İyi YaşamManşetSağlık

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir? Soda ile Farkı Nedir?

Hava sıcaklıklarının yükselmeye başladığı şu günlerde sıvı ihtiyacımızı doğru kaynaklardan karşılamak çokça önemli. İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesinden, Beslenme ve Diyet Uzmanı İrem Aksoy, maden suyunun faydaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Doğal maden suyu adından da anlaşılacağı üzere doğal olarak yer altı kaynaklarından kendiliğinden veya teknik işlemlerle yeryüzüne çıkarılır. Çıkarıldığı kaynaktan beslenerek o yerin jeolojik özelliklerini taşır. Bu nedenle içeriğindeki mineral ve eser element çeşitliliği ve miktarı coğrafi konumlara göre değişebilir. Doğal maden suyu, kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, bikarbonat, klorür, florür gibi elementleri yoğun halde içerir.

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

  • Faydalarından bahsetmek gerekirse doğal ve zengin mineral içeriği sayesinde vücudun sıvı, elektrolit ve mineral kaybının giderilmesini sağlaması ilk sırada yer alır.
  • Sindirim fonksiyonlarını ve sindirim sisteminde yer alan organların sağlığını da destekler. Hazımsızlık ve kabızlık problemlerine iyi gelmektedir.
  • Kalp ve damar sağlığına faydalı olduğu çalışmalarla desteklenmekte, iyi kolesterolü yükselten, kötü kolesterolü ise düşüren bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Hipertansif hastalarda ise magnezyum oranı yüksek, sodyum oranı düşük olanların tercih edilmesi kan basıncını düşürmeye katkı sağlayabilir. 
  • Magnezyum ve kalsiyumun bir arada bulunması kalsiyumun yararlanımını daha çok artırmaktadır. Bu sayede kemik sağlığı için faydalı olabileceği ve ileri yaşlarda rastlanabilecek kemik erimesi riskini azaltabileceği öngörülmektedir. 
  • Sporcular için sıvı ve elektrolit dengesi sağlamasıdır. Spor sonrası ihtiyaç duyulan sıvı ve minerallerin alınmasını sağlamakla beraber egzersiz sonrası kas yorgunluğunun kısa süre içerisinde giderilmesine de katkıda bulunur. 

Doğal Maden Suyu ile Sodanın Farkı Nedir?

Terlemeyle beraber yaşanan sıvı ve elektrolit kaybı yeterli ve doğru sıvı alınmadığı takdirde hayati önem taşıyor. Bu arada sadece terlemeyle değil, idrar ve solunumla beraber de sıvı kaybettiğimizi unutmayalım. Dolayısıyla mevsim fark etmeksizin benim tercihim hep doğal maden suyundan yana. Hem kalorisiz hem ferahlatıcı hem de birçok faydası bulunuyor. Bu bağlamda içeriğini, faydalarını ve sodadan farkını detaylandıralım.

Maden suyu yer altı kaynaklarından çıkarılan doğal bir içecekken, soda içme suyu veya diğer arıtılmış sulara sodyum bikarbonat, karbondioksit ve bazı minerallerin eklenmesiyle elde edilen yapay bir içecektir. Sodanın içeriğinde şeker veya yapay tatlandırıcılar bulunabilmektedir. Dolayısıyla kalorili ve şekerli bir içecek haline gelmektedir.

Maden Suyu Tüketmenin Zararları Var Mıdır?

Genel olarak bireyler için riskli bir içecek değildir. Ancak aşırı miktarda tüketilirse gereğinden fazla mineral alımı sebebiyle rahatsızlığa yol açabilir. Örnek vermek gerekirse yüksek tansiyonlu veya düşük sodyum diyeti uygulayan bireylerin sodyum içeriği yüksek maden suyu tüketmeleri sakıncalı olabilir. 

Cam şişenin aksine plastik şişelerde tüketime sunuluyorsa mikroplastiklerin vücuda alınma riskini barındırabilir. İyi bir kaynaktan gelmiyor ve yeterince denetlenmediyse de içerisinde parazit bulundurabilir. Parazitler ise vücuda alındıktan sonra, özellikle gastrointestinal sistem rahatsızlıklarına yol açabilir. Bunlara ek olarak içme suyuna göre daha asidik bir yapıda olması diş minesine zarar verebilir. Dolayısıyla doğada bulunan bütün yiyecek ve içecekler gibi maden suyunun da güvenilir kaynaktan, uygun miktarda ve sağlıklı içeriğe sahip halde tercih edilmesi önerilir. 

Tadını sevmeyenler meyve dilimleri ve taze nane/fesleğen yaprakları ekleyerek maden suyu içimini kolaylaştırabilir ve farklı lezzetler elde edebilir. 

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesinden, Beslenme ve Diyet Uzmanı İrem Aksoy
İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesinden, Beslenme ve Diyet Uzmanı İrem Aksoy

Son yazılarımızı incelemek ister misiniz?😍👇

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu