AlışverişBeslenmeİyi Yaşam

Sahte Yılbaşı Çikolatalarına Dikkat!

Yılbaşına sayılı günler kala hediye amaçlı çikolata satışları katlandı. Ancak bu seçimde dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü bazı fırsatçılar, rengarenk, süslü paketlere gösterdikleri özeni içindeki ürüne göstermiyor.

Lezzetsiz, bayat, sağlıksız ürünlerin yanı sıra son tüketim tarihi yaklaşan ürünlerr, süslü paketlerle ‘yılbaşı hediyesi’ olarak satışa sunuluyor.

çikolata yapan kadın

Talep Artıyor

Yılbaşında bu ürüne talebin arttığını belirten Patiswiss Çikolata Ceosu Elif Aslı Yıldız:

Patiswiss Çikolata Ceosu Elif Aslı Yıldız
Patiswiss Çikolata Ceosu Elif Aslı Yıldız

“Bu ürünün zamanı, günü, mevsimi yok. Hem dünyada hem de Türkiye’de bu ürün her zaman çok seviliyor. Ancak bazı zamanlarda bu ürünün satışlarında artış yaşanıyor. Yılbaşının yaklaşmasıyla son zamanlarda çikolata satışları katlandı.

Hem yılbaşı gecesi tüketilmek üzere alınıyor hem de insanlar sevdiklerini hediye ediyor. Ayrıca birçok kurum da çalışanlarına yılbaşı hediyesi için bu ürünün siparişini veriyor.” dedi.

‘Dışı Güzel İçi Sağlıksız’

Birçok markanın yılbaşına özel paketler hazırladığını aktaran Yıldız:

“Rengarenk paketler ve süslemeleriyle dikkat çeken ürünler hem bireysel hem de kurumsal hediyelerde tercih ediliyor. O nedenle birçok marka, yılbaşı hediyesi amaçlı özel ürünler satışa çıkardı. Yıllardır bu işi yapan büyük markaların dışında asıl işi bu ürün olmayan bazı markalar da yılbaşı ürünleri satıyor.

patiswiss çikolata ambalajları

Ancak fırsatçılar, pakete gösterdikleri özeni ürüne göstermiyor. Paketini yılbaşına özel yapıp içindeki ürünü kalitesiz, sahte ürünlerden seçebiliyorlar. Hatta merdivenaltı denilebilecek yerlerde lezzetsiz, bayat, sağlıksız ürünlerin yanı sıra son tüketim tarihi yaklaşan ürünler süslü paketlerle ‘yılbaşı hediyesi’ olarak satışa sunuluyor. O nedenle alınan ürünün paketinin üreticisi iyi araştırılmalı, sadece pakete kanılmamalı. Çünkü bu ürünlerin dışı güzel içi sağlıksız.” diye konuştu.

Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Çikolatanın kalitesini anlamanın yollarını anlatan Yıldız:

“En önemlisi kesinlikle yağ. Bitkisel yağlar, palm yağlar, non lauric yağlar kullanılıyor kakao yağı yerine. Böylelikle çok ucuz bir ürün haline getiriliyor.

Kakao oranı ne kadar artarsa şeker oranı o kadar düşer. Kakao yağı vücut ısısının altında eriyebilen bir yağ olduğu için ağzınıza aldığınızda hemen eriyen, bütün aromatik yağları, kakaoyu, sütlü bir üründe gerçek sütün tadını aldığınız üründür gerçek çikolata.” ifadelerini kullandı.

Takvimli Çikolata Çok Sevildi

Tercihleri hakkında da bilgi veren Yıldız, şunları söyledi:

“12 ana kategoride 400’den fazla ürünümüz var. Klasik arayanlar en çok madlen ürünleri tercih ediyor. Sütlü çikolatalar, meyveli drajeler, şekerlemeler, rulokatlar başta olmak üzere tüm lezzetlerin bir araya geldiği Prime Collection da çok seviliyor.

takvimli çikolata

Ayrıca yılbaşına özel Patiswiss Yılbaşı Takvim Çikolatası’nı satışa çıkardık. Hem lezzetiyle hem de takvimli kutusuyla en çok ilgiyi gören ürünlerin başında geliyor.”

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu