ManşetModa
Trend

Pınar Adabağ ile Renkler Üzerine

Marshall Pazarlama Direktörü olan Pınar Adabağ ile Renkler Üzerine isimli bir röportaj gerçekleştirdik.

Öyleyse haydi sorularımıza ve Pınar Hanım’ın bize vermiş olduğu cevaplara geçelim.

İşiniz erkeklerin çoğunlukta olduğu badanacılar, boyacılar ve nalburlar üzerine. Aynı zamanda modayla da ilintili renklerin dünyasında yer alan bir görevdesiniz. Sanki iki farklı dünya gibi görünüyor. Zor bir iş gibi duruyor. Neler söyleyeceksiniz?

Aslında zor olduğu kadar keyifli bir sektör. Sektörümüzde profesyonel karar vericiler boya ustalarımız, zira hangi markayı ve hangi ürünü kullanacaklarına kendileri karar veriyor. Tabii dış cephe ve proje grupları için bu durum değişebiliyor. Ayrıca,  tezgahtarlar ve nalburlar da ürün seçimi konusunda ustaları yönlendiriyorlar. Evet, sektörde erkekler yoğun olarak mevcut ancak markanın gücü ile etkilemek mümkün.  Bu noktada, markanın duruşu tabii ki çok önemli. Marshall çok köklü ve bilinirliği yüksek bir marka ve bu durum da yaptığımız işi çok daha olumlu bir şekilde etkiliyor. 

Diğer taraftan renklerin dünyası çok geniş ve büyülü. İşte tam da burada karar veren kadınlar oluyor. Hangi duvar hangi renk olsun, ürün silinebilir mi olsun yoksa antibakteriyel mi, tabii ki ürün seçiminde çok önemli faktörler. Her zaman söylediğim bir konu var. Evin bütünsel güzelliğinden sorumluyuz. Bunu başarmak da hiçbir zaman kolay olmamalı. Güzel sonuçları aldığımız zaman aldığımız haz inanılmaz…

Özellikle söz konusu ev boyatmak olduğunda karar vermede kadınların ön planda olduğunu söyleyebilir miyiz? Bunun nedeni erkeklerin kolaya kaçması mı yoksa kadınların estetik duygularına güvenmek mi?

Kadınlar bazı kararlar  konusunda liderlik ediyorlar. Boyanın ne zaman yapılması gerektiğini, hangi odaların hangi renge boyanacağını, ürün özelliklerini, boya işlemi ile birlikte hangi dekorasyon değişikliklerinin yapılacağına karar veren kadınlar.

Erkekler ise işin zorluklarını ve maliyetini göz önünde bulundurarak  bu konulardan uzak durabiliyor. Zira, boya işleminin ardından diğer dekorasyon unsurları da iş listesine eklenip  büyüyebiliyor.  Mobilya, perde, halı ile birlikte değerlendirilen bütünün bir parçası. Kadınlar bu noktada daha detaylı düşünüyor, daha bütünsel bakıyor. Dolayısı ile maliyetlerin de artması ve ek işlerin çıkması erkeklerin hoşuna gitmeyebiliyor.

Yılın renkleri çalışması var Marshall’ın. Bu neye göre belirleniyor ve etkisi nasıl?

Marshall’ın ana şirketi AkzoNobel, biliyorsunuz dünyanın en büyük boya ve kaplama üreticilerinden birisi ve aralıksız 20 yıldır gerçekleştirdiğimiz bir dizi küresel çalışma sonucunda Yılın Rengi’ni belirliyoruz. Bunun için her yıl uluslararası tasarım uzmanları Marshall AkzoNobel’in boya geliştiren ekipleriyle bir etkinlikte bir araya gelerek dünyadaki trendleri, insanların ruh halleri ve öncelikleri ile ilgili iç görülerini tartışarak öne çıkan bir tema belirliyorlar. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca yaşam tarzımızı nelerin etkileyeceği, dünyanın ne yöne doğru ilerlediği hakkında iç görülerini dikkate alıyoruz. Bu çalışmalar sırasında anın ruh haline uyan bir renk öne çıkıyor. 

Renk ekibimiz daha sonra bu bilgileri Yılın Rengini belirlemeye yardımcı olmak ve çevresinde dört tamamlayıcı ve ilham verici palet oluşturmak için kullanıyor. Global Estetik Merkezi’nin çalışmalarının merkezinde ColourFutures yer alıyor. Bu, insanlara dekorasyon yolculuklarının her aşamasında yardımcı olmak için değerler yaratmamızı sağlıyor. 

Boya seçiminde kadınların tek kriteri renkler mi? Yoksa başka talepleri var mı? 

Boyanın kaliteli olması herkesin ana önceliği. Zira, yüksek örtücülük seviyesine sahip boya gerek zaman olarak gerekse kalite açısından çok daha verimli.

Diğer taraftan silinebilir olması tüketiciler için önemli . Zaman içinde duvarlarda çeşitli lekeler oluşabiliyor. Bu lekelerin silinerek kolayca çıkarılması büyük kolaylık. . Boyanın kokmaması, aynı gün evde yaşanabilmesi de önemli bir kriterler arasında yer alıyor.

Boya işleminden sonra da temizlik işlerinin üstesinden kolayca gelinmesi de dikkat edilen bir diğer nokta. Ne kadar temiz çalışılırsa çalışılsın boyanın arkasından kapsamlı bir temizlik yapmak gerekebiliyor.

Boya işlerinde en zor konulardan biri de sözünde duran, temiz iş çıkartan usta bulmak… Usta bulmak konusunda süreç nasıl ilerliyor? Eskiden badana boyayı ailecek yapardık. Daha ekonomik olsun diye. Şimdi nasıl? 

Günümüz koşullarında artık çalışma şartları çok zorlaştı. Dolayısı ile boya işleri için dışarıdan, profesyonel ustalardan destek alınıyor. Genellikle bir arkadaştan çoğunlukla da nalburlardan usta tavsiyesi alınıyor. Ancak yine de usta bulmakta zorlanıldığı konusunda çok fazla yorum alıyoruz. İşte biz de bu geribildirimlerden yola çıkarak tüketiciler ve ustaları bir araya getiren bir platform olan ustamburada.com sitesini oluşturduk.

Meslek Yeterlilik Belgelendirmesini almış ustalarımız ile müşterileri buluşturan platformda sisteme üye olan ustalara iş olanağı yaratmaya çalışılıyoruz. Boya ustalarının “ustamburada.com” sistemine dahil olması gönüllülük esasına dayanıyor ve öncelikle “Marshall Clubcard”a üye olmaları ve Mesleki Yeterlilik (MYK) belgesine sahibi olmaları gerekiyor. Sisteme dahil olan ustalara Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlileri tarafından müşteri ilişkileri konusunda eğitim veriliyor. Platformda bir araya gelen ustalar ve müşteriler uygulamadan çok memnun, biz de onların memnuniyetinden mutluluk duyuyoruz. 

Değişen her şeyle birlikte aslında badana boyama hizmeti de değişti diyebilir miyiz? Ve tabii ki renk-doku seçenekleri de arttı gibi görünüyor.

Boya konusunda hem hizmet değişti hem de boya seçenekleri arttı. Hizmet olarak ‘ustamburada.com’ aracılığı ile bulunduğunuz şehirdeki ustalara çok rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken, bulunduğunuz şehri, semti, oda sayınızı vs yüklemeniz. Ardından, karşınıza çıkan ustalar arasından seçim yapıyorsunuz. 

Boya seçeneklerine gelince gerek renk, gerek özellik olarak gerekse de matlık derecesine göre çok fazla seçenek var. Kişilerin zevklerine göre bu seçimler yapılıp uygulanabiliyor.

Size gelelim biraz. Profesyonel hayatınızdan söz eder misiniz?

Son 8 yıldır AkzoNobel, Marshall’da çalışıyorum. Çok keyifli bir sektör, farklı dinamikler içeriyor. Her şeyden önce insana dokunuyorsunuz. Gerek renklerin çeşitliliği ve getirdiği ilham, gerekse hem B2C hem B2B’ye yönelik sektör olması daha farklı dinamikleri bir arada tutmanızı sağlıyor. AkzoNobel Marshall öncesinde ise hep FMCG sektöründeydim. Colgate, P&G, SCA Yıldız’da çalıştım. Wella ana markasını uzun yıllar yönettim. Muhteşem ürünler ve yeniliklerle sektöre canlılık getirdik. Sizinle uzun yıllar sonra tekrar karşılaşmak ve röportaj yapmaktan çok keyif aldım.

Erkek egemen bir sektörde çalışmanın zorlukları var mı? Ya da kadın olmanın avantajları?

Kadınlar artık dünyanın her yerinde ve her iş kolunda yer alıyor. Biz ustalarımızdan, nalburlarımızdan aldığımız geri bildirimler ile stratejilerimizi oluşturuyoruz. Bu sebeple de her zaman kendilerini dinlemekten keyif alıyorum. Her güzelliğin zorlukları var, ancak büyük keyifle çalıştığınız ve motive olduğunuz zaman bu zorlukları görmüyorsunuz.

Okuyucularımıza hızlıca yardımcı olmak açısından İlkbahar 2023 için hangi odaya hangi renkleri ve hangi tür boyaları önerirsiniz?  

Marshall olarak bu yılın rengini, doğadan ilham alan pozitif, parlak bir ton olan ve doğanın büyüsünü yaşam alanlarına taşıyan “Başak Esintisi” olarak belirledik.

Kendimizi doğayla bağlantılı hissetmemizi ve yaşam alanlarında daha rahat olmamızı sağlayan bir renk olan Marshall Yılın Rengi Başak Esintisi’ni tamamlayan 4 farklı renk paleti oluşturduk ve bunlara Orman, Doğa, Ekin ve Deniz adını verdik. Her paletin insanlar üzerinde ayrı ve farklı bir etkisi var. 

Orman Paleti

Orman manzaralarından ve orman zeminlerinden ilham alan renklere sahip olan Orman paleti, dünyanın bir parçası hissetmemize ve yaşam alanlarında tanıdık, rahatlatıcı bir atmosfer yaratılmasına yardımcı oluyor. Bahçeler, ormanlar ve ağaçlık alanlarda doğanın iyileştirici tonlarından ilham alarak geliştirilen Orman Paletindeki yeşil ve kahverengiler, doğayı evin bir parçası gibi hissetmemize yardımcı oluyor.

Ayrıca Marshall Yılın Rengi Başak Esintisi ile birlikte mükemmel bir uyumla sakin ve rahat hissettiren dinamik renk kombinasyonları oluşturuyor.

Doğa Paleti

Doğanın sıra dışı eko sistemlerinden ilham alan doğa paleti çimenlere, kır çiçeklerine, kelebeklere ve arılara ev sahipliği yapan güzel çayırları çağrıştırıyor. Bu paletteki canlı renkler kullanıldıkları mekanlarda oyuncu ve neşe veren zengin, enerji verici bir alan yaratıyor. Bir kır çiçeği tarlasının canlı biyolojik çeşitliliğini kutlayan Doğa Paleti’nin canlı tonları mekana enerji, katıyor.

Bu neşeli canlı renk tonları cesur tasarımlar oluşturmak ve evlere kişilik katmak için ideal. Geometrik şekillerle yaratıcı olup, bölünmüş duvarlarla dramatik bir kontrast yaratmak ya da akıllı renk bloklarıyla bir odadaki odak noktalarını vurgulamak mümkün.

Ekin Paleti

Bu paletin renkleri, etrafımızda gördüğümüz doğal kaynakların ve tasarımların zenginliğini ve yaratıcı potansiyelini yansıtıyor. Kurutulmuş otların ve hasat edilmiş mahsullerin sıcak tonlarından ilham alan bu renkler, yaşam alanlarına zengin bir doğal renk getiriyor.

Ekin Paleti, doğal malzemelerin mucizesini yansıtarak, bir odaya yaratıcılık hissi getiriyor. Ekinlerin sıcak tonlarını yansıtan bu renkler kullanıldıkları mekanlara sıcaklık ve derinlik getirmek için mükemmel bir fırsat sunuyor. Ayrıca Marshall Yılın Rengi Başak Esintisi ile birlikte mükemmel bir uyum yakalıyor.

Deniz Paleti

Gelgitlerden, dalgalardan ve dünyanın doğal ritimlerinden ilham alan Deniz paleti, süreklilik ve denge hissi yaratmaya yardımcı oluyor. Deniz kıyısından ilham alan yumuşak, akıcı tonlardan oluşan kabuk pembesi, çakıl grisi, deniz mavisi gibi tonlara sahip Deniz paleti, Marshall Yılın Rengi Başak Esintisi ile birlikte kullanıldığında, denge duygusu olan bir alan yaratmak için ideal. 

Açık ve koyu tonların bir karışımı olan Deniz paleti özellikle sıcak deniz kıyısı tonları olarak az doğal ışık alan odalarda mükemmel sonuç yaratıyor. 

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu