Saç BakımıGüzellikManşet

Saçlarınızda Kepek Oluşmasına Neden Olan 13 Alışkanlık

Saçlarımızda oluşan kepek görüntüsü maalesef ki o verdiğimiz kaliteli ve güzel imajı tamamen yerle bir ediyor.

Bazen de kepekten kurtulmaya çalışırken daha da çoğalmasına sebep olabiliyoruz. İşte tam da bu yüzden günlük hayatınızda bilmeden yaparak kafanızda kepek oluşmasına neden olan 13 alışkanlığı sizler için derledik.

kepek

Saçınızı çok nadiren ya da çok sık şampuanlıyor olabilirsiniz.

Saçınızı çok az yıkadığınızda saç derinizde bulunan sebum oranı artar ve ter ile birleştiğinde ortaya kepek çıkar. Öte yandan eğer saçınızı her gün şampuanlarsanız da saçınızdaki besleyici yağlar ortadan kaybolur. Uzmanlar saçlarınızı 2 ya da 3 günde bir şampuanlamanız gerektiğini öneriyor.

Saç kremi kullanmıyor olabilirsiniz.

Saçınızı şampuanladığınız zaman kir ve kalıntılar haricinde doğal sebumu da yok etmiş olursunuz. Bu sebumun yenilenmesi gerekir ve saç kremleri bu konuda yardımcı olur. Saç kremleri saçınıza vitamin ve besin katar, saçlarınızın parlaklığını ve hacmini arttırır. Aynı zamanda da aşırı kuruluğun önüne geçer.

Saçınızın doğal olarak bulunan mantarlara karşı hassasiyeti olabilir.

Kepek, aynı zamanda sivilce problemlerine de sebep olan malassezia adı verilen bir mantarın aşırı büyümesinden kaynaklanır. Bu mantar hepimizin cildinde bulunur fakat bazı insanların diğerlerine göre daha yağlı saç derisi olabilir. Bu tür kepek tedavi edilmese de kontrol edilebilir.

Saçınızı düzgün durulamıyor olabilirsiniz.

Saçlarınızı düzgün bir şekilde durulamadığınızda, az önce de bahsettiğimiz gibi doğal mantarlar kepek oluşumuna sebep olur. Saç derisinde çok fazla kir ve sağ salgısı olduğunda malassezia aşırı derecede çoğalma gösterebilir.

kepek

Saçınızı düzgünce taramıyor olabilirsiniz.

Saçınızı taramak kan dolaşımını iyileştirir ve ölü deri hücrelerini ortadan kaldırır. Saçlarınızı tararken derinizdeki kirden de kurtulursunuz, bu sebeple de kepeği en aza indirmek için her gün saçlarınızın taranması gerekir. Saçlarınızı düzenli olarak günde iki defa taramanız öneriliyor. Fakat saçlarınızı normalden fazla tarayınca da dökülmenin başlayacağını unutmayın.

Kepek şampuanı kullanmıyor olabilirsiniz.

Piyasa bulunan normal şampuanlar içerdikleri deterjanlar sebebi ile saç derisinde tahrişe ve kepeğe sebep olabilir. Doğru şampuanı bulmak biraz zaman alabilir fakat kepeğinizi yok edecek şampuanı deneyerek bulabilirsiniz.

Saçınızı çok fazla şekillendiriyor olabilirsiniz.

Jöle, köpük ve saç spreyleri gibi ürünler kullanıldıktan sonra düzgün bir şekilde temizlenmediği zaman kepek oluşumu görülür.

Çok stres yapıyor olabilirsiniz.

Strese girdiğimizde bağışıklık sistemimiz zayıflar, bu sebeple yağ ve mantarın yani malassezia’nın çoğalmasına sebep olabilir. Stresinizi azaltmak için düşüncelerinizi ve kafanızı dağıtmaya yardımcı olacak yoga, uzun ve sıcak bir duş ya da yürüyüş gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

kepek

Çok fazla şekerli gıdalar tüketiyor olabilirsiniz.

Şeker, vücudunuzda hormon dengesizliği yaratarak saç sağlığınızı etkileyebilir. Kan şekeri seviyenizi yükseltir. Bu şekilde bezleriniz daha fazla yağ üretmeye başlar. Bu sebeple, beslenmeniz çok fazla şeker içeriyorsa saçlarınız daha hızlı yağlanıyor olabilir.

Sağlıklı yiyecekler tüketmiyor olabilirsiniz.

Tam yağlı süt ürünleri ve doymuş yağların sebum üretimini arttırdığı kanıtlanmıştır. Bunu kontrol altına almak için çinko ve B vitamini yönünden zengin besinler tüketmeye çalışın.

Kafa derinizi yeterine nemlendirmiyor olabilirsiniz.

Saç deriniz vücudunuzdaki diğer deriler ile aynıdır. Bu sebepten de aynı şekilde nemlendirilebilir. Kafa derinizi nemlendirmek için yumurta akı bile kullanabilirsiniz. Bir kabın içerisine yumurta sarılarını koyun. Yoğurt, limon ve bal ekleyebilir ve karışımın tamamını kuru saçlarınıza sürebilirsiniz. Saçlarınızda beklettikten sonra ardından şampuan ile güzelce durulayın.

Kafa derinize masaj yapmıyor olabilirsiniz.

Yaptığınız saç maskelerinden sonra kafa derinize nazik bir şekilde masaj yapmayı unutmayın. Kafanızdaki deri çok hassas olduğu için çok sert bir şekilde ovmamaya özen gösterin. Kaş yaparken göz çıkarmayalım! 🙂

Güneş kremi kullanmayı ihmal ediyor olabilirsiniz.

Özellikle kısa saçlarınız var ise nemlendirme ve masaj yapmanın yanında saçlarınızı ve saç derinizi güneş ışığından da korumanız gerekli. Çünkü cildiniz yanabilir ve kolay bir şekilde soyulabilir. Bu durum da kepeğe sebep olabilir.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu