GüzellikCilt BakımıManşet

Kulak İçindeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Siyah noktalar gözeneklerin içinde sıkışan yağ ve ölü deri hücrelerinin neden olduğu sivilce lezyonlarıdır. Burun, çene ve yanaklarda oluşma eğilimindedirler. Bazen de kulak gibi çok hassas bölgelerde siyah noktalar görülebilir. Cilt üzerinde olumsuz bir görünüme sebep olurlar. Kulak içinde oluşması maalesef ki daha kötü bir izlenim yaratır.

Kulak içinde bulunan siyah noktaları temizlerken çok daha dikkatli olmak gerekir. Zira kulağınızda uzun süren ağrılarda karşı karşıya kalabilirsiniz. Peki ya kulak içinde bulunan bu noktalar nasıl temizlenir? Haydi içeriğin devamına…

siyah nokta

Siyah noktalar vücudun her yerinde oluşabilirler. Fakat kulak içi gibi ulaşılması zor yerlerde ortaya çıktıklarında onları temizlemek de bir hayli zor hale gelir. Cilt foliküllerinin tıkanması nedeniyle ortaya çıkan bu noktalar, gözeneklerin içine nüfuz ederek çoğalırlar. Kulak içindeki bu noktalar genellikle yüzde gelişenler ile aynı nedenlerden ötürü ortaya çıksa da yüze uygulanan tedavi yöntemlerini aynı şekilde uygulamak kulakta şişme, yanma ve ağrılara neden olabilir. Peki ya kulak içinde oluşan bu noktalar nasıl temizlenir?

Kulak İçinde Neden Siyah Nokta Olur?

siyah nokta

Deri foliküllerimiz, sebum adındaki doğal yağlar üreten yağ bezlerine sahiptir. Zaman içinde bu sebum ölü cilt hücreleri ile birleşerek cilt foliküllerini bloke eder. Bu birikim sebebiyle cilt üzerinde komedon olarak isimlendirilen minik şişlikler ortaya çıkar. Bu komedonlar oksidasyon yani hava ile temas etmesi sonucunda siyah bir renge dönüşür. Bu noktalar sivilce gibi iltihap içermezler. Bu sebeple ağrıya da neden olmazlar. Fakat koyu renkte olan görünümleri sebebi ile kolay fark edilir ve estetik kayıplara yol açarlar.

Kulak İçindeki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

siyah nokta

Kulağınızın içinde bulunan bu noktalar gerçekten de canınızı sıkıyor ise onları gidermek için yüzünüze uyguladığınız bazı yöntemleri nazik bir şekilde deneyebilirsiniz. Kulak içine erişim zor olduğu için onları direkt olarak görmek ve temizlemek biraz meşakkatli olacaktır.

İşte kulak içinde bulunan siyah noktalar ile vedalaşmak için yapmanız gerekenler;

  • Kaynar su buharına ortalama 5-10 dakika kadar kulağınızı tutun. Bu şekilde bu noktaları yumuşatabilirsiniz. Böylelikle gözenekleriniz açılacak ve temizliği daha kolay hale gelecektir. Bu uygulamadan sonra vücudunuzda yara ve kesik izine neden olmayacak profesyonel bir siyah nokta temizleme aleti ile nazikçe üzerinden geçirerek burada bulunan noktaları temizleyebilirsiniz.
  • Tıpkı vücudunuz ve yüzünüzde olduğu gibi kulak derinize de haftada 1 kez peeling yapmanız faydalı olacaktır. Peeling yaparken karbonat ve kahve telvesi gibi doğal ürünleri de kullanabilirsiniz. Bu işlem kulak içinde siyah nokta oluşumunun önüne de geçecektir.
  • Eczaneden temin edebileceğiniz bu noktalar için üretilmiş özel bantları da kullanabilirsiniz. Fakat ilk olarak bölgeyi yumuşatmayı unutmayın.
  • Sıkılaştırıcı etkiye sahip tonikler kullanabilirsiniz. Aynı zamanda salisik ait ile gözeneklerde genişleme sağlayabilir ve ölü derileri ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Sıklıkla kulaklık takmak durumunda kalıyorsanız kulaklığınızı düzenli aralıklarla temizlemelisiniz. Aynı zamanda yine düzenli olarak telefonunuzu ve yastık kılıflarınızı temizlemeye özen göstermelisiniz.
  • Sürekli olarak tekrarlayan siyah noktalar için dematoloğa görünmeniz yararlı olacaktır. Doktorunuz akne önleyici krem ve jeller kullanmanızı önerebilir.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu