GüzellikCilt BakımıManşet

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Hem cilt görünümünü hem de insan yaşamını psikolojik açıdan olumsuz etkileyen sivilceler sıklıkla ergenlik döneminde ortaya çıkar. Yanlış tedavi sonucunda da iz ya da leke kalabilir. Cildin genel görünümünü bozan sivilce lekeleri genellikle iltihaplı bir lezyonun ürünüdür. Bu lekeleri ortadan kaldırmada cerrahi müdahaleler hem ağrılı hem de pahalı bir çözüm olarak karşımıza çıkar.

Bu sebepten de evde bulunan malzemeler ile kolay hazırlanan bitkisel ve doğal yöntemlere olan ilgi yoğundur. Peki ya sivilce izleri nasıl geçer? Haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

sivilce

Akne herkeste oluşabilen rahatsızlık verici bir cilt problemidir. Bu cilt deformasyonları patlatıldığında geriye izler bırakır. Vücudun pek çok bölgesinde ortaya çıkabilen akneler, genellikle vücudun yağlı ve nemli bölgelerinde oluşma eğilimi gösterirler. Pek çok zaman yüz bölgesinde meydana gelen aknelerin geride bırakmış olduğu lekeler için bitkisel çözümler ve kürler etkili sonuçlar doğurur. Peki ya sivilce izleri nasıl geçer?

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

sivilce

Akne izlerini ortadan kaldırmak için kimyasal peeling, IPL lazer, radyofrekans ve iğneli lazer gibi pek çok cerrahi yöntem bulunur. Bu yöntemler kısa sürede etkisini görmek isteyenler için oldukça uygundur. Fakat cilt üzerinde bulunan bu lekelerin ortadan kalkmasının en iyi yolu doğal ve bitkisel yöntemlerdir. Pek çok uzman bu lekeler için doğal çözümleri önermektedir.

Aynı zamanda akne lekeleri için piyasada pek çok leke kremi mevcuttur. Fakat bu yöntemler ile bütçenizi sarsmak istemiyorsanız sivilce lekelerine veda etmek için akne izleri ile benzer etkiler gösteren aşağıda bahsedeceğimiz yöntemleri evinizin konforunda deneyebilirsiniz.

Sivilce İzleri için Maske Tarifleri

sivilce

Gül Suyu Maskesi

Gül suyu cildi kir ve bakterilerden arındırmanın en iyi yollarından biridir. Cilt gözeneklerine kadar ulaşır, sıkılaştırır ve lekeler için harika bir yöntemdir. Düzenli kullanımda akne lekelerini ortadan kaldırır. Gül suyu maskesinin yapımı şu şekildedir;

Malzemeler
  • 110 ml gül suyu
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 2 yemek kaşığı bal
  • E vitamini
Yapılışı

110 ml gül suyunu, 2 yemek kaşığı şekeri, 2 yemek kaşığı balı ve E vitaminini bir kap içerisinde karıştıralım. Pamuk yardımı ile cildimize uygulayalım. Ortalama 5 dakika kadar bekletelim ve sonrasında durulayalım.

Elma ve Bal Maskesi

Akne izlerini ortadan kaldırmak için verebileceğimiz bir diğer tarif ise elma ve bal maskesidir. Vitamin etkisi ile cildinizin yenilenmesine yardımcı olacaktır. Elma ve bal maskesinin yapımı şu şekildedir;

Malzemeler
  • 1 adet elma
  • 4 yemek kaşığı bal
Yapılışı

1 adet elmayı rendeleyelim ve 4 yemek kaşığı bal ile karıştıralım. Krem kıvamını almasını sağlayalım ve sonrasında nazik bir şekilde cildimize uygulayalım. Ortalama 10-15 dakika kadar bekleyelim. Ardından ılık su ile durulayıp temizleyelim.

Bal ve Limon Maskesi

Sivilce izlerini ortadan kaldırmak için son vereceğimiz tarif ise bal ve limon maskesidir. Aynı elma ve bal maskesinde olduğu gibi; vitamin etkisi ile cildinizin yenilenmesine faydalı olacaktır. Bal ve limon maskesinin yapımı şu şekildedir;

Malzemeler
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
Yapılışı

2 yemek kaşığı bal ile 1 yemek kaşığı limon suyunu bir kasenin içerisinde homojen bir kıvama gelene kadar karıştıralım. Hazırladığımız karışımı ortalama 2-3 dakika kadar kaynatalım. Hazırladığımız karışım ılık bir ısıya geldiğinde problem yaşadığımız bölgeye sürelim ve ortalama 20 dakika kadar bekleyelim. Son olarak da ılık su ile durulayalım ve temizleyelim.

Sivilce İzlerine Ne İyi Gelir?

sivilce

Sivilceler yüz bölgemizde olabildiği gibi sırt bölgemizde de meydana gelebiliyor. Patates kızartması, hamburger ve fast food gibi bol yağlı yiyecekler bu aknelerin oluşmasına yol açıyor.

Öncelikle bol yağlı yiyecekleri azaltarak sivilce oluşumuna sebep olacak sebepleri ortadan kaldırabilirsiniz.

A vitamini takviyesi ve vücutta bakteri üremesini etkileyen kremler de sivilcelerin iz kalmadan sonlanmasına sağlanabilir.

Eğer sivilceleriniz sizi gerçekten de rahatsız edecek boyuta gelmiş ise en kısa zamanda bir uzmana görünmenize fayda olacaktır.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu