Saç BakımıGüzellikManşet

Saçlarınızın Dökülmesini Hızlandıran Kötü Alışkanlıklar

Saçlarımız bizim için çok değerli ve daima güzel bakılmayı hak ediyorlar.

Birazdan sıralayacağımız alışkanlıkları bıraktığınız takdirde saçınızdaki değişimi kısa bir süre içinde gözlemleyeceksiniz.

Islak taramak, en iyi bilinen yanlışlardan ancak vazgeçmek de pek kolay değil.

Saçlarınızın Dökülmesini Hızlandıran Kötü Alışkanlıklar

Özellikle de duşta taramak iyi hissettiriyor biliyoruz ancak düğümlenme ve kopmalara yol açıyor. Sadece diplerinize masaj yapan şampuan fırçalarını tercih edebilirsiniz fakat taramaya ve açmaya çalışmayın.

Uzun süre havluya sarılı tutmak da nemini kaybetmesine ve kolay bir şekilde kopmasına neden oluyor.

Havlu, saçların suyunu almakla kalmıyor aynı zamanda kendi nemini de emiyor. Havlu ile ne kadar çok beklenirse elektriklenir ve kurur. Kopması da aynı şekilde kolaylaşır.

Isı elbette ki saçların en büyük düşmanı.

Sıcak su ile yıkar ve köklerine yüksek ısılı fön tutarsanız köklerini zedeler ve zayıflatırsınız. İncelen taneler çok daha kolay dökülür. Aynı şekilde uçlarına uygulanan maşa ve düzleştirici gibi yüksek ısılı aletler de zayıflamasına yol açar.

Peki bu saçlar nasıl taranıp kurutulacak?

Saçlarınızın Dökülmesini Hızlandıran Kötü Alışkanlıklar

Saçlarınızın suyunu elinizle sıktıktan sonra mikrofiber bir havlu ya da saç bonesi takıp çok beklemeden sıvı sprey ya da serum kullanmak ve düğüm açıcı nazik bir fırça ile yavaş hareketlerle uçlardan başlayıp aşama aşama diplere gitmek açılmasını sağlar. Ardından kendi kendine kurumaya bırakabilir ya da düşük ısılı bir fön ile kurutabilirsiniz. Hatta kendi kendine kurumasının da nemini uçurduğu iddia edildiği için düşük ısıyla yavaşça kurutmak en doğrusu olacaktır.

Yanlış tarak ve fırça seçimi de dökülmeyi hızlandırıyor.

Tabanı lastik olan, saçları çekiştiren ve acıtan fırçalar ve çok sık dişli taraklar koparak dökülmelere neden olur. Geniş dişleri olan, düğüm açıcı tarak ve fırçaları düğüm açıcı sıvı ürünler ile birlikte kullanarak kopmaların önüne geçebilirsiniz. Tararken tamamen kuru olması da ıslak olması kadar kötü. Bu nedenle bu spreyler epey hayat kurtarıcı.

Boyalar da yıpratıcı fakat asıl dökülmeye neden olan şey saç açıcılar.

Saçlarınızın rengini açtırmak, özellikle koyu renklerde bekleme süreleri ve tekrar tekrar tekrar açma ilkemi inceltip kopmalarına neden olacaktır. Açıcı kesinlikle diplere sürülmemelidir. Uçlarda da açma işlemi disiplinli ve düzenli bakım ister.

Bakım demişken, maalesef ki fazla bakım da dökülmeleri hızlandırıyor.

Saçlarınızın Dökülmesini Hızlandıran Kötü Alışkanlıklar

Diplere sürülen ağır maskeler ve bakım yağları gözenekleri tıkayarak köklerin hava almasını engelliyor. Bu da dökülmeye yol açabiliyor. Uzun saatler boyunca bekletilen karışımlar dökülme sorununa yardımcı olmanın yerine daha fazla dökülmeye neden olabiliyor.

Duşta bol şampuan ve krem kullanımı da bakım yağları kadar zararlı.

Avuç avuç şampuan kullanımı deri üzerinde durulanamayan kalıntılar kalmasına neden olabiliyor. Aynı şekilde kremin de diplere uygulanması ve iyi durulanmaması kökleri tıkayabiliyor.

Ee kızlar bırakıyor muyuz bu kötü alışkanlıkları? Haydi gelin yorumlarda buluşalım!

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu