Sağlıkİyi YaşamManşet

Saç, Göz ve Ten Renginiz Cilt Kanserine Yatkınlığınıza İşaret Edebilir

Tüm dünyada deri kanseri sıklığı giderek artıyor. Bu nedenle yılda bir kez mutlaka dermatoloji uzmanına giderek ben muayenesi ve taraması yapılması önem taşıyor. Cilt kanseri takibinde hekimlerin en büyük yol göstericisi ise dermoskopi ve düzenli muayene olarak kabul ediliyor. Günümüzde bu konuda yapay zeka ile ben taramaları öne çıkıyor.

Memorial Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Asude Kara Polat, cilt kanseri ve tanısında kullanılan yöntemler hakkında bilgi verdi.

Doç. Dr. Asude Kara Polat
Doç. Dr. Asude Kara Polat

Sarı-kızıl saçlı, renkli gözlü, açık tenliler dikkat!

Benlerin sayıca fazla olması (50’den fazla), atipik benlere (displastik nevus) sahip olmak, doğuştan itibaren çok büyük benlere sahip olmak, sarı ya da kızıl saçlı, renkli gözlü ve açık tenli olmak, güneş yanığı geçirmiş olmak, ailede melanom öyküsü olması, daha önce melanom teşhisi almış olmak melanom gelişimi için risk faktörlerindendir.

Bende kanama olması önemli bir bulgu!

Bende kanama olması, büyüme, kaşınma, renk değişiklikleri durumunda dikkatli davranılmalıdır. Yine benlerin 6 mm’den büyük çapta olması, farklı renkleri bir arada içermesi, düzensiz kenarlı olması ve simetrik görünüm melanomdan şüphe edilmesi için önemlidir ve mutlaka değerlendirme için dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

Benlerde ortaya çıkan renk, boyut, şekil farklılıkları takip edilmelidir.

Melanom kötü huylu, ilerleyen dönemde lenf bezlerinden başlayarak diğer organlara yayılabilen ve hayatı tehdit edebilen bir deri kanseri türüdür. O nedenle erken tanı konulması hayati öneme sahiptir. Yapay zeka özelliği olan dijital dermoskopi sistemleri ile hastanın tüm vücut fotoğraflaması yapılmakta, görüntüler bilgisayar ortamında arşivlenebilmekte dolayısı ile karşılaştırma imkanı vererek takipte önemli olmaktadır.

kanser

Toplumda dermoskopinin en sık bilinen kullanım alanı benlerin taramasıdır. Benler Latince adı ile nevuslar deriye renk veren melanositlerin yani pigment hücrelerinin çoğalması sonucu oluşur. Benler doğumda veya sonradan oluşabilir. Özellikle çocukluk döneminde ve ergenlikte artış gösterebilmektedir. Dijital dermoskopi ile benlerin muayenesi yapılırken hasta tüm vücut olarak değerlendirilir. Hasta çıplak bir şekilde gövde ön, arka, yan yüzler, ayak tabanı da dahil olacak şekilde her açıdan fotoğraflanır. Ardından benler tek tek numara verilerek işaretlenir.

Sonraki basamakta numaralandırılan her ben iç yapıdaki görünümleri değerlendirmek amaçlı daha büyük büyütme kullanılarak fotoğraflanır ve kaydedilir. Benlerde ortaya çıkan renk, boyut, şekil farklılıklarının değerlendirmesi benin türünü belirlemek açısından oldukça yol göstericidir. Başlangıç muayenesinde veya takipte şüpheli olduğu düşünülen benler cerrahi olarak çıkarılır. 

Herhangi bir anestezi ya da girişim uygulanmıyor.

Dermoskopi; büyütme sistemleri kullanılarak birçok dermatolojik hastalıkta tanı sürecinde kullanılan bir yöntemdir. Derinin tabakalarını renk değişikliklerine göre değerlendirme imkanı sağlar. Bu yöntem ile deri bütünlüğü bozulmaz. Hastaya herhangi bir lokal anestezi uygulanmaz ve girişimsel bir uygulama yapılmaz. 

kanser

Fazladan yapılan biyopsi ve laboratuvar tetkikleri ortadan kalkıyor.

Özellikle malign melanomun erken tanısında ve melanom dışı deri kanserleri tanısında oldukça önemlidir. Saç ve saçlı deri hastalıkları, tırnak hastalıkları, derinin benign (iyi huylu) tümöral lezyonları, infeksiyöz ve inflamatuvar deri hastalıkları gibi durumlarda da tanı, tedavi ve takip açısından büyük önem taşımaktadır. Dermoskopi bu konuda deneyimli bir dermatoloji uzmanı tarafından yapıldığında doğru teşhis oranı artmaktadır. Bu uygulama ekstra biyopsi ve laboratuvar tetkiklerini de azaltmaktadır. 

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu