Sağlıkİyi YaşamManşet

Sütyen Takmak Sağlıklı Mı?

Uzun süre sütyen takmak göğüslerinizi nasıl etkiler? Sütyen takmak size göre değil mi? Ya da sütyen takmamak sarkmalarına yol açar mı?

Bu sorular sizin de kafanızı kurcalıyorsa sizler için sütyen takmayı bırakmanın artıları, eksileri ve yan etkilerini araştırdık. Haydi gelin derlediğimiz içeriğimizin devamına geçelim.

sütyen takmak

Sütyen takmamak göğüslerinizin sarkmasına yol açar mı?

Meme dokusunun çoğunluğunun desteklenmediği agresif hareketler travma ve ağrıya neden olabilir. Örneğin sütyen takmadan koşuya çıkarsanız göğüsleriniz zıplar ve incinebilir. Egzersizler için takmak önemlidir evet. Peki ya evinizde otururken ya da televizyon izlerken de mi sütyen takmanız gerekir?

Sütyen takmamak sarkamaya yol açar mı yoksa açmaz mı konusunda uzmanlar ikiye ayrılmış vaziyetteler. Bazı uzmanlar sütyen takmazsanız göğüsleriniz sarkar derken Chicago’daki Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nde meme cerrahı ve doçent olan Andrea Madrigrano, sarkmanın göğüslerinizin boyutuna bağlı olarak ortaya çıkma olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor. Küçük göğüslü insanlar için sütyen takmanın yapısal bir yararı olmadığına değiniyor.

Sütyen takmak sırt ağrısına faydalı olur mu?

Sarkmanın yanında, sırt ağrısı da kadınlar için büyük bir problem olarak karşımıza çıkıyor. Daha büyük göğüsleri olan insanlar için sırt ağrısı daha da büyük bir sorun olabilir. Bu sebepten büyük göğüslü insanlar için sütyen takmak sırt ağrısına ve duruşa yardımcı olabilir.

sütyen

Madrigano; büyük göğüslü insanların göğüslerinin altındaki kaslara aşırı yük bindirebileceğini bu sebepten de göğüs, sırt ve omuz ağrılarına yol açabileceğini söylüyor. Ancak sütyenin sağladığı destek; göğüslerinizin ağırlığının çoğunu göğsünüzden, sırtınızdan ve omuzlarınızdan alır. Bu durum da gerginliğin önemli ölçüde azalmasını sağlar diye açıklıyor.

Sütyen takmamak cildiniz için yararlı olabilir.

Sütyeninizi bırakmak cildiniz için, özellikle de tahriş problemleri yaşayan kişiler için yararlı olabilir. Kaliforniya’da bir dermatolog olan Devika Icacreamwala; sütyen takmanın, göğüslerinizin altında ve üzerinde ter birikmesine neden olabileceğini söylüyor. Bu durumun da iltihaplanmaya ve nihayetinde bir maya enfeksiyonuna yol açabileceğinden bahsediyor.

Tabii ki bu problemlerin ortaya çıkması haftalar hatta belki de aylar alabilir ancak çeşitli faktörler de bu problemleri tetikler. Örneğin, günlük duş almamak, bir antrenmandan sonra göğsünüzdeki teri silmemek ya da bir antrenmandan ya da sıcak bir günden sonra terli olan sütyeninizi değiştirmemek gibi…

Bunun yanında, yalnızca sütyen giymemek biz çözüm niteliğinde değildir. Dr. Icecreamwala, iltihapları ortadan kaldırmak için topikal ilaçlara ihtiyacınız olabileceğini ve bu süreçte sütyen takmanın, bu cilt problemlerini iki ila dört haftada geçireceğinden bahsediyor.

Zihinsel sağlığınızı etkileyebilir.

Kıyafetleriniz motivasyonunuzu ve performansınızı etkileyebilir. Örneğin en sevdiğiniz spor kıyafetlerinizi giydiğinizde spor yapmak size daha keyifli gelebilir ve motivasyonunuzu yükseltebilir. Bu açıdan baktığımız zaman evden çalışıyorsanız; pijamalarınızı çıkarmanın iş verimliliğinizi arttırıp arttırmadığını görmek için sütyen ve kot pantolon giyebilirsiniz. Dr. Madrigrano’nun özellikle büyük göğüsleri olmayanlar için iyi bir seçenek olduğunu söylediği dikişsiz braletleri deneyebilirsiniz.

sütyen

Sizin bedeniniz sizin kararınız diyelim.

Evde ya da dışarda sütyen takmak isteyip istemediğiniz sizin kişisel tercihinize ve rahatlığınıza bağlıdır. Dr. Madrigrano, bazı kadınlar sütyen takmamayı seçtiklerini çünkü rahat bir sütyen bulamadıklarını ya da desteğe ihtiyaç duymadıklarını söylerken büyük göğüslü bazı kadınların da uyurken bile sütyen takmayı tercih ettiklerini söyledi.

Önemli olan sizin rahatınız. Sütyen takmamak sizin için daha rahatsa ve bundan memnunsanız sütyen takmanıza gerek yok.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu