Cilt BakımıGüzellik

Çilek Bacak Görünümü Nasıl Düzelebilir?

Günlük hayatınızda hiç çilek bacak tabirini duydunuz? Bacaklarınızda oluşan küçük siyah noktaya benzeyen koyu lekelere çilek bacak denir. Çileğin dış görünüşündeki siyah çukur boşlukların görüntüsü, bacaklarda oluşan siyah çukur lekelere benzetilmektedir. Çilek bacak tabiri bu benzerlikten dolayı oluşmuştur. Bacaklarda oluşan bu lekeler, baktıkça insanın canını sıkan bir hal alır. “Hayır, benden uzak olsun.” diyorsanız, siz de bu konuya dikkat etmelisiniz.

Çilek Bacak Neden Oluşur?

Çilek bacak, herkesin bir kere yaşmış olduğu veya yaşama ihtimali muhtemel olabilecek bir cilt sorunudur. Çeşitli sebeplerden dolayı oluşabilecek olsa da bazıları şu şekildedir:

  • TIRAŞ

Uzun süre kullanılıp, kullanım özelliğini yitirmiş olan jiletler genellikle bu cilt sorununun en büyük nedeni olmaktadır. Jiletin bıçakları körelmesi nedeniyle ciltteki tüyler alınamaz. Tüylerin tam anlamıyla ciltten uzaklaştırılmamasının yanında cildin tahriş olması sonucu çilek bacak görülebilmektedir.

  • GÖZENEKLERİN KAPANMASI

Bacaklarınızda bulunan gözenekler; bakteriler, ölü deri ve yağlanma gibi nedenlerden dolayı tıkanabilir. Gözeneklerin içerisinde yer edinmiş olan yağ, hava ile temas etmesi sonucunda zamanla siyah noktalara dönüşebilir. Siyah noktalarla dolan gözenekler, çilek görünümü ortaya çıkarabilir.

  • FOLİKÜLÜT

Bacaklarınız; aşırı sıcak, alerjik reaksiyon veya tahriş gibi sebeplere maruz kalabilir. Bu gibi durumların sonucunda kıl kökleri enfeksiyonla karşılaşabilir. Cilt, bu enfeksiyon ile savaş verirken savunma mekanizması olarak yüzeysel kabuk tutma eyleminde bulunabilir. Böylece kıl köklerinde oluşan küçük siyah noktalar yine çilek görünümün ortaya çıkmasına neden olacaktır.

  • AŞIRI KURU CİLT

Normalin de üstünde kuru bil cilde sahipseniz çilek bacak olmaya müsait bir yapıda olduğunuzu bilmelisiniz. Özellikle tıraş sonrası veya yüksek sıcaklıktaki suya maruz kalındığında çok kolay tahriş olabilirsiniz.

Çilek Bacak Nasıl Engellenir?

  • Tıraş işleminizde kullandığınız jiletlerinizin durumunu gözlemlemenizde fayda olacaktır. Uzun süre kullandığınız veya en son ne zaman kullandığınızı hatırlamadığınız jiletlerinizi kullanmayı bırakabilirsiniz.
  • Jiletinizin durumunun yanı sıra kullanımı da önemlidir. Jileti, tüylerinizin çıkış yönünün aşağısına doğru uygulamalısınız. Aksi takdirde tahriş yine belalınız olacaktır.
  • Cildinizi nemli tutmaya özen gösterin. Özellikle tıraş öncesi cildinizin nem dengesini korumak cildinizin tahriş olma ihtimalini azaltacaktır.
  • Eğer epilatör kullanıyorsanız; cildinizle uyumlu ürün tercihi yapmaya ve bacaklarınızı nemlendirme özen gösterin. Ağda da ise yanmalara engellemek için ağdanın çok sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca ağdayı çekerken de büyük ölçüde hassas davranmanız gerekmektedir.
  • Düzenli olarak peeling yapmanızı tavsiye ederiz. Peeling, ciltteki ölü hücre ve yağların cilt yüzeyinden arınmasını sağlamaktadır. Vücuttan arınan ölü cilt ve yağlar, çilek bacak oluşumunu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.
  • Kuru fırçalama yönteminin çilek bacak görünümüne iyi geldiğini biliyor muydunuz? Kuru fırçalama nedir, Nasıl yapılır? Yazımızla bu konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu