GüzellikCilt BakımıEstetikMakyaj

Makyajla Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Son dönemde gergin yüz çok popüler bir hale geldi. Ünlülerin de etkisi ile ileri yaşlarda tercih edilen yüz germe operasyonları gençler arasında da yaygınlaşmaya başladı. Peki ya estetik ya da yüz bantları olmadan gergin bir yüzü nasıl elde edilebilir? Haydi gelin hep birlikte inceleyelim.

Son yıllarda güzellik standartları çok fazla yükseldi ve gergin yüzler ön plana çıkmaya başladı. Gergin bir yüze sahip olmak bir gençlik göstergesidir fakat son dönemde kaşların ve gözlerin iyice çekikleştiği ekstra gergin bir görünüm moda haline geldi.

Bu görünüm için estetik operasyonlar ve yüz bantları tercih edilmeye başlandı. Fakat genç yaşlarda cilt zaten gergin olduğu için bunların hiçbirine gerek yok. 20li ve 30lu yaşlarda makyajla da yüz germe efektleri yakalamak mümkün.

Makyajla yüz germe teknikleri aslında öğrendikten ve alıştıktan sonra çok basit hale geliyor. Birazdan bahsedeceğimiz yöntemler elbette ki ileri yaşlar için pek de yararlı olmayacaktır. Fakat genç yüzlerde de kaş ve göz düşüklüğü gibi farklılıklar mevcut. Makyaj ile bu görünümü değiştirmek de olanaklı.

Makyajla Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Öncelikle gözeneğinizin dolmasını sağlayan bir baz ve düşük kapatıcılıkta bir fondöten kullanmanız gerekli.

Gözenek dolduran bazlar sadece gözenekleri değil, ince çizgileri de doldurur. Bu şekilde de pürüzsüz bir cilt elde edilir. Kalıp gibi durmayan fondöten ve renkli nemlendiriciler de taze, aydınlık bir yüz içi önem taşır. Kalın örtücülükteki bazı fondötenler yüzü donuk gösterir. Bu da aşağı çekilmesine sebep olur.

Kapatıcıyı şakaklara doğru sürmelisiniz.

Kapatıcıyı şakaklara doğru sürmek son dönemin en popüler makyaj hilelerinden biri desek pek de yanlış olmaz. Eskiden üçgen çizilerek yanaklara kadar indirilen kapatıcı artık az miktarda ve şakaklara doğru sürülüyor. Aslında bu makyaj hilede tüm ürünler yukarı doğru dağıtılmalı.

Asıl püf noktadan şimdi bahsedeceğiz. Cildinizin birkaç ton açığı bir kapatıcıyı göz altınızın bitiş noktasına, burun kenarlarınıza, ağız kenarlarınıza ve elmacık kemiklerinizin altına sürmelisiniz. Hafifçe küçük çizgiler çizmeniz yeterli olacaktır. Fakat hepsi yukarı doğru olmalı.

Sonrasında ise bir fırça ile bu çizgileri yukarı doğru çekerek yaymalısınız. İyi karışmazsa sünger de kullanabilirsiniz ancak fırça daha etkili bir sonuç verecektir.

Daha sonra aydınlatıcı bir pudra ile bu bölgelerin üzerinden yine yukarıya doğru geçmek yüzü anında yukarı kaldıracaktır.

Bronzer, allık ve kontür ürünü kullanıyorsanız onları da daha yukarıdan, kaş bitişi hizasından sürmeniz gerekli. Yüzün ortalarına geldikçe tam tersi bir etki yapacaktır. Kulağa ve saç çizgisine yakın bir şekilde sürmenin büyük fark yarattığını siz de göreceksiniz.

Düşük kaşları yukarı kaldırmak gerçekten de çok zor, biz de farkındayız. Kaş kuyruğunu kazıtıp kalemle çizenler var fakat bu doğru bir yöntem değil. Kaşları çok kalınlaştırmamak, kaşın kavis kısmını üstten biraz yukarıdan çizmek ve eğer kuyruk düşükse çok uzatmamak gerekli. Kaşın altına açık renkte aydınlık bir kalem ya da far sürmek kalkık efektini artıracaktır.

Geldik göz makyajına… İnanın bu en basiti. Açık renkli bir farı baz yapıp cildin birkaç ton koyusu doğal bir farla katlanma bölgesini kaş kavisine göre gölgelendirin. Taşma yaşarsanız pamuklu çubukla temizleyebilirsiniz. Bu adımı kapatıcıyla yüz kaldırma işleminden önce yaparak daha keskin bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Eyeliner ise ya ince ya da inceden kalına olmalı. Ve elbette kuyruğu yukarıya doğru olacak şekilde çekilmeli. Göz pınarına ekleyeceğiniz ince bir üçgen de çekik efektini artıracaktır. Rimeli sürerken yukarı değil de dış köşelere doğru taramanız gerekli. Daha güçlü bir etki elde etmek için kuyruk kısmına takma kirpik de ekleyebilirsiniz. Göz altınıza ten rengi bir kalem çekip onu da eyeliner kuyruğunun altını takip edecek şekilde uzatabilirsiniz.

Peki ya siz makyajla yüz germe tekniğini nasıl buldunuz? Bu yüz germe tekniğini uygulamayı düşünür müsünüz? Haydi gelin yorumlarda buluşalım!

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu