İyi YaşamManşetSağlık

Nefes ve Gevşeme Eğitimi Doğumu Kolaylaştırıyor

Bir canlıyı dünyaya getirmek kadınlar için en mucizevi yolculuklardan biri belki de. Bu yolculuk, bebeğin anne rahmine düştüğü andan itibaren başlıyor ve hayat boyu devam ediyor.

Elbette ki bu büyülü yolculuğun en hassas dönemi hamilelik sürecidir. Anne adaylarındaki doğum heyecanı ve stresi kaçıncı hamilelik olursa olsun azalmadan belki de artarak devam ediyor. Memorial Sağlık Grubu ise sağlıklı bir hamilelik ve doğum süreci için anne adaylarının yanında yer alıyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi’nde düzenlenen “Doğuma Hazırlanırken Nefes ve Gevşeme Eğitimi”, uzmanların yönetiminde anne adaylarını bekliyor.

Nefes ve Gevşeme Eğitimi Doğumu Kolaylaştırıyor

Rahat bir gebelik ve doğum süreci için pelvik egzersizleri ve medikal pilates eğitimi, Memorial Bahçelievler Hastanesi Pelvin Taban Rehabilitasyonu ve Medikal Pilates Ünitesi’nden Prof. Dr. Ümit Dinçer ve Memorial Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Emine Barın yönetiminde, Uzman Fizyoterapist Seda Nur Özaydınlı tarafından verilecek.

Eğitimde nefes ve gevşeme egzersizleri, ıkınma teknikleri ve perine bakımına kadar bilinmesi gereken her şey konunun uzmanı fizyoterapistler tarafından anne adaylarına aktarılacak.

İki haftada bir Çarşamba günleri saat 14.00-15.00 saatleri arasında gerçekleşecek olan “Doğuma Hazırlanırken Nefes ve Gevşeme Eğitimi” 30-34 haftalık gebelere yönelik uygulamaları içerecek.

Nefes ve Gevşeme Eğitimi Programına Neler Var?

nefes ve gevşeme eğitimi

Gevşeme Pozisyonları ve Tekniklerinin Doğumdaki Önemi

Gevşeme egzersizleri, doğumun daha kolay gerçekleşmesi ve doğum esnasında oluşabilecek bazı komplikasyonların önüne geçilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Zihni sakinleştirmek ve bedeni gevşetmek için kullanılır. Gebelik dönemi boyunca yapılması yararlıdır.

Annenin Enerjisini Korumak için Nefes Egzersizleri

Gebelik esnasında nefes darlığı en sık rastlanan şikayetlerden biridir. Bu dönemde zaman geçtikçe rahmin büyümesine bağlı olarak karın ve göğüs boşluklarını ayıran diyafram kası yukarıya doğru itilir ve göğüs boşluğu sıkışır. Bu dönemde sık sık nefes darlığı sorunu görülebilir. Uzman kontrolü altında yapılan nefes egzersizleri ile bu durum en aza indirilir.

nefes ve gevşeme egzersizleri

Doğum Sürecinde Ikınma Teknikleri

Kadınların ıkınma hissi oluşsun ya da oluşmasın serviksin tam genişlediği zaman ıkınması konusunda eğitilmesi, doğumun ikinci evresinin kısaltılmasında etkili olmaktadır. Bu dönemde gebelerin yapacağı en önemli şey, uygun ıkınma teknikleri ile bebeğinin aşağı inişini kolaylaştırmaktadır.

Hızlı İyileşme için Perine Bakımı

Perine; vajina ve anüs arasında kalan bölgedir. Perine masajı; perineal kasların esnekliğini arttırdığı, epizyotomi gereksinimi ve yırtık olmadan doğumda perinenin esnekliğini sağladığı için önerilir. Perine masajı doğum sonrası dönemde perineal yırtıkları ve episyotomi oranını azaltır. Dolayısıyla doğum sonrası dönemde iyileşmeyi hızlandırır.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu