MakyajGüzellikManşet

Makyajla Uyumanın Cilde Etkileri Nelerdir?

Güzel bir günün ardından eve yorgun argın geldiğimizde kendimizi bir an önce yatağa atmak isteriz. Peki ya uyumadan önce makyajınızı temizliyor musunuz? Yoksa gece bakımına üşenenlerden misiniz?

Eğer tercihiniz üşenmek ise bilmeniz gereken şeyler var. Haydi gelin makyajlı uyuduğumuz gecelerde cildimiz ne yaşıyor birlikte bakalım.

makyaj

Bakteriler hava alamayan cildinize zarar veriyor.

Güneş kremi, fondöten ve kapatıcılar derken yüzümüze çok fazla ürün uyguluyoruz. Makyajı silmediğimiz zaman da cildimiz geceleri nefes alamıyor. Çeşitli bakteri ve mikroplar da cildimize zarar vermeye başlıyor. Bunun sonucunda da sabah uyandığınızda cildinizi daha ağır ve kirli hissediyorsunuz.

Kirpikler hassaslaşıyor ve dökülmeye başlıyor.

Uzun, kıvrık ve hacimli kirpikleri hepimiz çok beğeniyoruz. Ancak üşenip o maskarayı temizlemezseniz o kirpiklere hoşça kal demek olası. Maskaralar kirpikleri sertleştirdiği için uzun süre kalması dökülmelerine yol açıyor.

Gözler mikrop kapabilir.

Göz gibi hassas bir organınızda kullandığınız maskara, far ve kalem gibi ürünler uzun süre kaldıklarında kızarıklık, kaşıntı ve şişliğe neden olabilir. Eğer alerjik bir bünyeye sahipseniz bu durumları daha yoğun hissedebilirsiniz.

makyaj

Dudakların çatlamasına yol açar.

Renkli rujlar ve parlatıcılar gerçekten de çok güzeller. Ancak uyurken dudağınızda ruj kalmasının pek de bir anlamı yok. Ruj ile uyumak dudaklarınızın kurumasına ve çatlamasına sebep olur.

Sivilce ve siyah noktalara sebep olur.

Özellikle de yağlı cilt tipine sahip kişilerin başının belada olduğu sivilce ve siyah nokta sorunlarından kaçınmak için cildi temiz tutmak gerekir. Çünkü sivilce ve siyah noktaların temel sebebi kirli bir cilttir. Gün içerisinde makyajla durmak ve bu durumu uyku esnasında da sürdürmek gözeneklerin daha da tıkanmasına sebep olur. Biriken sebum maalesef ki sivilceli bir sabaha uyanmanıza neden olabilir.

Yaşlanmayı hızlandırır.

Makyaj ile uyumanın cildi havasız bıraktığını, gözenekleri tıkadığını, sivilce ve siyah noktalara sebep olduğunu biliyoruz. Maalesef bu kadar olumsuz etkiye dayanamayan cildimiz daha hızlı kırışmaya ve yaşlanmaya başlıyor. Amacımız yaşımıza uygun hatta daha genç bir cilt elde etmek ise cildimizi temizlemeden uyumamalıyız.

makyaj

Yenilenmeye çalışan cilt engellenir.

Uyku esnasında tüm vücut kendini yenilemeye ve büyümeye alır. Bu durum cildimiz için de geçerlidir. Ancak üzerinde kat kat fondöten, allık, ruj ve maskara varken bu biraz zordur. Yenilenme sırasında cildin makyajdan arınmış olması gerekir. Fakat temiz ve hava alabilen bir cilt kendini yenileyebilir. Yenilenen cilt de mutlu hissetmenizi sağlar.

Sonrasında temizlemek daha da zorlaşır.

Bütün bunlara rağmen çok yoruldunuz ve dayanamayarak makyaj ile uyudunuz. Sabah temizlemeye çalıştığınız taktirde daha çok zorlandığınızı fark edebilirsiniz. Çünkü cilt, makyajı tümü ile emer. Derine inmiş makyaj kalıntılarını temizlemek daha kapsamlı bir cilt bakımı gerekebilir.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu