Saç BakımıManşetSağlık

Süper Gıdalar: Saçlarınızı Güçlendirin ve Sağlıklı Tutun

Süper gıdalar son yıllarda piyasada patlama yaptı. Hem dahili hem de harici olarak vücut üzerinde faydalı etkileri vardır. İşte yemek masasından saçınız için harika olanlar.

Stresin ve kötü alışkanlıkların, özellikle de yiyeceklerin saç sağlığına zarar verebileceği, hatta saçların dökülmesine neden olabileceği artık biliniyor. Ancak daha az bilinen bir şey varsa, o da diyetinize bazı değerli mevsimsel yiyecekleri dahil ederek saçlarınızın güçlenebileceğidir.

Insparya Group’un Klinik Şefi Carlos Portinha, özellikle soğuk mevsimlerde daha sağlıklı ve güzel saçlar için dokuz süper gıda önerdi:

Listenin 1 numarasında süper gıdalar arasında protein, D vitamini ve Omega-3 açısından zengin olan ve saç derisini güçlendirirken aynı zamanda doğru saç büyümesini ve hücresel zarların gelişimini destekleyen somon balığı yer alıyor. Ayrıca, vitamin B grubu çinko açısından çok zengin olan yulaf, saç telinin temel besin maddesi olan keratinin çok önemli bir bileşeni olan silikon içeriği sayesinde oldukça faydalıdır.

Süper gıdalar arasında yer alan fasulye, balık ve et gibi gıdalar da, özellikle saç sağlığını etkileyebilecek başka sorunlar olduğunda, dengeli bir diyet için gereklidir.

Süper Gıdalar

Masalardan Saçlara

Yediğinizde size iyi geliyorlarsa, muhtemelen yüzünüze ve saç derinize uygulandıklarında da iyi geliyorlardır. Süper gıdalar bu şekilde kozmetik ve saç ürünlerinin formülasyonlarında başrol oyuncusu haline geliyor.

Liste uzun ve gün geçtikçe uzuyor: Kakaodan goji meyvelerine, bademden nar ve mantarlara kadar hepsi güzellik müttefikleri haline geliyor. Potansiyelini anlamak için kurutulmuş bir mantar suya batırıldığında ne olduğunu düşünün: Tamamen rehidre edildiğinde mantar orijinal görünümüne geri döner. Bu özellikten hem yüz kremleri, serumlar ve fondötenler için mükemmel bir bileşen olarak cilt için hem de düzleştiriciler ve saç kurutma makinelerinden kaynaklanan ısı hasarına, kirliliğe ve boyama ve renk değişikliğinden kaynaklanan kimyasal strese karşı korumak için saç için yararlanılabilir.

İşte daha güzel, daha güçlü ve daha sağlıklı saçlar için en iyi 9 süper kahraman yiyecek:

Somon Protein, D vitamini ve esansiyel yağ asitleri (Omega-3) açısından zengin olan somon, iyi saç büyümesini ve hücre zarlarının gelişimini teşvik ederken aynı zamanda kafa derisini de güçlendirir. 

Mercimek: çinko, magnezyum ve biyotin açısından yüksek bitki bazlı bir proteindir ve saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. 

Süper Gıdalar

Pirinç: basmati, kepekli veya haşlanmış gibi mümkün olan en koyu renkli çeşitlerin seçilmesi tavsiye edilir, çünkü hücre büyümesini uyarmak ve onları daha güçlü ve dolgun hale getirmek için yararlı olan yüksek düzeyde B vitamini içerirler. 

Yumurta: Yüksek biyolojik değere sahip ve biyotin açısından zengin bir protein kaynağıdır – daha güçlü ve sağlıklı saçların büyümesini teşvik etmek için yararlıdır. 

Havuç: Ana faydaları, sağlıklı cilt ve doku zarlarını destekleyen bir besin olan karotendir. Vücuttaki varlığı ne kadar fazlaysa, kepek ve saç dökülmesini önleme kabiliyeti de o kadar iyi olur. 

Ispanak: A ve C vitaminleri, çinko, magnezyum ve demir gibi yüksek sayıda besin sağlar, bunlardan özellikle kadın saçlarının sağlığını korumak için önemlidir. 

Yulaf: B vitamini ve çinko açısından zengin olan yulaf, öncelikle keratinin çok önemli bir bileşeni ve saç telinin temel besin maddesi olan silisyum içeriği nedeniyle faydalıdır. 

Süper Gıdalar

Avokado: E vitamini açısından zengin olan avokado, saç sağlığıyla doğru orantılı olarak sağlıklı ve güçlü saçlar için vazgeçilmez bir besindir. Bu gıda, hücre büyümesini (yani foliküler ünite hücrelerini) uyarmak ve daha etkili ve sağlıklı saç üretimi sağlamak için değerli yağ asitleri açısından da zengindir.

iStock 1279153204 LOW

Klinik araştırmalar, diyetinize bir dizi değerli mevsimlik gıda ekleyerek saçın güçlendirilebileceğini göstermektedir.

Kaynak: Estetica Dergisi 2023 Summer

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu