Cilt BakımıGüzellik

Mavi Işık Nedir? Cilde Zararı Var mıdır?

Cildimizi korumak, her zaman genç ve güzel görünmek için çabalarız. Güneş ışınlarının zararlı etkileri başta olmak üzere pek çok dış etkene karşı koruyucu yöntemler ararız. Peki cildimizi tam olarak koruyabiliyor muyuz? Evet her geçen günde hayatımıza yeni tehlikeler giriyor ve bazen tüm gelişmeleri takip etmek önlemler almak bile zorlaşabiliyor. Bunlara bir örnek de mavi ışık. Pek çok kişi bu konu hakkında detaylı bilgiye sahip değil. Şimdilerde herkes mavi ışık nedir ve cilde tam olarak ne gibi etkileri var merak eder. Şimdi gelin birlikte mavi ışığı tanıyıp cildimize nasıl etkileri olduğunu detaylı bir şekilde öğrenelim.

Eskiden özellikle yaz dönemlerinde sık sık güneş ışınlarına maruz kalırdık. Bu nedenle güçlü güneş kremleri kullanarak cildimizin zarar görmesini engellerdik.

Nedir Bu Mavi Işık?

Mavi ışık ise hayatımızda güneş ışınlarından bile daha çok yer alıyor. Gece ve gündüz, yaz ve kış dönemlerinde mavi ışık hep hayatımızda. Peki nedir bu mavi ışık? Mavi ışık güneş ışınlarının yaydığı dalgalardan biridir. Bunun yanında yapay ışık kaynakları ve elektronik cihazlar da mavi ışık yarar. Evet doğru duydunuz, gün boyu elimizde olan telefonlar, bilgisayarlar, televizyon ve benzeri teknolojik aletlerin hepsi mavi ışık yayar. Bunun yanında floresan ve LED aydınlatma gibi ışık kaynaklarının da yoğun biçimde mavi ışık yaydığı bilinir. Bu açıdan baktığımızda hayatımızdan mavi ışığı çıkarmamız mümkün değil.

Mavi Işık Cilde Zarar Verir mi?

Hayatımızda bu kadar yoğun olarak maruz kaldığımız mavi ışığın cilde bazı zararlı etkileri olduğu biliniyor. Yoğun biçimde mavi ışık gören ciltlerde leke oluşumları görülebilir. Bunun yanında mavi ışık cildin yaşlanma sürecini de hızlandıran etkilere sahip.

Mavi ışık ciltteki çizgilerin derinleşmesi, kırışıklıkların artması ve cilt tonunda değişiklikler görülmesine de neden olur.

Bu nedenle mavi ışığa maruz kalınan sürenin kontrol altında tutulması önemli. Ayrıca mavi ışığa karşı koruyucu kozmetik ve medikal formüller de geliştirilmiştir. Bu koruyucu yöntemlerden destek alarak da cildimizin sağlığını ve güzelliğini korumayı başarabiliriz.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu