Psikolojiİyi Yaşam

Eş Seçimi Yaparken En Çok Nelere Dikkat Ediliyor?

Eş seçimi yaparken tercih ettiğimiz belirgin bir tip var. Araştırmalara göre; Dünya genelinde evlilik kriterleri nelerdir? Neye göre belirlenir? Mutlu evlilik nasıl olur? sorularının cevabını içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

Kimi çekici bulacağımıza, kiminle aşk yaşayacağımıza ve kimi eş seçimine dahil edeceğimizde neyin belirleyici olduğunu araştıran uzmanlar enteresan sonuçlara ulaştılar. Bugüne kadar bu konuda yalnızca dış görünüş ve davranışların değil beden kokusu ve genlerin de rol oynadığı biliniyordu.

eş seçimi

Peki ya eş seçimi yaparken belli bir tipi mi tercih ediyoruz?

En azından bazı insanların hayatları boyunca hep birbirlerine benzer kişilerle birlikte oldukları gözlemlendi. Eski ve yeni eşler yalnızca görünüş olarak değil davranışları ve karakterleriyle de benziyorlar.

Peki ama insanlar gerçekten de hep aynı tipi mi tercih ediyor?

Bu sorunun cevabını bulmak isteyen Toronto Üniversitesi’nden Geoff Mac Donald ve Yo Obin Park, birkaç yıl devam eden bir Alman aile araştırmasına katılan ve en az iki ilişki yaşayan 332 gönüllüyü incelediler.

İlişkinin üç üyesine de standart bir kişilik testi yapıldı ve ardından elde ettikleri bu psikolojik veriler ile kişilik profilleri karşılaştırıldı. Testlere katılan kişilerin eski ve yeni eşleri arasında önemli benzerlikler söz konusu oldu.

eş seçimi

Veriler ilginç bir şekilde “Davul dengi dengine çalar.” atasözü ile örtüşmüyor diyor Park ve Mac Donald. Yani tercih edilen eşin kişinin kendisine benzemesi hiç önem taşımıyor.

Sonuçlar, insanların gerçekten de belli bir tipte eş seçtiklerini gösteriyor. Yani eş genellikler her ne kadar ilişkiden memnun kalınmamışsa bile bir önceki eşe benziyor. Ancak maalesef ki veriler insanların neden hep benzer insanları eş olarak seçtikleri konusunda bir açıklığa sahip değil. Araştırmacılar bu konuda sosyal çevrenin etkili olduğunu düşünüyorlar.

eş seçimi

Çünkü araştırmacılar arkadaş çevresinde de hep benzer ilgi alanları olan ve benzer kişiliklere sahip insanların daha fazla olduğunu işaret ediyorlar. Arkadaş çevresi göreceli olarak homojen olduğunda, eş seçimi de o denli birbirine benziyor.

Ancak daha renkli bir arkadaş çevresine sahip, dışa dönük insanların eşleri arasındaki benzerlik en az. Her ilişkide farklı tipler tercih eden bu kişiler yeni deneyimler ve yeni görünüşler arıyor olabilirler ya da arkadaş çevreleri daha heterojen olduğu için potansiyel eş havuzları da daha çeşitli diyor araştırmacılar.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu