Alışverişİyi Yaşam

Kirlenen Ayakkabılar Nasıl Beyazlatılır?

Malum yaz ayları geldi! Yaz aylarında kombinlerimiz için sık tercih ettiğimiz parçalardan birisi de spor ayakkabılar. Yatak altlarından çıkan yazlık spor ayakkabılarınızı beyazlatmak mı istiyorsunuz? O halde doğru yerdesiniz. İşte spor ayakkabılarınızı beyazlatacak mükemmel fikirler…

Sizde tam bir spor ayakkabı aşığıysanız ve en büyük sorununuz hızlı sararan spor ayakkabılarsa doğru yerdesiniz. Güzelliğin Peşinde olarak sizleri ayakkabı masrafından kurtarmaya geldik. Sararmış, kararmış ve kirlenmiş ayakkabılarınızı zarar vermeden temizlemeye ne dersiniz? İşte yeni gibi tekrar tekrar kullanmanızı sağlayacak ayakkabı temizleme yöntemleri..

Genel Temizlik: Diş Fırçası

Çok detaylı temizliklerin yanı sıra genel temizlik için spor ayakkabınıza uygulayabileceğiniz en iyi şey bir diş fırçası olacaktır. Genel temizlik amaçlı diş fırçasından yararlanmak mümkündür. Bu süreç için ilk yapmanız gereken ayakkabılarınızın varsa bağcıklarını çıkarmak olacaktır. Beyaz sabunla hazırladığınız suya diş fırçasını batırarak ayakkabınızın genel temizliğini kolayca yapabilirsiniz. Ayakkabı bağcıklarınızı da yine hazırlamış olduğunuz sabunlu suda yıkayabilirsiniz. Sabunla temizlediğiniz ayakkabıları son olarak bol suyla temizlemeyi unutmayınız.

Küflenmiş Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Çok sık kullanmadığınız ayakkabılar dolapta durmasından kaynaklı küflenebilir. Sizde ayakkabılarınızdaki küf lekelerinden yana şikayet ediyorsanız bu çözüm tam da sizlere göre olacak. Spor ayakkabınızı küflerden arındırmanın en kolay yolu gliserindir. Bunun için bir miktar pamuğa gliserin dökmeniz ve küflü bölgeleri silmeniz yeterli olacaktır.

Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Ayakkabınızı bu defa kirlerden değil de mikroplardan arındırmak istiyorsanız size muhteşem bir çözüm önerisi ile geldik. Mikrop ve bakterinin en büyük korkulu rüyası sizlerin de tahmin ettiği üzere sirkedir. Bazen ev temizliğinde dahi kullandığımız sirke ayakkabı temizliğinde de birebirdir. Yarım bardak suya ilave ettiğiniz bir fincan beyaz sirkeye bez batırınız. Batırdığınız bez ile ayakkabılarınızın dilediğiniz yerini silebilirsiniz. Sirkeli suyla temizleme işleminin ardından normal bir bezi sadece suya batırarak sirkeden ayakkabıyı arındırınız. Ardından kurumaya bırakmanız yeterli olacaktır. Hijyenik ayakkabıya sahip olmak işte bu kadar kolay!

Spor Ayakkabı Çamaşır Makinesinde Yıkanır mı?

Spor ayakkabısı temizliği denildiğinde hemen hemen herkesin aklına ilk gelen çamaşır makinesidir. Bezden yapılan ayakkabılar için çamaşır makinesi mantıklı gibi görünse de diğer yapıda ki spor ayakkabılar için çamaşır makinesi pek uygunluk sağlamaz. Çamaşır makinesi ayakkabının ömrünün kısalmasına ve yıpranmasına neden olacaktır.

Sararan Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Özellikle de beyaz ayakkabılarda görülen sararma durumu oldukça rahatsız edici görünebilir. Sizlerde sararma durumundan şikayetçiyseniz ayakkabılarınız için mucizevi bir etki yaratan cifi kullanabilirsiniz. Diş fırçasının üzerine akıttığınız bir damla cifi ayakkabılarınızın sararan bölümlerine uygulayın. Ardından nemli bir bez ile cifi temizleyin.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu