Beslenmeİyi YaşamManşet

Kilo Vermek İsteyenler Nereden Başlamalı?

Kilo vermek denilince hepimizin içinde bir yara beliriyor. 🙂 “Zayıflamak istiyorum ancak bunu başaramıyorum, olmuyor.” diyenlerin öncelikli olarak yapması gerekenler nelerdir?

Nasıl bir yol izlemek gerekir? Nereden başlanmalı? Haydi gelin içeriğimizin devamında bu soruların cevaplarını öğrenelim.

kilo

Zayıflamak isteyen kişinin önce neden sorusunu kendisine sorması gerekir. Sebebi kişinin kendi isteği mi yoksa dışarıdan gelen baskılar mı?

Aşırı kilolu ya da kilolu bir kişinin çevre etkenlerinden sıyrılması gerekiyor. Çünkü zaman içerisinde yaratılan bu baskıdan sonra ben kilolarım ile mutluyum deme aşamasına bile getiriyor.

Psikolojik yönden başarısızlığı kabul edip kendi kendini teskin etme durumu biraz daha tehlikelidir. Aslında daha iyisini başarmak için dışarıdan gelen sözlere karşı bağışıklık kazanmamak gerekiyor.

Zayıflamak istiyorsanız bu bilinçli ve sağlıklı şartlar altında olmalı. Fazla kilolar her hastalığın başı maalesef ki… Günümüzde en yaygın hastalıklar obezite, kanser, kalp ve damar hastalıkları, karaciğer, diyabet gibi hastalıkların başlangıcıdır.

Belki de her gün kış diyetleri, bahar diyetleri, 1 haftada 5 kilo, bitki suları, bitki çayları, yağ tutucu tabletler gibi diyetleri araştırıyorsunuz. Ancak bunlar, sonu gelmez içi boş söylentiler… Özellikle zayıflayan ünlülerin reklamlarını pek çok kişi merak eder. Nasıl kilo vermiş? Hepsi kandırmaca…

Umut satın almaya çalışacak kadar çaresiz ya da umut satılacak kadar akılsız da değilsiniz.

Zayıflamak isteyen kişilerin öncelikli olarak zayıflama ile ilgili magazin söylemlerine ve hap-tablet gibi reklamlardan uzak durması çok önemli. Fakat belki de bundan da önemlisi: hazır hissetmek.

kilo

Kilo Vermek için Nereden Başlanmalı?

Kaç kilo olduğunuzu biliyor musunuz? Bunun için en önemli ekipmanımız elektrikli bir tartı ya da basküldür. İyi bir baskül almalıyız. Bizi en az 2 sene kadar idare etmeli.

Boy ölçümü yaptırdınız mı? Boyunuz kaç? Bunun için bir ekipmana ihtiyacınız yok. Bir eczaneye giderek boyunuzu öğrenebilirsiniz.

Vücut Kitle Endeksinizi Bulalım

Bu aşamadan sonra bilindik bir diyetisyene gitmeniz ya da özel hastanelerde bulunan doktorlara danışmanız gerekir. Şimdilerde artık kan tahlili de yapılıyor. Çünkü bazı hormonların aşırı salgılanması da zayıflamanın önüne geçiyor.

Diyetisyenler genellikle bu işin kısa süre içerisinde olmayacağını size anlatacaktır. 3 ay, 6 ay, 9 ay gibi kısa sürelere kendinizi odaklamamanız gerekir.

Bu cümleyi sıklıkla duymuşsunuzdur ancak biz yeniden hatırlatalım. Ne kadar hızlı kilo verirseniz o kadar hızlı geri alırsınız. Hızlı zayıflamak metabolizmayı değiştirir ve bağışıklık sistemini düşürür.

Çok basit bit şekilde uzmanlar size yardım edecektir. Vücudunuzun normal günlük yaktığı kaloriyi hesaplayacak ve ardından size uygun bir diyet listesi verecek. Siz de o listedekileri yediğiniz zaman kilo vermeye başlayacaksınız. Yani aldığınız ile verdiğiniz fit olmuş olacak.

kilo

İşte burada sizin yapmanız gereken başlıca şey hareket etmek. Hareket, depolanmış yağlardan yakmaya başlar. Günlük 10 bin adın ya da 1 saat yürüyüş gibi hareketlerin yanında evde de egzersizler yapılabilir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur: İnsanlar diyet ile zayıfladıkları zaman tüm kilonun yağdan gittiğini zannederler. Aslında verdikleri hem kas hem de yağdır. Yani yarı yarıyadır.

Bu sebepten hareket derken; yaşınıza ya da cinsiyetinize göre küçük dambıllar ile ağırlık hareketleri, şınav ve barfiks gibi vücut ağırlığını kullanan hareketleri de uygulamalısınız. Bir spor salonuna gidip oradaki uzmanlardan ağırlıklı ve ağırlıksız hareketlerden de bir liste çıkarmasını isteyebilirsiniz.

Sabretmek başarmanın yarısıdır.

İlk başlarda rutin devam eden zayıflamanız ile yemek listesi zaman içerisinde daha da azalacak ve aldığınız kalori miktarı çok daha düşük olacak.

En kritik nokta, kırılma noktasıdır. Artık zayıflamak zorlaşmıştır. O anda sabırla diyete devam etmeli, bir iki hafta stres yapmamak gerekir. O zamanları atlattığınız zaman artık günlük yağ harcamanız tekrar yukarı çıkmaya devam edecektir.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu