SorumlulukManşet

Molped: “Regl Doğaldır!”

Her yaştan kadın için en yakın arkadaş olma vizyonuyla hareket eden Molped, 28 Mayıs’ta Dünya Regl Hijyeni Günü’ne dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için yeni bir projeyi daha hayata geçirdi.

Regl olmanın utanılacak, saklanacak bir şey olduğuna dair toplumda var olan tabuların konuştukça normalleştirileceğine inanan Molped, bu yıl da “Regl Doğaldır” diyor.

Hayatım Yenibahar Derneği iş birliğinde tasarlanan bilekliklerle kadınları bu mesajı paylaşmaya davet ediyor. Geçtiğimiz yıl Dünya Regl Hijyeni Günü kapsamında, Endometriozis ve Adenomyozis Derneği aracılığıyla “Türkiye Regl Farkındalık” indeksini ortaya koyan bir araştırmaya imza atan ve regli döngüsüne dikkat çeken bir bileklik tasarlatan marka, bu yıl da geleneğini bozmadı.

Molped, kadınların ekonomik kalkınmasını ve sosyal gelişimini destekleyen şef Ebru Baybara Demir’in kurucusu olduğu Hayatım Yenibahar Derneği ile iş birliği yaptı. İş birliği kapsamında kadınlar tarafından tasarlanan ve menstrüel döngüyü temsil eden bilekliklerle deprem bölgesindeki kadınlara destek verdi. Regl hijyeni konusundaki farkındalığın artması için hayata geçirilen projede, sektörün önde gelen kanaat önderleri ve sosyal medya fenomenleri bu bileklikleri takarak projeye katkı sağlıyor. 

molped

Regl olmanın kadının biyolojik süreçlerinin sağlıklı bir şekilde çalıştığının en önemli göstergesi olduğunu vurgulayan Molped Hayat Hijyenik Ped Kategorisi Global Pazarlama Direktörü Esra Gerek Göktepe farkındalık projesiyle ilgili şunları söyledi: “Kadınların regl döngüsü ortalama 28 günde bir ve yine ortalama 5 gün olarak gerçekleşiyor. Almanya merkezli sivil toplum kuruluşu Wash United da 2014 yılında bu sayılardan yola çıkarak 28 Mayıs’ı Dünya Regl Hijyeni Günü olarak ilan etti.

Bunu vurgulamak ve regl hijyeni gününün önemini akıllara kazımak için geçtiğimiz yıl 28 Mayıs’a özel tasarlattığımız bileklikleri bu yıl yeniden doğal taşlarla tasarladık. Bu yıl gerçekleştirdiğimiz tüm projelerde deprem bölgesinde yaşayanlara fayda sağlamayı hedeflediğimiz için de bu projeyi Hayatım Yenibahar Derneği ile gerçekleştirdik. Kadınları, bu bileklikleri kolumuzda taşımaya davet ederek, saklanacak bir şey olmadığının altını bir kez daha çiziyoruz. Bu özel günde de her zamanki gibi ‘regl doğaldır’ diyerek regl ile ilgili tabuların yıkılmasına destek olmaya devam ediyoruz” dedi.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu