AlışverişManşetModa

Levi’s İkonik 501’in 150. Yılını Kutluyor

2023’te Levi’s 501 dünya çapında en kalıcı stili simgelerken tüm jean’lere de ilham olduğu 150. yaşına basıyor. 501 Original,150 yıllık parlak tarihi boyunca milyonlarca değişim yaratan, risk almayı seven, yeniliklerin peşinden giden ikonlar tarafından giyildi.

Levi’s yıl boyu sürecek olan Giyilen En Güzel Hikâye kampanya lansmanı ile 501 severlerinin sayısız hikâyelerini anlatmak üzere kutlamalarını başlatıyor.

Lansman kapsamında, Martin de Thurah ve Melina Matsoukas’ın yönetmenliğini yaptığı Giyilen En Güzel Hikâye, 501’in 150. yılını kutlamaları için dünyanın her yanından aktardığı hikâyelerle 3 kısa filmi hayata geçirdi. Gerçek olaylardan ilhamla çekilen hikâyeler, Giyilen En Güzel Hikâye 501’in olağanüstü geçmişini kutlarken gelecek nesillerin hikâyelerine öncü olmayı amaçlıyor. 

Giyilen En Güzel Hikâye, beşinci düğmeyi ilikleyen, 501 giyen herkes tarafından yazılan ve yayılan hikâyeler sunuyor. Sürekli yazılmaya devam eden bu hikâye, sıradan kahramanlardan ikonlara kadar birçok karakter, olay, hırs ve anı içeriyor.

Levi’s® Pazarlama Başkan Yardımcısı Chris Jackman kampanya ile ilgili “501 gibi çok az ürün, uzun süreler boyunca insan deneyiminde var olmuştur. Mütevazı bir başlangıçtan gelen Levi’s 501, kültür ve sınıf sınırlarını aşıyor ve kendini ifade etmek isteyenler için temiz bir sayfa niteliği taşıyor. Levi’s için bir dönüm noktası olan 501’in mirasını Giyilen En Güzel Hikâye kampanyasıyla kutlamayı amaçlıyoruz.” dedi.

Filmin yönetmenlerinden Melina Matsoukas kampanya ile ilgili, “Eski Levi’s spotları reklam filmi çekmem için bana ilham veren parçalardan bazılarıydı. Artık sinematik eserlerinin bir parçası olmak benim için bir onur. Her zaman özgün hikâye anlatıcılığına yönelen markalara ve yaratıcı kişilere yönelmişimdir. Bu işle birlikte Levi’s’ın geniş tarihinden küçük ama güçlü bir hikâyeyle saygımızı göstermeyi sağladık. Dahil olan herkes ticarileşme fikrini aşılamaya hazırdı, bunun da bizi, güzel bir film yaratmak için cesaretlendirdiğine inanıyorum.” dedi.

Martin de Thurah ise mini bir formatta küçük hikâyeleri çok daha büyük bir hikâyenin parçası olarak örmenin zorluğunun kendisi için ilgi çekici olduğunu, ve  ikonik Levi’s markasının 150. yaşını kutlama imkanının yanı sıra sevdiği insanlarla birlikte çalışmanın büyük bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Tarihe dayalı kısa film Precious Cargo, 501’in 1970’lerde Kingston, Jamaika’ya nasıl ulaştığını ve Jamaika’nın 501’leri nasıl benzersiz bir şekilde uyarlayarak sahiplendiğinin hikâyesini paylaşıyor. Farklı tarzı, ritmi ve ruhuyla dünyada büyük yankı uyandıran, bir adayı anlatan keşifsel bir kutlama niteliğindeki bu film Melina Matsoukas yönetmenliğinde, Akademi Ödüllerine aday gösterilmiş görüntü yönetmeni Bradford Young ile çekildi. 

Fair Exchange adındaki ikinci film, ailesini dehşete düşürmesine rağmen oğullarının ineklerini 501 ile takas etmesinin hikâyesini anlatıyor. Yönetmenliğini Martin de Turah ve görüntü yönetmenliğini Kasper Tuxen’in üstlendiği filme Gürcistan kışı arka plan oluştururken film, 501 jean’i daha büyük bir şeyin, bir rüyanın ışığı olarak keşfetmekte.

Son olarak, üçüncü film olan Legends Never Die, sadık bir Levi’s® kullanıcısının 501®’i ile gömülmeyi talep etmesinin gerçek hikâyesini anlatıyor. Bu, ayrıca birçok kişinin yıllar boyunca markaya bildirdiği bir son dilek. Bu özel hayran, tüm cenaze katılımcılarından da 501 giymelerini istedi. Yine Martin de Thurah’ın yönettiği film, bir grup insanı sevilen bir aile üyesi ve arkadaşı için denim giymeye teşvik edecek kolektif aşkın güzel bir yansıması.

İnsanlığın ve gerçekten Levi’s® 501’i ile yaşamış bir adam arasındaki güçlü bağın kutlanmasıdır. Giyilen En Güzel Hikaye lansmanı, 501 jean’in 150. yıl dönümü kutlamalarını başlatıyor. 2023 boyunca dünya çapında dönüm noktası kutlamalarıyla birlikte daha fazla hikâye paylaşılacak.

Filmler bu şekilde:

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu