de aynı önemi taşıyor. Saçlarımıza en yıpratmayacak şekilde işlem uygulamalıyız ki bizi yarı yolda bırakmasın.

Saçlarınıza zarar vermemek için kullanmanız gereken doğru ürün kullanımlarını sizler için araştırdık ve derledik. Haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

tarak

Taraklar saçlarımızın sahip olduğu doğal yağı dağıtırken kullandığımız en önemli araçlardan biri.

Bu sebepten de kullanımları saç tiplerine uygun olmalıdır. Eğer saçınızın yapısına uygun bir tarak kullanmazsanız hem saçlarınızdan olabilir hem de acı çekebilirsiniz. Bu sebepten aslında ilk dikkat edilmesi gereken şey türü oluyor.

Sönük ve Hacimsiz Saçlar

Eğer sönük ve hacimsiz saçlara sahipseniz sizin tercih edeceğiniz model; ahşap saplı, sert kıllı ve geniş aralıklara sahip kalın bir fırça olmalıdır. Bu seçim saçlarınızın daha hacimli ve havalı görünmesine yardımcı olacaktır. Sönük saçlar bu şekilde çok daha efektif kullanılabilir.

Kıvırcık Saçlar

Eğer saçlarınız kıvırcık ise ve buklelerinizi daha belirgin bir hale getirmek istiyorsanız çok dişli ve ayarlanabilir bukle ürünleri tam size göre diyebiliriz. Bu taraklar birden fazla, kıvırcık saç numarasına göre ayarlanabilir dişlerden meydana geldiği için kendi saç hacminize göre ayarlama yapabilirsiniz. Hem bukleleriniz bozulmayacak hem de kıvırcık saçlarınız kırılmayacak.

tarak

Karışan Saçlar

Eğer saçlarınız çok çabuk karışıyor ve kolay bir şekilde açılmıyorsa üç boyutlu tarakları deneyebilirsiniz. Bu taraklar esnek yapısı sebebiyle çok karışık ve karmaşık olan saçları kolay bir şekilde açabiliyor. Aynı zamanda kırılmamasını sağlıyor.

İnce Yapılı Saçlar

Eğer çok ince yapılı saçlara sahipseniz doğal kıllardan yapılmış tarakları tercih etmeniz çok daha doğru bir seçim olacaktır. Zaten halihazırda hassas olan saçlarınızın daha fazla kırılmaması ve zarar görmemesi adına bu doğal kıllardan üretilen yumuşacık fırçalar sizin için faydalı olacaktır.

Islak Saçlar

Islak saçlarınızı tararken de yine ince uçlu, geniş aralıklı ve düz taraklar tercih etmelisiniz. Özellikle ıslak saçların en büyük kurtarıcısı bu ürünlerdir.

tarak

Uzun Saçlar

Eğer uzun saçlara sahipseniz saçlarınızı dipten uca doğru taramalısınız ve saç diplerinize çok fazla baskı uygulamamalısınız. Bu sebepten uzun saça sahip olanların kullanacağı türden bir ürün tercih etmelisiniz. Sık dişli ve büyük taraklar uzun saçlarına zarar vermeden taramanıza yardımcı olur.

Bütün bunların yanında fön çekerken kullandığınız fırçalar da aynı ölçüde önem taşıyor.

İyi bir fön fırçası ile hem saçınıza daha fazla ısı uygulamaz hem de kırılmasının önüne geçersiniz. Ahşap fön fırçası saçın elektriklenmesine engel olur ve yuvarlak şekli sayesinde kırık fön çekmenize yardımcı olur.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu