İyi YaşamManşetSağlık

Regl Dönemlerinde Evde Yapılabilecek 6 Aktivite

Regl dönemleri neredeyse bütün kadınların her ay ağrı çektiği bir dönemdir. Biz de sizler için bu dönemde evde neler yapabileceğinizi derledik.

Haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

regl ağrısı

Regl sancıları nedir?

Ağrılı menstrüasyon ya da hepimizin bildiği gibi adet dönemi sancıları karnın alt bölgelerinde olan acı ve ağrılara denir. Genellikle de adet öncesinde bu ağrılar gerçekleşir. Bazı kadınların bu krampları katlanılabilir boyutta olsa da bazılarınınki günlük yaşantılarını etkileyecek boyutlardadır.

Genellikle de 30 yaşın altındaki kadınlar adet sancılarını daha yoğun yaşarlar. Aynı zamanda sigara kullanan ve ailesinde ağrılı menstrüasyon yaşayanların bu sancıları yaşaması ise çok daha olasıdır.

Peki bu ağrılardan nasıl kurtulacağız?

Her ay olan dönem her kadının hayatının reddedilemez bir gerçeğidir ancak eğer ağrılarınızın normalden çok daha fazla olduğunu düşünüyorsanız muhakkak bir doktora danışmalısınız. Ancak bu ağrıları durdurmak o kadar da zor değil. Önemli olan nasıl durdurabileceğimizi bilmeniz. Biz de sizin için regl döneminizde evde yapabileceğiniz aktiviteleri ve dikkat etmeniz gereken durumları sıraladık:

regl sancısı çeken kadın

Egzersiz yapın.

Bu sancıları yaşayan kadınlar için spor yapmak belki de en son isteyecekleri şey olabilir. Fakat fiziksel bir aktivite yapmak bu sancılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Uzmanlara göre ağırlık kaldırma dışında yapılan tüm egzersizler, sizin modunuzu yükselten ve aynı zamanda acılarınızı azaltan endorfin hormonu salgılamanızı sağlar. Bu sebepten de regl dönemlerinizde yaptıktan sonra kendinizi iyi hissettiğiniz egzersiz her ne ise onu yapın.

Kafeinli içeceklerden ve çikolatalı her şeyden uzak durun.

Kafeinli içecekler ve içinde çikolata bulunduran yiyeceklerin hepsi vazokonstrüktördür. Rahme giden damarlarınızı tıkar ve hatta sancılarınızı daha da kötü bir hale getirir.

Sıcak su torbası kullanın.

Çok uzun yıllardır yapılan ve herkesin çok iyi bildiği bir diğer öneri ise sıcak su torbaları. London College’de yapılan bir araştırmaya göre sıcak su torbalarının regl döneminde kullanımı aslında doğal bir ağrı kesici gibi sancılarınızın azalmasına neden oluyor. Kullanımında dikkat etmeniz gereken belki de en önemli şey karnınıza koymadan önce biraz soğutmalısınız. Kendinizi yakma olasılığınızı unutmayın.

regl sancısı çeken kadın 1

Rahat kıyafetler giyin.

Vücudunuzu çok fazla sıkmayan kıyafetler ve iç çamaşırları tercih etmeye özen gösterin. Bu hem terlemenizi azaltır hem de vücudunuzun daha rahat nefes almasına yol açar. Evde olduğunuz günlerde eski bir eşofman altı kullanabilirsiniz.

Esans yağ kullanın.

Esans yağlar kendinizi kötü hissettiğiniz bu dönemlerde sizi canlandırıcı etkiye sahip doğal bir kurtarıcıdır. Küvetinizdeki sıcak suyun içine birkaç damla damlatabilir ya da omuz ve sırt bölgenize bu yağlar ile masaj yapabilirsiniz. Bu şekilde de kendinizi daha rahatlamış ve mutlu hissedersiniz.

Kendinizi rahatlatın.

Eğer normalde de gergin biriyseniz, regl döneminizde daha da gergin olabilirsiniz. Sizi geren ya da modunuzun düşmesine sebep olan şeyleri düşünün. Eğer kolay bir şekilde hayatınızdan çıkarabileceğiniz şeyler ise hiç durmayın. Ancak eğer baş edemiyorsanız, öfkenizi kontrol etmeyi öğrenin. Kendinize sakin kalmanız gerektiğini hatırlatın. Bol köpüklü bir banyo yapın ya da yoga ve meditasyon yapmaya başlayın.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu