Beslenmeİyi YaşamManşet

Evdeyken Metabolizmanızı Hızlandırmak için Yapabileceğiniz Öneriler

Metabolizma hızı önemli bir konudur. Koronavirüs ile başlayan bu evden çalışma modeli sayesinde evlerimizde çok fazla vakit geçiriyoruz. Tabii bu durum da hareketlerimizi kısıtlıyor ve metabolizmanın yavaşlamasına yol açıyor.

Peki ya evdeyken metabolizmamızı hızlandırmak için neler yapabiliriz? Haydi gelin hep birlikte inceleyelim.

maça çayı metabolizma

Maça çayı içmeye başlayın.

Maça çayı içerdiği maddeler ile sağlığa olumlu etkisinin yanında metabolizmayı hızlandıran önemli içeceklerden biri. Pek damak tadımıza uygun değil biliyoruz fakat sağlık için değer. Maça çayına sıcak bakmıyorsanız yeşil çay içmeyi de deneyebilirsiniz.

Doktorunuza danışarak D vitamini desteği alın.

D vitamini metabolizmayı canlandıran kas dokusunu korumak için gerekli bir vitamin. Takviye kullanmak istemiyorsanız beslenmenize ton balığı, süt, tahıl ve yumurta ekleyin.

Yumurta, süt ürünleri ve eti organik olarak tüketmeye çalışın.

Hormonlar, vücudumuzun verdiğimiz enerjiyi nasıl kullandığını belirler. Organik olan besinler vücudumuzun hormon dengesini bozan maddeler ile doldurulmamıştır.

yumurta

Light ürünler tüketmeyi bırakın.

Yapılan araştırmalar yapay olarak tatlandırılmış ürünlerin vücudun şekere verdiği normal metabolik yanıtı bozabileceğini ve aslında iştahı arttırabileceğini gösteriyor.

Bir parça bitter çikolata siz ve sevdiklerinize iyi gelebilir.

Bitter çikolatada bulunan kakaodaki flavonoidler stres hormonunu azaltarak yağ yakımını hızlandırabiliyor. Fakat fazla miktarda çikolata tüketmek tam tersi etki yapabilir.

Ürünlerinizi tam tahıllı olarak tercih edin.

Evlerinizde yaptığınız ekmekleri tam tahıllı yapabilir, satın aldıklarınızı da tam tahıllı olanlardan tercih edebilirsiniz.

bitter çikolata

Günde 3 saat ayakta çalışın.

Pek çoğumuz bilgisayar başına oturarak çalışıyoruz. Fakat bu durum metabolizmamız için pek de iyi değil. Ofislerimizde bunu yapmak belki zordu fakat şimdi evlerimizi ayakta çalışacak şekilde ayarlayabiliriz.

Sütünüzü tam yağlı olanlardan tercih edin.

Tennessee Üniversitesi Beslenme Ensitüsü’nde yapılan çalışmalar, sütten bol olan kalsiyum tüketiminin; vücudun yağları daha verimli bir şekilde metabolize etmesine yardımcı olabileceğini düşündürüyor.

Yatak odanızın ısısını düşürün.

15-20 derece arasındaki odalar, vücudu melatonin üretmeye teşvik eder. Yüksek melatonin seviyeleri de uzun süreli uykuya eşittir.

Her sabah uyandığınızda bir bardak su için.

Bu, gün boyu daha az şişkinlik, daha fazla enerji ve daha az iştah sağlayacak.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu