MakyajGüzellikManşet

Makyaj Malzemelerinizi Başkaları ile Paylaştığınızda Neler Olur?

Virüsler konusunda farkındalığımız elbette ki arttı. Ancak konu makyaj olunca bunu pek önemsemiyoruz.

Öyleyse haydi gelin makyaj malzemelerinizi başkaları ile paylaştığınızda neler olabileceğini birlikte inceleyelim.

makyaj

Her ne kadar arkadaşlar arasında paylaşılmadığında cimrilik gibi değerlendirilse de makyaj malzemelerini kişisel kullanım ötesine taşımamak sağlığınız için bir hayli önem taşıyor.

Kuaför gibi yerlerdeki ortak kullanılan ürünlerden uzak durmaya aynı şekilde ihtimam göstermek gerekli.

Bulaşıcı hastalıklar, ortak kullanılan makyaj malzemeleri ve güzellik ürünleri nedeni ile çok kolay kolay bir şekilde size geçebilir.

Ancak, herhangi bir bulaşıcı hastalıktan önce güzellik malzemeleri paylaşımı basit ve hızlı bir şekilde bakteri üretmeye başlar.

Tüm bunlardan korunmak için de her zaman kendi güzellik malzemelerinizi yanınızda taşıyıp kimse ile paylaşamamanız büyük bir öneme sahip.

Zira siz kendi ürünlerinizi düzenli olarak temizleyerek kullansanız dahi en yakın arkadaşınızın ya da gittiğiniz kuaförün ürünlere ne kadar özen gösterdiğini ya da ne sıklıkla temizlediğini ve nasıl kullandığını bilemezsiniz.

Gözlerimizin ne kadar hassas olduğu da artık bilinen bir gerçek. Başkaları ile paylaşılan maskara ve göz kalemi gibi ürünler pembe göz hastalığı başta olmak üzere pek çok enfeksiyona yol açabilir.

Bu enfeksiyon gözlerinizde kızarıklık, beyaz ve sarı kalın akıntı aynı zamanda da şişmeye yol açmakla birlikte ağrılı bakteriyel enfeksiyonlardan biri olan arpacığın da çıkmasına neden olabilir.

makyaj

Fondöten, pudra ve allık gibi ürünlerin paylaşımı da hafife alınmamalı. Öncelikle saçkıran olmak üzere mantar enfeksiyonları bu tip ürünler ile tahmininizden çok daha basit bir şekilde yayılabiliyor.

Bir de akne oluşumu var tabii ki!

Diğer büyük bir tehlike de paylaşılan ruj ve dudak ürünlerinde… Dudaklarda oluşan herhangi bir enfeksiyon bu ürünler ile kolay bir şekilde bulaşabilir ve uçuklara neden olabilir.

Cilt üzerinde kullanılan ortak makyaj malzemeleri ve özellikle fırçalar bakteriler için harika bir üreme ve çoğalma zemini hazırlar.

Makyaj ürünleri ve fırçalar bir ciltte bulunan bütün bakterileri direkt olarak cilde taşır. Yani, başkası ile paylaşılan bir fırçanın cildinizde akne ve sivilce oluşumuna neden olması ve halihazırda bulunan akne ve sivilcelerinizin kötüleşmesi neredeyse kaçınılmazdır.

makyaj

Kendi ürünlerinizi başkaları ile paylaşmamak ve başkalarının ürünlerini de kullanmamanızın yanında dikkat etmeniz gereken bir konu daha var.

O da tester yani deneme ürünleri… Başka bir söylem ile bakterilerin en yoğunluklu olarak bulunduğu ve çok hızlı bir şekilde dağılabileceği yerler.

Herhangi bir deneme ürününü hiçbir şekilde yüzünüze sürmeyip her zaman eliniz üzerinde denemeniz gerekli.

Bu ürünlere boşu boşuna “kişisel ürünler” dememişler elbette. Rujunuzu evde unuttuğunuz bir gün başkasının rujunu ödünç almanıza gerek yok çünkü inan güzelliğinizden hiçbir şey eksilmiyor!

Unutmayın, her şeyden önce sağlık…

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu