SorumlulukManşet
Trend

Koruncuk Çocuklarını Gülümsetin

'İyilik güzelliktir' inancıyla uzun yıllardır yanlarında olmaya çalıştığımız, dünyanın çiçekleri çocuklara el veren Koruncuk Vakfı çalışmaları hakkında Koruncuk Vakfı Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanı Av. Dr. Figen Z. Samuray ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Hem Koruncuk’u Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanı Av. Dr. Figen Z. Samuray’dan dinleyelim hem de Koruncuk İyilik Dükkanına uğrayalım.

Sizin Koruncuk hikayenizi öğrenebilir miyiz?

43 yılı aşkın süredir Koruncuk Vakfı ile yolları kesişen, yürütülen tüm çalışmalara maddi ve manevi katkılar sunan destekçilerimiz gibi benim hikayem İdare Hukukçusu olarak vakfın yaşadığı hukuksal sorunlara yine bir değerli hukukçu olan vakfımızın Onursal Başkanı Figen Özbek’e destek vererek başladı. Daha sonra bu güzel ailenin Mütevelli Heyeti’nde yer aldım.

Bir zaman sonra Yönetim Kurulu ekibimizin üyesi oldum. Vakfımız için önemli başarılara imza atmış, vakfımızın bugünlere gelmesinde büyük emekleri geçen değerli meslektaşım Sevgili Onursal Başkanımız Av. Figen Özbek’ten görevi devraldım ve 2021 yılından itibaren Koruncuk Vakfı Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu Başkanıyım.

Köklü, çağdaş, ilkeli ve şeffaf yapısıyla daima örnek gösterilen bir vakfın başkanlık görevini üstlenmek benim için büyük bir onur. Koruncuklarımızın başarılarından aldığımız ilham ve Yönetim Kurulu’nda bulunan her biri kendi konularında çok değerli üstatlar, özverili ve yoğun bir şekilde adeta gönüllü gibi çalışan profesyonellerimiz, bizi her koşulda destekleyen Koruncuk Dostlarımız ile birlikte Koruncuk Vakfı’nı daha ileriye taşımak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. 

Av. Dr. Figen Z. Samuray
Av. Dr. Figen Z. Samuray

Son dönemde gerçekleştirdiğiniz projelerden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle Koruncuk Vakfı olarak biz neler yapıyoruz, onlara değinerek başlamak isterim. Koruncuk Vakfı 1979 yılında, o dönemin Beyoğlu Emniyet Müdürü Hüseyin Bilgin liderliğinde bir grup hayırsever kişi tarafından kimsesiz çocuklara sahip çıkmak amacı ile kurulmuştur.

Şu anda açtığımız yeni yurdumuzun bulunduğu Bolluca’daki arazimiz, vakfımıza 1992 yılında kurucu bağışçımız Sabri Akın tarafından bağışlanmış ve Bolluca çocuk köyü olarak hizmet vermeye başlamıştır.

1996 yılında Sosyal Hizmetler Kanunun değişimi doğrultusunda Aile Sosyal Yardım Bakanlığı ile imzalanan protokol ile Koruncuk Vakfı, Devlet Koruması altındaki çocuklara yuva olmuş, çocuklara destek vermiştir.

Koruncuk Vakfı 2019 yılında zaman içinde değişen çocuk politikalarına uyum sağlayarak, ülkemizde de benimsenen aile yanında büyüme odaklı yaklaşımı benimseyerek, ortağı bulunduğu iki Avrupa Birliği projesi desteği ile çocukları aile yanında desteklemeye başlamış.

Günümüzde yine kendi kodlarına, amacına ve vakıf senedine uygun olarak 10-18 yaş arası ortaokul ve ortaöğretim yaş grubuna eğitim hayati risk altında olan kız çocuklarına yatılı yurt eğitimi vermeye başlamıştır.

Bugüne kadar yüzlerce çocuğun donanımlı, kendine güvenen bireyler olmalarını sağlayan vakfımız, yeni vizyonu ile sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı olan ortaokul ve ortaöğretim (lise) seviyesindeki kız çocuklarına yurt desteği vererek, onların sıcak bir aile ortamında eğitime erişmelerine ve hayata hazırlanmalarına imkân veriyor. 

Koruncukköy Urla’da ortaokul, Koruncukköy Bolluca’da ise lise seviyesindeki öğrencilerimiz destekleniyor. Koruncuk Vakfı olarak kız çocuklarına akademik başarı ön koşulu olmaksızın sunduğumuz bakım ve barınma hizmetinin yanı sıra akademik ve psikososyal açıdan gelişimlerini desteklemek üzere çalışmalar yürütüyoruz.

Yurtlarımızda kalmış ancak 18 yaşını dolduran kız çocuklarımızın yanında olmaya devam ediyor; üniversite eğitimleri ve mesleki gelişimlerini destekliyoruz. Aynı zamanda Aile Danışma Merkezimiz ile çocuklarımıza verdiğimiz desteğin yanı sıra çocuğu ailesiyle bir bütün olarak düşünüyor ve ailelerini de güçlendiriyoruz.

Her yerde ve her koşulda çocuğun eğitime erişim hakkı olduğunu savunan Vakfımız; Adalet Bakanlığı ile yaptığı protokol kapsamında Türkiye’nin farklı cezaevlerinde kalan hükümlü ya da tutuklu 40 öğrenciye düzenli destek sunuyor.

Gelecek tüm çalışmalarımızın ana ekseni daha çok çocuğumuzu desteklemek ve onların hayatlarında fark yaratmak. Hem bağlı olduğumuz yurt mevzuatı çerçevesinde, hem de vakfımız mevcut koşulları nedeniyle erkek ve kız çocuklarımıza aynı anda hizmet veremiyoruz. Kız çocuklarımıza pozitif ayrımcılık yaparak yurtlarımızda şimdilik kızlarımızı destekliyoruz.

Koruncuk İyilik Dükkanı’nda pek çok ürün var. Sizin favori hediyelerinizi öğrenebilir miyiz?

İyilik Dükkanı’ndaki bütün ürünler benim favorilerim ama özellikle kız çocuklarımızın hayal güçleri ve el çizimleri ile hazırladıkları tasarımlar göz bebeklerim diyebilirim. Hepsi çok özel ve çok anlamlı.

Hazır bahsi açılmışken yeni yıl arifesindeyiz, okurlarınıza önerim, www.koruncuk.org web sayfamıza girerek İyilik Dükkanında yer alan yeni yıl temalı ürünlerimize kesinlikle göz atmaları.

Bu yıl da çocuklarımızın çizimlerinden oluşan yeni yıl temalı harika bir ürün gamı hazırladık. İyilik Dükkanımızda yer alan birbirinden güzel ürünlerden satın alarak hem sevdiklerinize anlamı büyük hediyeler alarak onları mutlu edebilir, hem Koruncuklarımızın eğitimine katkı sağlayabilirsiniz.

koruncuk bilekliği

Anlamlı bir hediye vermek isteyenler için başka bir alternatif ise özel gün sertifikaları. Bağış sertifikalarımız ile de dostlarınızın, çalışanlarınızın hem özel günlerini kutlayabilir hem de Koruncuklarımıza destek olabilirsiniz.

koruncuk şalı

Bir güzellik gazetesi olarak güzelliğin içinde iyilik var, ‘iyilik güzelleştirir’ kavramına inanıyoruz. Siz güzellik ve iyilik hakkında neler söylersiniz?

Güzellik benim için çok göreceli bir kavramdır, kişiye göre değişir. Kişinin iç güzelliğinin dışına da yansıdığını düşünürüm hep. Nefes aldığımız her an birbirimizin hayatlarını etkiliyoruz. Çalışma hayatında, sosyal hayatta, ailede, okulda, yaşamın içinde her neredeysek; fiziki ya da manevi yansıması güzellik olan, paylaştıkça çoğalan, değdiği her şeyi kendine benzeten, dönüştüren, birleştiren, küçüğü – büyüğü diye kategorisi olmayan, karşılıksız olarak yaptığımız dünyamıza en nadide dokunuş şeklimiz iyilik.

İyiliğin gücünün farkına varalım ve iyilik yapmayı aşılayalım. Benim kendimin de yaşayarak gördüğüm ve çok inandığım ise iyilik yapmanın en çok yapanın kendisine iyi geldiğidir. Bizler de bu noktada desteklediğimiz kızlarımızın; yaşadığımız dünyayı anlamlandıran iyilik duygusunu güçlendirmeyi ve onların da sosyal sorumluluk ve fayda yaratır projeler içinde olmalarını ayrıca önemsiyoruz.

Okurken dahi iyiliğin dokunuşlarını hissedebiliyoruz. Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Şu an sizlerin vesilesi ile ulaştığımız tüm okurlarınızı Koruncuk Vakfı çalışmalarını destekleyerek iyilik yapmaya davet ediyorum. En başta da belirttiğim gibi vakfımızın en büyük amacı daha çok çocuğa ulaşmak, onların yaşamlarını eğitime ulaşabilir kılmak.

Bu anlamda Koruncuk Vakfı olarak yürüttüğümüz çalışmaların tek kaynağının bağış olduğunu; bireysel veya kurumsal yapacağınız destekler, ayni ve nakdi bağışlar ile Koruncuklarımızı destekleyebileceklerini hatırlatmak isterim.

Vakfımızı desteklemek için www.koruncuk.org web sayfamızdan bir seferlik veya düzenli bağış desteği yapabilirsiniz ki bizim için en kıymetli olan ise çok küçük miktarlarda da olsa sürekli her ay düzenli verilen bağışlar.

Az önce bahsettiğim internet sitemizde ve bazı online sitelerde yer alan “İyilik Dükkanımızdan” dostlarınıza kızlarımızın elleriyle yaptıkları hediyelerden alabilirsiniz.

Bağış sertifikalarımız ile dostlarınızın, çalışanlarınızın hem özel günlerini kutlayabilir hem de vakfımıza destek olabilirsiniz. Kurumlar ayrıca vakfımız tarafından düzenlenen çocuk hakları, çocuğun birey olarak kabulü konulu seminerlerine çalışanlarıyla katılım sağlayabilirler.

Bizi desteklemenin en kolay yolu olan 4717 mesaj yolu ile vakfımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Editörün Notu: 'İyilik güzelleştirir' :) Koruncuk Vakfı benim için hikayesiyle, kurucusuyla, gönüllüleri ve çalışanlarıyla her zaman çok özel bir kurum olmuştur. Yanlarında yer almaktan ve onlar aracılığıyla çocuklara el vermekten mutluluk duyuyorum. Yeni yıl hediyeleriniz başta olmak üzere pek çok alternatif iyilik dükkanında bekliyor. Erkan Güzel

Erkan Güzel fotoğrafı

Erkan Güzel

Ankara Üniversitesi D.T.C.F Sinoloji bölümünden mezun oldu. Shanghai Fudan Üniversitesinde tamamladığı yüksek lisansının ardından uzun yıllar yurtiçinde ve yurtdışında yerel ve global markalar için pazarlama bölümlerinde görevler üstlendi.Estetica Dergisi, hairist.com.tr ve Güzelliğin Peşinde Gazetesi ile güzelliğin peşinde.Ortaokul yıllarından bu yana sevdiği yayıncılığa 'iyilik güzelliktir' sloganıyla devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu