GüzellikCilt Bakımı

Kozmetikten Cilt Sağlığına: Aloe Vera’nın Faydaları

Aloe Vera, insanların çok uzun süredir şifasından yararlandığı bitkilerin başında geliyor.


Aloe Vera, insanların çok uzun süredir şifasından yararlandığı bitkilerin başında geliyor. Aloe Vera evde çok kolay yetişmesi ve dekor olarak kullanılması sebebiyle çok tercih ediliyor. E bir de bu bitkiyi sağlık açısından kullanabildiğinizi düşünün. Vazgeçilmez bir bitki haline geliyor haliyle. Öyleyse haydi gelin Aloe Vera’nın faydalarına ve kullanım alanlarına bakalım.

Güneş Yanıkları

Aloe vera, tam bir güneş kremi etkisi sağlayarak; güneşin zararlı ışınlarından ve güneş yanığı ihtimalinden sizi korur. Bu bitki, içeriğindeki maddeler sebebiyle cildinizi nemli tutar, kurumamasını sağlar. Ayrıca güneş yanığı tedavisinde de Aloe vera bitkisini kullanabilirsiniz. Güneş yanığı olan bölgenize Aloe veranın jelinden sürebilirsiniz. Bu jel yaranızın hızlıca iyileşmesini sağlayacaktır.

Ağız Kokusu


Ağız kokusu zaman zaman hepimizin çektiği problemler arasındadır. Fakat bazılarımız her zaman bununla karşı karşıya kalabiliyor. Ağız kokusunu önlemek için her şeyi denediğinizi mi düşünüyorsunuz? Peki ya Aloe verayı denediniz mi? Aloe vera, içinde bulunan antiinflamatuar bileşeni sayesinde ağız kokusuna sebebiyet veren asit hazımsızlığını azaltır. Aloe verayı gargara şeklinde kullanmak ağız kokusu probleminize çözüm olacaktır. Aloe verayla gargara hazırlamak için yarım su bardağı(100 ml.) ılık suyun içerisine iki yemek kaşığı Aloe vera jelini ekleyin ve eritin. Erittiğiniz bu karışımı gargara olarak kullanabilirsiniz. Gargara ile ağzınızı ortalama iki dakika kadar çalkalayabilirsiniz.

Ayak Çatlakları


Birçok nedenle ayaklarımız zarar görür. Ayaklarımızda oluşan kuruluğu ve ayak topuklarımızda oluşan çatlakları Aloe vera sayesinde yenebileceğimizi biliyor muydunuz? İlk olarak aynı pedikürdeki gibi ayaklarımızdaki ölü deriden kurtulmak için ıllık bir su hazırlayalım. Bu ılık suya ayaklarımızı sokup, ponza taşı yardımıyla ayaklarımızı ovalayalım. Aloe veranın jelini, ölü deriden arınmış ayaklarımıza ve topuklarımıza masaj yaparak yedirelim. Masajımızın ardından hızlıca pamuklu ve kalın çoraplarımızı giyelim ve gece boyunca jelin ayaklarımızda kaldığına emin olalım. Bu işlemi haftada üç kez uygulayın, değişimi göreceksiniz.

Tıraş Kremi


Tıraştan sonra yıpranmış olan cildinize Aloe vera ile bakım yapmak iyi gelecektir. Aloe Vera doğal bir antibakteriyeldir bu sebeple cildinizi çok rahat bir şekilde tazeleyebilirsiniz. Aloe veranın etkisini görmek için hem tıraş öncesinde hem de tıraş sonrasında kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem tıraş yapmayı kolay hale getirebilirsiniz hem de cildinizi ihtiyacı olan neme kavuşturabilirsiniz. Bu karışım için iki yemek kaşığı Aloe veranın jeli, bir çay kaşığı E vitamini yağı, bir yemek kaşığı el sabunu, bir çay kaşığı badem yağı ve bir yemek kaşığı ılık suyu karıştıralım. Karışımı pompası olan bir şişeye aktaralım ve karıştıralım. Kullanmadan önce iyice çalkalamayı unutmayalım.

Saç Sorunları


Yine dönem dönem yaşadığımız sorunlardan birinden bahsedelim. Saç dökülmesi ve saç kepeği… Aloe vera sayesinde bu durumu çözebilirsiniz. Aloe veranın jelini jöle kıvamına getirene kadar mutfak robotundan geçirelim. Bir iki damla bal ve istediğiniz bir bakım yağını jöle kıvamını alan Aloe vera jelimize ekleyelim. Eğer saçlarınızda hızlı yağlanma problemi yaşıyorsanız eklediğiniz bakım yağını azaltabilirsiniz. Hazırladığımız karışımı tüm saçımıza ve saç derimize uygulayalım. Yaklaşık üç dakika kadar masaj yapalım ve karışımı ortalama yarım saat kadar saçımızda bekletip ardından durulayalım. Saç köklerini besleyen ve güçlendiren bu karışım sayesinde saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzadığını göreceksiniz.

El Dezenfektanı


Pandeminin getirdiği ellerimizi dezenfekte etmenin önemini hepimiz biliyoruz. Fakat ellerimizi dezenfekte ederken kimyasallar sebebiyle hasar görebiliyoruz. Peki ya Aloe verayla ellerimizi dezenfekte edebileceğimizi söylesem? Evet Aloe verayı el dezenfektanı olarak kullanabiliriz. 1/4 su bardağı alkol ile ortalama yarım fincan Aloe vera jelini karıştıralım. Dilediğimiz bir uçucu yağdan ortalama 20 damla kadar içerisine ekleyelim. Pompalı bir şişeye koyduğumuz bu karışımı gönül rahatlığıyla kullanmaya başlayabiliriz.

Buz Küpleri


Çıkardığımız Aloe vera jelini buz kalıplara dolduralım. Doldurduğumuz bu buz kalıbını buzluğa atalım ve donduktan sonra kullanmaya başlayalım. Bu buz küplerini dilediğiniz an kullanabilirsiniz. Güneş yanığı, böcek-sinek ısırıklarında sizi çok fazla rahatlatacaktır. Buz küplerimizi doğrudan açık yara hariç çoğu bölgede kullanabilirsiniz.

Cilt Sorunları

Aloe vera; sivilce, yaşlılık ve leke gibi bir çok cilt sorunuyla doğrudan savaşır. Bu bitkiyi dilerseniz maske olarak kullanabilirsiniz. Ortalama 4 yemek kaşığı kadar Aloe vera jelini mutfak robotumuza koyalım. Üzerine 4-5 damla kadar limon suyu ekleyelim. Bu noktada eğer isterseniz cilt tipinizle uyumlu sevdiğiniz bir yağı ya da leke problemi yaşıyorsanız gül suyunu ekleyelim ve karıştıralım. Pürüz olmayacak bir kıvama geldikten sonra istediğimiz yoğunlukta yüzümüze uygulayalım. Ortalama 15-20 dakika kadar cildimizde tutalım ve masaj yaparak yıkayalım. Bu maskeyi haftada bir veya iki defa yapabilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu