SanatManşet

Oppenheimer Filminin Konusu ve Oyuncuları

Oppenheimer, Amerikalı fizikçi Julius Robert Oppenheimer’ın hayatına odaklanıyor. Filmde Julius Robert Oppenheimer’ın, İkinci Dünya Savaşı sırasında atım bombasının geliştirilme sürecindeki rolü gözler önüne seriliyor.

Oppenheimer

Julius Robert Oppenheimer Kimdir?

Julius Robert Oppenheimer; bilim ve teknoloji dünyasında “ilk nükleer bombanın babası” olarak anılan, Manhattan Projesi başkanlığını yapmış Amerikalı bir fizikçi ve üniversite profesörüdür.

II. Dünya Savaşı döneminde, Los Alamos Laboratuvarı'nın, sonrasında ise ilk nükleer silahları geliştiren gizli Manhattan Projesi’nin başkanlığını yapmıştır. 

İlk atom bombası testi 16 Temmuz 1945’te New Mexico’daki Trinity tesislerinde başarıyla patlatıldı. Bhagavat Gita’dan bahsederken “Şimdi de ben dünyaların yok edicisi oldum.” sözü çok dikkat çekti. Ağustos 1945’te yarattıkları nükleer silahlar ilk kez Hiroşima ve Nagazaki’de kullanıldı.

Oppenheimer

Savaş sona erdikten sonra Oppenheimer; yeni oluşturulan ABD Atom Enerjisi Komisyonu‘nun etkili Genel Danışma Komitesi’nin başkanı oldu. Bu pozisyonu, nükleer silahların yayılmasını önlemek, nükleer enerjinin uluslararası kontrolü ve Sovyetler Birliği ile nükleer silahlanma yarışında lobi yapmak için kullandı.

Senarist ve Yönetmen Hakkında

Christopher Nolan

Christopher Nolan

Christopher Edward Nolan; İngiliz film yönetmeni, senarist, yapımcı, görüntü yönetmeni ve editördür. Yönettiği filmler dünya çapında 5 milyar dolardan fazla hasılat elde etmiştir. Ayrıca 36 Oscar adaylığı ve 10 ödülü vardır.

1998 yılında Takip filmiyle ilk yönetmenlik denemesini yaptı. İkinci filmi Akıl Defteri ile dikkatleri üzerine çekti ve En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü adaylığı elde etti.

Bu başarısı ona büyük bütçeli Uykusuz ve Prestij filmlerini çekme fırsatı verdi. Kara Şövalye Üçlemesi ve Başlangıç filmleriyle mali ve eleştirel başarı ve ikinci En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü adaylığını elde etti.

Oyuncular

  • Emily Blunt
  • Cillian Murphy
  • Matt Damon
  • Florence Pugh
  • Rami Malek
  • Kenneth Branagh
  • Gary Oldman
  • Robert Downey Jr.

Bir ekleme daha: Gözbebeğimiz Cillian Murphy’i Yakından Tanıyalım

cillian murphy

Cillian Murphy BAFTA Yükselen Yıldız Ödülü‘ne ve Altın Küre‘ye aday gösterilmiş oyuncudur.

1996 yılında Cork’da hukuk eğitimi almaya başlamış ancak bir yıl okuduktan sonra başarısız olduğunu düşünüp oyunculuğa yönelme kararı vermiştir.

Kendisine asıl ün kazandıran, Breakfast on Pluto filminde cinsel kimliği konusunda sorun yaşayan homoseksüel bir bireyi canlandırmasıdır. 2006’da Ken Loach’ın filminde Altın Palmiye kazanmıştır. Christopher Nolan’ın gözde oyuncularındandır. Nolan’ın 4 filminde oynamıştır. 2017 yılında Çek direnişçi Jozef Gabcik’i canlandırmıştır.

Günümüzde 6. sezonu onaylanan Peaky Blinders adlı Amerikan yapımı dizide başrolleri Paul Anderson, Helen McCrory ile paylaşan Murphy dizi çekimlerindedir.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu