GurmeManşetŞehirde

Ravioli: Bir İtalyan Klasiği

İtalyan mutfağının geleneksel lezzetleri arasında bulunan Ravioli son dönemlerle popülaritesini arttırmaya devam ediyor. 

Ödüllü İtalyan restoranı La Mia Luce’nin deneyimli şefi Fatih Sökük, yenilenen menülerinde bulunan özel reçeteli Ravioli yapımının püf noktalarını anlattı.

Ravioli: Bir İtalyan Klasiği

Türk mutfağıyla benzer renkleri taşıyan İtalyan mutfağının en çok tercih edilen lezzetlerinden biri olan bu yemek, son dönemlerde popülaritesini arttırmaya devam ediyor.  

Küçük et ya da sebze karışımı parçaların hamurla kaplanıp pişirilmesiyle elde edilen bu yemek, Türk mantısı ile oldukça benzerlik taşıyor. Lezzet tutkunlarının Suadiye’deki adresi, ödüllü İtalyan restoranı La Mia Luce’nin deneyimli şefi Fatih Sökük, Ravioli yapılırken dikkat edilmesi gereken noktaları paylaştı.

“Tarihi 14. Yüzyıla Dayanıyor”

Bilinen en eski Ravioli, 14. yüzyılda Pratolu bir tüccar olan Francesco di Marco Datini‘nin kişisel mektuplarında yer almaktadır. Mektuplardan birinde et suyuyla karışmış, içinde sebze olan bir hamur çorbasından bahsetmektedir. Farklı pişirme teknikleri ve malzemeler ile zamanla İtalya’da geleneksel bir yemek haline dönüştü.

Bu yemeğin elde yapılmasının çok önemli olduğunu belirten Fatih Sökük; “Kusursuz bir ravioli hamuru elde etmek gerekiyor. Bunun için tarife sadık kalmaya ve malzeme miktarlarını iyi oranlamaya dikkat edilmesi lazım. Yapımında en önemli malzemelerden biri undur fakat doğru aşamalarda kullanım miktarına dikkat edilmelidir. Hamuru açma aşamasında un kullanımı hamurun parçalanmasına, topaklanmasına neden olabilir. Bunun yerine hamurun birleşim noktalarını su ile ıslatmayı deneyebilirsiniz.’’ dedi.

Haşlanma Aşamasına Dikkat!

Lezzetli ve unutulmaz bir deneyim için yapım aşaması kadar pişirme aşamasının da kıymetli olduğunu söyleyen Fatih Sökük, “Ravioli pişirmek için kaynattığınız suya az miktarda limon suyu ve zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Böylece hamurların birbirine yapışmasını önlersiniz. Ardından hazırladığınız Ravioli’leri kaynar suda haşlamaya başlayabilirsiniz. Su yüzeyine çıkmaya başladıktan yaklaşık 2 dakika sonra ocaktan alarak tam kıvamında bir sonuç yakalayabilirsiniz.’’

Hamuru İstediğiniz Formda Kesebilirsiniz

Fatih Sökük, “Ravioli yaygın olarak kare şeklinde olmak üzere dairesel ya da yarı dairesel gibi başka formlarda da hazırlanabilir. Tariflerin püf noktalarından biri hamurun inceliği ve kıvamı.

İtalyan tariflerinde hamuru için un ile birlikte bir miktar irmik unu kullanılır. İç harcı tercihe bağlı olarak peynirli veya kıymalı, ıspanaklı yapılabilir. İç dolgusuna uyumlu olacak şekilde bazı tariflerde domates sosu ya da kremalı sos ile servis edilebilir.”

Ravioli Tarifi (2 – 3 Kişilik)

Malzemeler

  • 150 gr. makarna hamuru
  • 100 gr. ıspanak
  • 80 gr. rigatto peyniri
  • 3 gr. tuz
  • 2 gr. karabiber
  • 100 gr. domates sos
  • 20 gr. tereyağ
  • 10 gr. parmesan

Yapılışı

Domates sosu ve sarımsak tavada çevrilir. Ravioliler sıcak suda haşlanır ve çektirilen domates sosu içerine makarna alınır. Tavada tereyağı, parmesan, tuz ve karabiber ilave edilerek bağlanması sağlanır ve servise sunulur.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu