SorumlulukManşet
Trend

Make-A-Wish Türkiye (Bir Dilek Tut Derneği)

Make-A-Wish Türkiye; hayati tehlike taşıyan hastalıklarla mücadele eden 3-18 yaş arasındaki çocukların en büyük hayallerini gerçeğe dönüştürüyor. Çocukların kalplerinde sakladıkları dilekleri gerçekleştirerek; onlara umut, mutluluk ve neşe katmayı amaçlıyor.

Dilek Çocuğu Kimdir?

Hayati tehlikeli hastalıkla mücadele eden 3 – 18 yaş aralığında, kendini sözlü veya yazılı ifade edebilen, hastalığı doktor tarafından onaylanmış her çocuk Make-A-Wish Türkiye® ‘ye başvuruda bulunabilir. Başvurusu onaylanan her çocuk “Dilek Çocuğu” olarak kabul ediliyor.

make-a-wish

Dilek Yolculuğu

  1. Öncelikle Dilek Çocuklarının aileleri ya da doktorları Make-A-Wish ile iletişim kuruyor. Ardından Dilek Çocuğu ile ilgili bilgileri alınarak, sağlık raporları inceleniyor ve dilek gerçekleştirme sürecinin bir sıkıntı yaratmadığına dair doktor onayı alınıyor.
  2. Onay alındıktan sonra Dilek Çocuğu ve ailesi ziyaret ediliyor. Ardından Dilek Çocuğu ile birebir özel bir görüşme yaparak, Sihirli Kitap ve Sihir Kutusu aracılığıyla çocuğun hayal gücünü keşfedecek bir yolculuğa çıkılıyor.
  3. Dilek Çocuğunun dileğini öğrenir öğrenmez onun bu hayalini gerçekleştirmek için çalışmalara başlanıyor. Bu büyük hayali gerçekleştirmek için planlar yaparken, bir yandan da bu hazırlık sürecinde onlara küçük hediyeler ile sürprizler yaparak bu süreci en tatlı şekilde geçirmeleri sağlanıyor.
  4. Bu büyük gün bir festival gibi organize ediliyor ve onlara hayallerinin de ötesinde bir gün yaşatılıyor. Coşkuyla, ümitle, neşeyle ve tatlı şaşkınlıklarıyla geçirdikleri bu anlar onlar için unutulmaz kılınırken; bir yandan da imkansız diye bir şey olmadığını, dilenirse her şeyin mümkün kılınabildiğini onlara gösteriyor ve hastalıkla savaşma yollarında onlara en büyük motivasyon sağlanıyor.

Projeler

Make-A-Wish Türkiye x Disney Türkiye

Make-A-Wish’in Dilek çocuklarının hayatlarına dokunan bu özel iş birliği, çocukların mücadele ettiği hastalıklarla başa çıkma güçlerini artırıyor. Disney’in masalsı gelişmeleri, çocukların yaşamlarına dokunarak hayatlarında olumlu bir değişim yaratıyor. Çocuklar, bu unutulmaz deneyimler sayesinde güçlü bir motivasyon kazanıyor ve hayata daha umut dolu bir bakış açısıyla tutunuyorlar.

Bi’Lira Yeter!

Bir dilek tuttuğunuzu ve bu dileğinizin hayatınızın en zorlu zamanlarında gerçekleştiğini hayal edin. 3-18 yaş arasındaki çocukları mutlu ederek, tedavilerine destek sağlayacak dileklerinin gerçekleşmesini istiyorsanız, bu projeye bağış yapabilirsiniz. Unutmayın, bir çocuğu hayata bağlamak için: Bi’Lira Bile Yeter!

Doğum Günü Bağış Projesi

Farkındalık ve fayda yaratma projesidir. Doğum gününde kendine bir çocuğun gülümsemesini hediye etmek istersen, bu özel gününü hasta çocukların dileklerinin gerçekleşmesi için bağışlayabilirsin. Tek yapman gereken doğum günün yaklaşırken dernek yetkilileri ile iletişime geçmek ve doğum gününü bağışlamak istediğini söylemek. Senin için dernek yetkilileri tarafından oluşturulacak, proje metnini, proje bağış linkini ve görselini doğum günün yaklaşırken, sevdiklerine duyurman.

Make-A-Wish Derneği’ni Yönetim Kurulu Başkanı Miriam DİNÇ’ten dinleyelim ardından da Dilek Dükkanı’na bir göz atalım.

make-a-wish
Make-A-Wish Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Miriam DİNÇ

Make-A-Wish hikayenizi öğrenebilir miyiz?

Make-A-Wish ile tanışma hikayemin çok özel olduğuna inanıyorum çünkü ilk duyduğumda henüz yaşım çok gençti. Genç Miriam’ın, Make-A-Wish’i ilk duyduğunda ne kadar etkilendiğini daha dün gibi hatırlıyorum.

Aradan yıllar sonra, çok yakın arkadaşım olan ve aynı zamanda Make-A-Wish Türkiye’nin geçen seneki Yönetim Kurulu Başkanı ile keyifli bir sohbet içerisindeydim ve kendisi bana çok güzel bir teklif ile geldi. Gelen teklif sayesinde çok sevdiğim bu kocaman aile ile daha da yakından tanışma fırsatı edindim ve CEO olarak görev aldığım süre boyunca derneğimiz için elimden geleni yapmak için çalıştım. Bu süreç içerisinde yaşadıklarım, edindiğim deneyimler, Dilek Çocuklarının ve ailelerinin hayatlarına dokunmak; Make-A-Wish’e olan bağımı her geçen gün daha da arttırdı. Şimdi ise Yönetim Kurulu Başkanı olarak bu kıymetli aile ile yolculuğuma devam ediyorum ve birlikte her daim çok güzel günler göreceğimize inancım sonsuz.

Bi’Lira Yeter! projeniz hakkında daha detaylı bilgi edinebilir miyiz?

Tabii! Siz hiç prenses olmak, hayranı olduğunuz bir ünlüyle tanışmak, tatile gitmek ya da hayalinizdeki karakterlerle süslü bir odanın hayalini kurdunuz mu? Peki siz hiç zorlu hastalıklarla mücadele ettiniz mi?
Zorlu hastalıklarla mücadele eden çocuklarımızın gerçekleşmesini imkansız gördükleri hayalleri var. “Bi’ Lira Bile Yeter!” projemiz ile zorlu hastalıklarla mücadele eden dilek çocuklarımızın hayallerinin hikayelerini hem destekçilerimizle paylaşıyoruz hem de oyunlaştırdığımız sistem ile destekçilerimizin bağışlarını bekliyoruz.

Destekçilerimiz www.makeawishturkiye.org adresimizi ziyaret ederek, dilek çocuklarımızın hikayelerini okuyabilir ve istediği dileğe destek olabilirler.

Güzellik gazetesi olarak “İyilik güzelleştirir.” cümlesini benimsiyoruz. Peki ya siz güzellik ve iyilik kavramları hakkında neler söylemek istersiniz?

Öncelikle “İyilik güzelleştirir.” Cümlesine katıldığımı belirtmek istiyorum. Hatta bu güzel yoruma bir ekleme de ben yapmayı çok isterim. Hayatım boyunca her zaman önem verdiğim bir diğer kavram da “sevgi” olmuştur. Ne yaparsak yapalım, o işe sevgimizi katarak yaptığımızda bambaşka sonuçlar elde edeceğimize inanan bir insan oldum her zaman. İyilik de öyle bir kavram ki, herkesin yapması mümkün olmakla beraber, esas sevgiyle yapılan iyiliğin güzelleştirdiğine inanırım. İçten gelen o sevgi ve sıcaklık, her şeyden önce dışarıya yansır ve yapılan iyilikle bütün olduğunda bir parıltı gibi tüm güzelliğiyle çevremize yayılır. Ben de sevgiyle yapılan iyiliğin güzelleştirdiğine inanan biri olarak, hayatımın her noktasında bu doğrultuda hareket etmeye çalışan bir insan oldum diyebiliriz.

Son olarak, incelediğimizde Dilek Dükkanı’nda pek çok ürün çeşidi görebiliyoruz. Sizin en çok beğendiğiniz ürünleri öğrenmek isteriz.

Benim için bütün ürünlerimiz çok değerli çünkü her alışveriş Dilek Çocuklarımızın hayallerinin gerçekleşmesine destek oluyor. Fakat sizlerle üç farklı ürünümüzü paylaşmak isterim.
Hem ekip olarak ürettiğimiz hem de kullanıcıların keyifle kullandıkları gözlük ve telefon iplerimiz var. Sloganlarımızın içerisinden seçtiğimiz “Wish, Dream, Shine…” kelimelerimiz arasından sizi yansıtan ürünü alabilirsiniz.

make-a-wish

Kıymetli tasarımcılarımız Simay Bülbül, Vakko, Özgür Masur, Nihan Peker ve Eda Güngör’ün bizler için hazırlamış olduğu tişörtlerimizden de bahsetmek isterim. Derneğimizin sembolü “yıldız”. Bu nedenle tasarımcılarımız, yıldız sembolünü kendi tarzlarında yorumladılar. Sınırlı sayıda basılan ve beş farklı tasarımda satışa sunduğumuz tişörtlerimize Dilek Dükkanımızdan ulaşabilir ve temin edebilirsiniz.
Çocuklarımızın hayallerini gerçekleştirirken onlara daha yaşanılabilir bir dünya sunmak da hepimizin elinde. Bu nedenle sürdürülebilirlik konuları bizim için önemli.

make-a-wish

Bu noktada SuCo ile yapmış olduğumuz iş birliğimiz bizler için çok kıymetli. SuCo Mataralarımızdan satın alarak, hayallerinin gerçekleşmesini bekleyen dilek çocuklarımıza destek olabilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu