Biliyor Muydunuz?Saç Bakımı

Her Gece Saçınızı Örmek Ne İşe Yarar?

Hintli kadınların saçlarının uzun, parlak ve güçlü olduğunu hepimiz biliyoruz. Hintli annelerin nesilden nesile aktardığı pek çok güzellik sırrı var ve onlardan birisi de her gece uyumadan önce saçlarını örmeleri… Peki ya her gece saçınızı örmek ne işe yarar? İçeriğimizin devamına geçelim.

Hint kültüründe saçlar örülmeden uyunursa pek çok negatif enerji çekeceğine inanılırmış. Gerçekte ise saçlarınızı örüp öyle uyumanın saçlara pek çok faydası var.

Kırılma

Öncelikle saçlarınızı örüp öyle uyumak kırılmaların önüne geçer. Saçlarınızı ucundan birkaç santim kesmek kırıklarınızı yalnızca geçici olarak ortadan kaldırır. Ancak saç bakım rutininizi değiştirmezseniz saç telleriniz tekrardan zarar görür. Saçlarınıza sert kimyasal içeren ürünler kullanırsanız veya çok sık kurutursanız aynı şekilde kırılma problemleriyle karşı karşıya kalırsınız. Bütün bunlara ek olarak uyuma tarzınız da saç sağlığını büyük ölçüde etkiler. Uykunuzda dönerken saçlarınız yastık kılıfına sürtündükçe kırılır. Saçlarınızı örüp uyumak ise sürtünmeyi azaltır ve saçlarınızı korur.

Parlaklık

Saçlarınızı daha parlak gösterir. Saçlarınız güzel ve sağlıklı görünebilmek için neme ihtiyaç duyar. İşte tam da bu sebepten pek çok saç bakım ürünü saça nem kazandırmayı hedefler. Uyumadan önce saçınızı örmek ise üst üste gelen saç tutamlarındaki nemi tutacağı için saçınızın nemi hapsetmesine yardımcı olur.

Karışıklık

Saçlarınızın karışıklığını daha kolay açabilmenize yardımcı olur. Düzenli olarak uyumadan önce saçlarınızı örerseniz sabahları saçlarınız karışıp sizi sinir etmez. Size vakit kazandırmasının yanında saçınızı tararken daha az saç dökülmesi yaşarsınız.

Kabarıklık

Saçınızın kabarıklığını alır. Kabarma önleyici ürünler bu kabarmaları geçici olarak dindirebilir ancak o ürünler hep kimyasal içerir. Uyumadan önce saçlarınızı örmek, saçınızın kabarmasını önlemenin en kolay yoludur. Saçlarımız nemsiz kaldığı anda kabarmaya başlar. Bu sebepten de uyumadan önce saçınızı örmek nemi hapsettiği için saçınızın pürüzsüz olmasına olanak sağlar.

Uzama

Saçınızın daha hızlı uzamasını sağlar. Saç telleriniz zarar gördüğünde saçınız yavaş uzar. Ayrıca saçınızın kabarıklığını almasının yanında saçınızı örmek kimyasallarla ya da ısı kullanarak saçınızı şekillendirmekten daha iyidir. Saçınızı daha güçlü hale getirir. Saçınız güçlü olunca da daha hızlı uzayacaktır.

Zaman

Ve son olarak, size zaman kazandırır. Saçınızı akşamdan örerseniz sabahları daha fazla uyuyabilirsiniz. Geceleri saçınızı örmek için sadece birkaç dakika ayırmanız sizi ertesi sabah sağlıklı ve zahmetsiz bir şekilde doğal dalgalı saçlara kavuşturacaktır.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu