GüzellikManşetSaç Bakımı

Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Öneriler

Saç dökülmesi genelde erkeklerin kafa bölgesinin tepe noktasında, kadınlarda da incelmelerle ayrım çizgisinde genişlemeler ile kendini gösterir. Vitamin ve mineral eksiklikleri, kozmetik işlemler ya da psikolojik sebeplerin etkisi ile gelişir. Kişilerde özgüven kaybına sebep olabilir.

Bitkisel ve doğal yöntemler saç dökülmesini ortadan kaldırmak ya da en aza indirmek için etkili yollardan biri olarak kabul görüyor. Saç dökülmesini ortadan kaldırmak için bitkisel çözüm önerilerini sizler için araştırdık ve derledik. Haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

saç dökülmesi

Saç dökülmesi günümüzde karşılaşılan en yaygın problemlerden biridir. Kadın ya da erkek fark etmeksizin genel bir problem olan bu durum genetik faktörler, yanlış beslenme, vitamin ve mineral eksikliği ya da kullanılan ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ciddi saç kayıplarında bu durumun tipi ve nedeni öğrenilmelidir. Bu nedenle de bir dermatoloji uzmanına gidilmesi yararlı olacaktır. Genetik faktörler ya da altta yatan rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmeleri haricinde bitkisel tedaviler saçlarınızın dökülmesini ortadan kaldırabilir. İşte saç dökülmeleri için bitkisel önerilerimiz:

Lavanta Yağı

saç dökülmesi

Saçların gürleşmesine yardımcı olan yağlardan biri de lavanta yağıdır. Koparak dökülmelerin önüne geçer. Saç derisinde bulunan kan dolaşımını hızlandırarak yeni saç yani kıl kökü oluşumunu teşvik eder. Lavanta yağını saçlarınızda şu şekilde kullanabilirsiniz:

Bir yemek kaşığı lavantayı kaynayan bir suya ekleyin ve ortalama 5 dakika kadar daha kaynatın. Lavanta suyu ılık bir hale geldiğinde saçlarınızı bu su ile yıkayın. Ortalama 30 dakika kadar saçınızda bekletin ve sonrasında ılık su ile saçlarınızı durulayın. Lavanta suyu ile saçlarınızı 10 günde bir yıkayarak saç dökülmesi problemini en aza indirebilirsiniz.

Karanfil Kürü

saç dökülmesi

Saç dökülmesini durdurmanın yanında saç oluşumunu destekleyen karanfil, saç köklerini güçlendirmeye faydalı olur. Karanfil kürünü saçlarınızda şu şekilde kullanabilirsiniz:

Bu kürü uygularken 15 adet karanfil kullanmalısınız. Karanfilleri bir bardak suyun içerisinde kaynatın ve sonrasında saç köklerinize masaj yapın. Ortalama 30 dakika kadar bekleyin ve sonrasında yıkayın. Özellikle stres ve vitamin eksikliğine bağlı olarak görülen saç dökülmeleri karanfil kürü sayesinde ortadan kalkabilir. Bunun yanında karanfil yardımı ile kaşıntılarda azalma ve saçlarınızda doğal bir parlaklık yakalayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

saç dökülmesi

Çay ağacı yağı; saç derisindeki aşırı yağlanmanın önüne geçer. Aynı zamanda da egzama ve mantar gibi cilt hastalıklarının etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Çay ağacı yağını saçlarınızda şu şekilde kullanabilirsiniz:

Çay ağacı yağının etkisinden faydalanmak için 5-6 damla kadar çay ağacı yağını saçlarınıza masaj yağı olarak uygulayabilir ya da badem yağı ve Hindistan cevizi gibi doğal yağlardan biri ile karıştırarak saç derinize masaj yapabilirsiniz. Ortalama 20 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Çam Terebentin Yağı

saç dökülmesi

Çam terebentin yağını ister şampuanınızda isterseniz de saç maskesinde kullanabilirsiniz. Güçlü ve yakıcı bir yağ olduğu için çam terebentin yağını aynı ölçülerde badem yağı ya da zeytinyağı ile karıştırarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Şampuanınızda kullanmak isterseniz ortalama 20 damla kadar çam terebentin yağını şampuanınıza ekleyip güzelce çalkalayın ve her banyo esnasında kullanın.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu