Güzellik

Parfümünün Bozulduğunu Nasıl Anlarsın?

Parfümler, günlük hayatta ve özel günlerimizde bizim için çok önemli. Hatta parfüm seçimi, diğer kişiler üzerinde bırakılan etkide büyük bir role sahiptir.

Parfüm kullanımı ve seçimi çok önemlidir. Ayrıca parfüm kullanımında ve seçiminde gösterdiğimiz özeni muhafaza ederken de göstermeliyiz. Çünkü diğer başka şeyler gibi parfümler de bozulabilir. Peki ya parfümümüzün bozulduğunu nasıl anlarız? Daha da önemlisi parfümümüzü nasıl bozulmadan muhafaza edebiliriz? Haydi gelin içeriğimizin devamında bunu hep birlikte öğrenelim.

spray g5494aae4d 1920

Kalıcılık

Parfümünüzün kalıcılığını kontrol ederek bozulup bozulmadığını anlayabilmek mümkün. Parfümünüzün kokusunun teninizde ne kadar süre kaldığı çok önemli. Eğer ki parfümünüz, ilk aldığınız günkü kadar kalıcılığa sahip değilse bozulmuş ya da bozulmak üzere olabilir.

Koku

Parfümünüzün bozulup bozulmadığını anlamak için bir diğer yöntemimiz ise kokusuna bakmak. Eğer parfümünüz ilk günkü gibi kokmuyorsa, yani koku kalitesinde bir azalma söz konusuysa bozulmaya başlamış demektir. Ayrıca parfümünüz tamamen kokusunu kaybetmişse, ekşimsi ya da plastik gibi bir koku varsa parfümünüz uzun süredir bozulmuş halde rafta bekliyor demektir.

Yoğunluk

Her parfümün kendine göre farklı bir kıvamı ve yoğunluğu vardır. Bu yoğunluğa bakarak da parfümünüzün bozulup bozulmadığını anlamanız mümkün. Eğer parfümünüz kendi kıvamından daha katı bir kıvama sahipse bozulmaya başlamış demektir. Ayrıca parfümün kıvamında olan bu değişiklik, bir diğer bozulma göstergesi olan kalıcılığa da direkt olarak etki etmektedir.

Son Kullanma Tarihi

Parfümlerin sağlıklı olan kullanım süresi elbette ki parfümden parfüme değişiklik gösterebilir. Fakat yine de bu tarihi ortalama olarak 3 yıl olarak belirleyebiliriz. Fakat unutmamalısınız ki, bu tarihe ancak parfümünüzü son derece güzel bir şekilde saklayarak ulaşabilirsiniz. Bunun yanında parfümünüzün son kullanma tarihini kontrol ederek de bozulup bozulmadığını anlayabilirsiniz. Parfümünüzün son kullanma tarihini öğrenmek için ise koduna bakabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse; 26389612 kodlu bir parfümün son kullanma tarihinin 8 Temmuz 2024 olduğunu düşünelim. Kodun sonunda yer alan iki haneli 12 sayısı parfümün üretim sırası anlamına gelmektedir.

Parfümün Bozulmaması İçin Ne Yapmak Gerekli?

Parfümünüzün kapağını açık bırakmayın

Parfümünüzü kullandıktan sonra kapağını sıkıca kapatmak dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biridir. Parfümlerin kapakları, ürünün kokusunu yitirmemesi için hava almayacak şekilde dizayn edilir ve üretilir. Bu sebeple parfümünüzü kullandıktan sonra hemen parfümün kapağının kapatılması gerekir. Eğer kapatmazsanız parfümünüzün bozulmasına yardımcı olursunuz.

Güneş ışınlarından ve ısıdan uzak tutun

Güneş ışınlarına ve ısıya maruz kalan parfümler daha hızlı bozulur. Bu sebeple parfümünüzü ne kadar güneş ışınından ve yüksek ısıdan korursanız kullanım ömrünü de o kadar uzatmış olursunuz. Bu koruma için parfümünüzü güneş ışınlarına maruz kalmayacağı dolap içlerinde veya çekmecelerde saklayabilirsiniz.

Buzdolabında saklayabilirsiniz

Nadiren kullandığınız bir parfüm varsa kullanım ömrünü uzatmak için buzdolabında saklayabilirsiniz. Eğer parfümünüzü buzdolabında muhafaza ederseniz, hem kokusunu daha kalıcı bir şekilde saklamış olursunuz hem de içeriğinde bulunan kimyasalların ve alkolün daha uzun süre dayanmasını sağlamış olursunuz. Bu yöntemi kullanarak da parfümünüzün kullanım süresini uzatabilirsiniz.

Parfümünüzün homojen kalmasını sağlayın

Bu önerimiz ise çok nadir kullandığınız parfümler için olacak. Çok nadir kullandığınız parfümlerin şişelerini arada bir sallayın. Dilerseniz günde bir kere ya da haftada bir kere de yapabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış. Eğer parfümünüzün şişesini sallarsanız, parfümün sahip olduğu karışımın homojen kalmasını sağlayabilirsiniz.

Seyahatlerde dikkati elden bırakmayın

Elbette ki seyahate giderken yanımıza alacağımız en önemli şeylerden biri de parfümümüz. Fakat yolculuklarımızda parfümümüzü yanımızda taşırken dikkatli olmamız gerekiyor. Bunun için bir kişisel bakım çantası veya direkt olarak satılan parfüm çantası kullanabiliriz. Bu şekilde parfümümüzün kapağının açılmasını ve hava almasını engellemiş oluruz. Ayrıca bu yöntemle parfümümüzün güneş ışınlarına ve yüksek sıcaklığa karşı korumuş da oluyoruz. Bu şekilde de bozulmasının önüne geçebiliriz.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu