SorumlulukManşet

Kozmetik Endüstrisinde Yeşil Dönüşüm

Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından 6.sı düzenlenen Uluslararası Kozmetik Kongresi, bu yıl "yeşil mutabakat" temasıyla Antalya'da Susesi Luxury Resort Belek'te kapılarını açtı.

Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından 6.sı düzenlenen Uluslararası Kozmetik Kongresi, bu yıl “yeşil mutabakat” temasıyla Antalya’da Susesi Luxury Resort Belek’te kapılarını açtı.

3 gün sürecek olan bu kongrede, çevre dostu ürünler ve sektörün geleceğine ilişkin konuların ele alınacağı ilk oturum “Kozmetik Endüstrisinde Yeşil Dönüşüm” oldu.

Kongrede öne çıkan anlatımlar şu şekilde:

Ülkemiz Ekodizayn Konusunda Çok Yatkın

“Özellikle Amerika’da sinemanın gelişmesiyle dünyada kozmetik endüstrisi patladı. Ortadoğu’da ve Avrupa’da söz sahibi olmuş şampuanlarla kremlerle üretim yapmış bir kozmetik endüstrimiz var. Şu an ülkemizde yaklaşık 3600 üzerinde üretim yeri ve 50.000’in üzerinde tescillenmiş marka insan kaynağı ile dünyada ve ülkemizde sağlıklı üretimin vurgusudur. Bizim KÜAD olarak yapmaya çalıştığımız; Türkiye’nin kozmetik stratejisini oluşturmak. Bizim ülkemiz aslında kültürler mirası ülkesidir. Binlerce yıllık medeniyetlere eşlik etmiş topraklardır. Bizde modern dünyada sürdürülebilir olan mirası kültürel mirasla birleştirmek istedik. Biz buna etno kozmetik diyoruz aslında.

Dünyanın insan merkezli olmasından dolayı sürdürülebilirlik anlamda kaygıları var. Yeşil mutabakatta buradan çıkmanın bir kılavuzu aslında. Biz de dernek olarak firmalara öğretmeye çalışan bir ekosistem oturtmaya çalışıyoruz. Eko dizaynı bizim ülkemiz yapmaya çok yatkın. Biz bunları bir sentez halinde sunmaya çalışıyoruz. Bundan kaynaklı tarımsal miras sergimiz var.”

Küad Yönetim Başkanı Levent Kahraman

kozmetik

Doğa Varsa İnsan Var, İnsan Varsa Her Şey Var

“Yeşil mutabakatla beraber Türkiye, olmazsa olmaz dünya dinamiklerindeki regülasyonlara uyum göstermek zorunda. Tüm bunları yapabilmek için doğanın bize sunmuş olduğu kaynaklara saygı duymamız gerekiyor. Çünkü her şey kaynakla başlıyor.

Gezegen insanla güzel, doğayla güzel. Pandemi bize bir şey daha öğretti. Sağlıklı olmak için hijyenik ürünlerin tüketim alışkanlıkları değişti. Dünya için bu ürünlerin üretim imkanı arttı. Çin ve Amerika’nın yetersiz kaldığı yerlerde Türkiye devreye girdi. Daha çok daha yeni daha inovatif daha katma değerli ürünler üretmeye yöneliyoruz. Yeni tesis yatırımımız da 2023’ün üçüncü çeyreğinin sonunda test edilmeye başlayacak. Fabrikamız kendi suyunu kendi elektriğini üretecek.”

Küad Başkan Yardımcısı Bülent Konca

kozmetik

Yeşil Mutabakat Dünyadaki En Güncel Konulardan Biri

“Biz bugün kozmetik sektörü olarak 198 ülkeye ihracat yapıyoruz. Özellikle son dönemde cilt bakım ürünlerine ilgide bir önceki yıla göre yüzde 16’lık bir artış oldu. Türkiye’deki kozmetik ihracatımız ithalatımızın önünde. Diğer taraftan da kozmetik anlamında Türkiye bir üretim üssü konumunda. Biz ülke olarak çok hızlı aksiyon alabilen bir ülkeyiz. 2030 yılında yüzde 50, 2050 yılında ise yüzde 0 oranında karbon salınımı azaltma çalışmaları var.

Bugünkü hedefimizde kongrede bu bilinci oluşturmak. Bir dönüşüm yaşanıyor. Dolayısıyla sürdürülebilir bir ihracat için geleneksel modelden uzaklaşarak daha döngüsel bir modele geçmek gerekiyor . Biz de kongrenin ana temasını yeşil mutabakat olarak belirledik. Kongrede bu yıl  yüzde 60 oranında bir büyüme gerçekleştirdik.”

Küad Kongre Başkanı Fuat Arslan

kozmetik

Sürdürülebilirlik Artık Odak Noktası Oldu

“Pandemi dönemiyle doğa girişimleri daha çok arttı. Bugün standartlar rekaket gücünü gerektiriyor. Hem Türkiye hem Avrupa regülasyonlarını takip ettiğiniz zaman ortak aynı dili konuşmuş olursunuz. Biz kozmetik üreticileri olarak nasıl daha iyisini yapabiliriz, atıkları nasıl iyileştiririz diye bakıyoruz. Sürdürülebilirliği herkes odak noktası haline getirmeye başladı. Aslında üreticiler aldığımız hammaddelerden yola çıkarak buna başladı. Bütün bunları yaparken de standartlara uyum sağlamak çok önemli. Ben yeni adım atacaklara bu anlamda işin doğrusunu zamanında yapmalarını tavsiye ediyorum.”

Küad Yönetim Kurulu Üyesi Belgin Sile

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu