ModaManşet
Trend

Sessiz Lüks Trendi: Yeniçağın Minimalizmi ve Çabasız Zarafet

Sessiz lüks trendi sesleniyor.

Sessiz lüks trendinin sesi nasıl oluyor da bu kadar yüksek çıkıyor?

Bourz Ajans kurucusu ve başkanı, Niş Segment marka ve iletişim danışmanı Bengü Arslan Esin ‘Sessiz Lüks’’ü anlattı.

Sosyal medyada, FW’23 podyumlarında, hatta artık televizyonlarda bile karşımıza çıkan; gözlerimizi kapatsak, kulaklarımızı tıkasak bile duyduğumuz / gördüğümüz bu “Sessiz Lüks” nedir?

Basitçe söylemek gerekirse; “Sessiz Lüks”, yatırım yapılabilecek anahtar parçalara ve düşünceli alışveriş alışkanlıklarına odaklanan yeniçağın minimalizmidir.

Sessiz Lüks akımına uygun bir gardıroba sahip olmak istiyorsanız; kesinlikle üzerinde logo veya markaya ait semboller bulunduran parçalarınız ve Barbie’yi andıran looklarınız – görünümleriniz için bir gardırop detoksu yapmalısınız.

Alışveriş yaparken; nötr bir renk paletini referans alacağınız, kıyafetin dokusuna ve tasarımını buram buram kalite kokacağı bu akımda, rafine bir terzi işçiliği ise olmazsa olmaz…

Unutmayın! “Sessiz Lüks” akımı doğrultusunda satın alacağınız her şey gardırobunuzun geri kalanıyla sorunsuz şekilde çalışan yüksek kaliteli giyilebilir bir seçki oluşturmalıdır.

Pandeminin modaya etkileri sürüyor….

Pandemi süresince; aslında ihtiyacımız olandan çok daha fazla giysiye sahip olduğumuzu ancak çok daha azı ile hayatımızı sürdürebileceğimizi anladık.

Bu bilince, tüm dünyada ekonominin en parlak günlerini geçirmediği gerçeği eklenince ortaya alışveriş alışkanlıklarını değiştirme zorunluluğu da çıktı.

Zamansız, Sofistike, Abartısız…

“Sessiz Lüks” ile hem yaşsız hem zamansız anahtar parçalar ile taçlandıracağımız minimal bir gardırop; terminolojimize de yeni bir terim katıyor: ÇABASIZ ZARAFET

Bu konuda en belirleyici kriter, “Bunun için çok para ödedim.” diye bağıran altın Gucci Kemer tokalarından, monogram LV çantalardan ve logolu olan her şeyden uzak durmaktır.

Bunların yerini nötr tonlarda ve pahalı malzemelerden imal edilmiş kaşmir kazaklar, yün paltolar ve ipek gömlekler alır.

Çünkü ne kadar zengin olursanız olun; artık bilinçlendiniz. Dünyada onca yoksulluk ve hastalık varken zengin olduğunuzu ilan etmek artık kabul görmüyor. “Sessiz Lüks”, beraberinde gizli zenginliği de getiriyor.

Akıma LVMH, Dior ve Fendi destek veriyor…

Louis Vuitton, müdavimlerine sunmak üzere şimdiden pek çok sessiz ve gizli tasarım hazırlamış.

LVMH bünyesinde bulunan bir diğer marka, Lora Piano, harika kaşmir kazaklarıyla sessiz lüks akımında vazgeçilmezimiz olacak gibi görünüyor.

İtalya cephesinde bu akımın öncüleri arasında Brunello Cucinelli ve hâlihazırda 20 yıldır sessiz sedasız bu kavramı benimseyen Armani var.

Daha ulaşılabilir “Sessiz Lüks” markaları var mı?

Elbette var.

Sessiz lüks tanımı adeta çocukluğumuzun televizyon yıldızları, o zamanın sevimli ikizleri, Mary – Kate ve Ashley Olsen tarafından 2001 yılında kurulan The Row için yapılmış denilebilir.

Sessiz Lüks

Markanın DNA’sını kesinlikle sadeleştirilmiş minimalizm oluşturuyor ve ürünleri enfes bir terzi işçiliği vücuda getiriyor.

Zengin kaşmirleri, havadar krep bluzları ve dozunda havalı deri parçaları ile Khatie bir diğer seçenek…

Celine, Arc de Triomphe’den esinlenerek tasarladığı logosundan vazgeçmiyor ama bu logo markayı bağırmaktan çok nostaljik çağrışımlar yapıyor.

Kapitone ceketler ve atkılar gibi imza parçaları ile Toteme, gardırobun temel öğelerine yeni anlamlar katıyor.

Bilenlerin anında tanıdığı özel bükümlü dikiş kontrast dikiş ve yünlü şeritler gibi tasarım öğeleri ile Toteme, “Sessiz Lüks”ün göz dolduran markalarından biri olmaya hazırlanıyor…

Ralph Lauren ve Max Mara için uzun uzun yazmayacağım. Vitrinlerine bir göz atmanız; çabasız zarafetin ne demek olduğunu anlamaya yetecektir.

Son olarak; Bottega Veneta’nın üstün terziliğini sergileyen gömleklerinden bir ya da birkaç tane edinmek bu sezon kesinlikle hayat kurtaracak…

Bazı markalar için inanılması güç bir eğilim!

Evet, pek çok önemli marka için inanılması güç dahi olsa ikinci el ürünlerini sahiplenme ve yeniden satışa sunma en önemli gündem maddesi haline geldi.

Sessiz Lüks

Üstelik yakın zamanda böyle bir sürpriz Hermes’ten de gelecek!!!

Bengü Arslan Esin fotoğrafı

Bengü Arslan Esin

Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Spor Bilimleri Bölümü ve İletişim Fakültesi Radyo Sinema Televizyon Bölümü çift anadal lisans derecesinin ardından, FIFA CIES, International Centre for Sport Studies (CIES), Spor Yönetimi Masterını ve Bahçeşehir Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Executive MBA yüksek lisansını tamamlamıştır. 2010-2018 yılları arasında Türkiye Futbol Federasyonu'nda UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Sorumlusu ve UEFA Eğitim Yönetmeni gibi birçok stratejik görevde yer almıştır. 2015 yılında “Be Ours” (Bizim markalarımızdan biri ol) kelimelerini kaynaştırarak yarattığı Bourz Content & Communications‘ı kurarak, ulusal ve uluslararası alanda bir çok önemli şirket ve markaya, profesyonel ekibi ile içerik ve iletişim danışmanlığı hizmeti vermektedir. Türkiye’deki Avrupa Birliği İletişim Projelerinde Kampanya Yöneticisi, Halkla İlişkiler, Etkinlik ve İletişim Uzmanı olarak danışmanlık görevlerini yürütmektedir. Bengü Arslan Esin’in Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları alanında uluslararası mecralarda yayınlanmış birçok makalesi, kitabı ve çok yazarlı kitaplarda bölümleri bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu