El ve Ayak BakımıGüzellikManşet

Manikür Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Manikür ve pedikür sevdalılarını buraya alalım! Tırnaklarımızın ve tabii ki ellerimizin her daim bakımlı ve güzel görünmesi dış görünüm açısından büyük önem taşıyor. Kaliteli bir manikür ile kalem tutmak bile insana kendini iyi hissettiriyor. Bunu arka plana atamayız elbette.

Peki ya özenle yaptırdığımız bu tırnakları nasıl korumalıyız? Manikür öncesinde yapmamız gerekenler nelerdir? Bu soruların cevapları için haydi içeriğimizin devamına geçelim.

manikür

Maniküre gitmeden önce nemlendirici gibi cilt bakım ürünleri kullanmayın.

Ellerinize yağ ya da krem sürmeniz derinizi gerektiğinden fazla yumuşattığı için manikür yapmayı zorlaştırıyor. Ellerinizin fazla nemli olması işlemin süresini uzatırken takılan tırnağın sabitlenmesini de engelleyebiliyor. Bu sebepten manikür randevunuzdan önce elinize bir şey sürmemeniz çok önemli!

Pedikür öncesinde ayaklarınızdaki tüyleri almamanız daha iyi olacaktır.

Aslında bu durum sağlığınız açısından çok önemli çünkü ağda gibi epilasyon işlemleri deride bazen fark edemeyeceğiniz yaralar bırakabiliyor. Ayaklarınız enfeksiyona açık hale gelmişken pediküre gitmek de bu anlamda pek mantıklı değil. En azından birkaç gün önce alırsanız sağlığınız için daha güvenli olacaktır!

İşi maniküre bırakmadan önce evde de tırnak bakımınızı muhakkak yapın.

Özellikle tırnaklarınızın kenarlarında oluşan ölü derileri evde temizlemeyi öğrenmeniz gerekiyor. Manikür alanında çalışan kişiler ellerinizi deniz tuzlu ılık suda bekleterek ölü derileri yumuşatmanızı öneriyor. Ardından derileri bir çubuk yardımıyla ittirmeniz gerekiyor. Bu aşamalardan önce de derileri yağ ile ovmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Uzun tırnak sevenlerin tırnaklarına ekstra bir özen göstermesi gerekiyor.

Ellerinizi kullanırken tırnaklarınızın zarar görmemesi ve daha uzun süre dayanabilmesi için yaptıklarınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun için örneğin düğmelere basarken ya da alet kullanırken tırnağınızla yapmak yerine parmak eklemlerinizi kullanabilirsiniz. Tabii ki bir şeyleri soymak ve açmak için de tırnaklarınızı asla kullanmamanız gerekiyor.

manikür

Pedikür yaptırdıktan sonra çorap ve ayakkabı seçimlerinize dikkat etmelisiniz.

Ayağınızı sıkan ayakkabılardan uzak durmalı ve kumaşı yumuşak olan çoraplar tercih etmelisiniz. Bunlar sıkı olduğunda tırnaklarınıza baskı uyguladığı için pedikürünüzü bozacağı gibi tırnak uzamasını da engelleyerek zararlı bir hal alabilir. Bu sebepten ayağınıza küçük gelen ayakkabı ve çoraplardan uzak durmaya çalışmanızı öneriyoruz.

Tırnağınızdaki jel tabakayı kendiniz çıkarmaya çalışmayın.

Jel tırnakları kendi başınıza törpülemeye ya da çıkarmaya çalışmanız tırnağınıza yapışık halde olan jel ile beraber kendi tırnağınızdan da parça kopmasına sebep olabilir. Aynı zamanda zedelenmiş tırnağa tekrar oje sürmek iyi olmadığı için bütünüyle düzelene kadar da beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu sebepten siz bu işi uzmanlarına bırakın derim.

Kış aylarında muhakkak eldiven takmaya özen gösterin.

Soğuk havalarda tırnaklarınız çatlamaya ve sertleşmeye daha müsait hale gelir. Dolayısıyla ellerinizi sıcacık tutan bir eldiven giymenizi şiddetle öneriyoruz. Aynı zamanda kış ve sonbahar aylarında ellerinizi yıkarken mümkün olduğu miktarda ılık su kullanmaya özen gösterin. Bu şekilde yalnızca tırnaklarınızı değil cildinizi de korumuş olursunuz.

Manikür yaptırdıktan sonra ellerinizi sıcak su ile yıkamayın.

Tırnaklarınızı yaptırdıktan sonraki iki gün süresince ellerinizi sıcak su ile yıkamamanız tavsiye ediliyor. Bunun nedeni ise jel ojenin tırnağa bütünüyle sabitlenmesinin zaman alması ve aşırı sıcaklıkların bu sürece zarar vermesi olarak biliniyor.

manikür

Temizlik yaparken eldiven takmaya özen göstermelisiniz.

Temizlik malzemelerinin içermiş olduğu kimyasallar pek çok zaman jel ojeleri ve tırnağınıza uygulanan diğer şeyleri inceltici bir etkiye sahip. Eğer manikürünüzün uzun ömürlü olmasını istiyorsanız muhakkak eldiven takmanızı öneriyoruz. Bu şekilde tırnağınıza uygulanan jelin soyulmasını ya da tırnağınızın kırılmasını engellemiş olacaksınız.

Tırnaklarınızı düzenli olarak kesmelisiniz.

Saçlarınızın uçlarını düzenli olarak aldırmak saç bakım rutini için nasıl bir önem taşıyorsa tırnaklarınızı düzenli olarak kesmek de tırnak bakım rutininiz için aynı önemi taşıyor. Eğer belli bir şekil üzerinden ilerler ve düzenli olarak tırnaklarınızı keserseniz manikür ve pedikür işlemleri de çok daha verimli hale gelecektir.

Ojelerinizi çıkarmak için aseton kullanmamaya özen gösterin.

Asetonsuz oje silici ürünleri tercih edebilir ya da doğal yöntemlerle de evde kendiniz bir oje çıkarıcı hazırlayabilirsiniz. Aseton maddesi tırnaklarınızı aşırı derece kurutan ve kırılmalarla çatlamalara açık hale getiren bir kimyasaldır. Cildiniz ile temas etmesi de aynı derecede sağlıksızdır. Bu nedenle el ve tırnak bakımınızda aseton içermeyen malzemeler tercih etmeye çalışmanız önemlidir.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu