GüzellikManşetSaç Bakımı

Saçlar Nasıl Gürleşir?

Gür ve sağlıklı saçlara sahip olmak istiyor ancak kozmetik kullanımının ve bakım yapmanın yetersiz kaldığını gözlemliyorsanız beslenme listenizi düzenlemenizin zamanı gelmiş demektir. Cilt ve saç bakımının en önemli yapı taşını oluşturan yeterli ve dengeli beslenme düzeni sayesinde saçlarınızdaki donukluğu ve seyrekliği ortadan kaldırabilirsiniz.

Başta protein ve zengin yağ yönü ile öne çıkan gıdalar saçların gürleşmesinde büyük bir role sahiptir. Peki ya saçlar nasıl gürleşir? Saçların gürleşmesi için ne tüketmek gerekir? Haydi gelin içeriğimizin devamında bu sorulara cevaplar arayalım.

saç

Yeterli ve dengeli bir diyet, vücut sağlığının yanında saç sağlığı açısından da son derece önemli bir role sahiptir. Gereken bütün vitamin ve mineralleri tüketmek saçın canlılığını ve sağlığını korumaya yarar sağlar. Pek çok kişinin ortak derdi olan seyrelmeler açısından da büyük bir etkiye sahiptir. Somon, badem ve avokado gibi pek çok gıdayı diyetinize dahil ettiğiniz zaman dökülmelere son verebilirsiniz. Yeni saç gelişimini beslenme yolu ile teşvik edebilirsiniz. Peki ya bu gıdalar nelerdir? Nasıl gürleşme sağlanabilir? Haydi saçlarınızın gürleşmesi için tüketmeniz gereken besinleri birlikte inceleyelim.

Somon

saç

Konu güzellik olduğunda somon balığının etkilerini göz ardı etmek imkansızdır. Omega-3 yağları açısından zengin bir içeriğe sahip olan somon, yüksek kaliteli protein içerir. Demir ve B12 vitamini yönünden de zengin olan somon, yeteri kadar tüketilmediğinde kuru, zayıf ve cansız saçlara neden olur. Omega-3 saç derisini kayganlaştırarak sağlığına kavuşturur. Faydalarından yararlanmak için haftada 2-3 kez beslenmenize bu yiyeceğe yer verebilirsiniz.

Avokado

saç

Sağlıklı yağ oranı yüksek olan diğer bir besin ise avokadodur. Saçlarınızın ışıl ışıl ve canlı olmasına yardımcı olacak tekli doymamış yağlarını içinde barındırır. Saç büyümesini hızlandırmak ve saçlarınızı gürleştirmek için avokadoyu sofralarınızdan eksik etmemelisiniz. Eğer bu meyveyi tüketemiyorsanız en son çare saç maskesi olarak kullanmak.

Yumurta

saç

Protein, biotin, çinko ve Omega-6 yağ asidi zengini yumurta, saçlarınızın büyümesine ve canlanmasına yardımcı olur. Biotin, saçın oluştuğu keratinin temelinin meydana gelmesine katkıda bulunur. Biotin yumurta sarısında bulunsa da genel sağlığınız için yumurtayı bir bütün olarak tüketmeye özen göstermelisiniz.

Süzme Yoğurt

saç

Süzme yoğurt harika bir protein deposudur. Aynı zamanda yoğurt saç sağlığını destekleyen vitamin B5 ve D vitamini kaynağıdır. Saç kaybının önemli nedenlerinden biri olan D vitamini eksikliğini ortadan kaldırmak için yoğurdu bol bol tüketmelisiniz. Her gün ara öğünlerinizde yoğurt tüketebileceğiniz gibi yemeklerinizin yanında da tüketerek vücut ve saç sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu