Cilt BakımıGüzellik

Temiz ve Pürüzsüz Bir Cilt için Kendinize Sürekli Hatırlatmanız Gereken Bakım Önerileri

Tertemiz ve pürüzsüz bir cilt için öyle çok daha uğraş göstermeye gerek yok, emin olun.

Size bilmediğiniz bir şey söyleyemeyiz belki ancak temiz ve pürüzsüz bir cilt için hatırlatmalar her zaman iyidir.

cilt

Yüz havlunuzu ve yastık kılıfınızı sık sık değiştirin.

Yüzünüzle en çok temas eden havlu ve yastık kılıflarında bakteri üremesi oldukça kolay ve bu durum siz farkında olmadan cilt problemlerine neden olabilir. Deterjan kalıntıları da cildiniz için problem olabilir. Bu çamaşırları yıkarken bebekler ve hassas ciltliler için üretilen deterjanları ya da beyaz sabunları kullanabilirsiniz.

Yatağa girmeden önce yüzünüzü yıkayın.

Çok mu zor geliyor, uykunuzu mu kaçırıyor? Sivilcelerin uykunuzu kaçırdığı daha büyük bir gerçek, emin olun. Dişlerinizi fırçalarken yüzünüzü de yıkayın ki tüm günün kiri, tozu ve cildin fazla yağlanması ortadan kalksın.

Yüzünüzde temizleyici kalıntısı bırakmayın.

Ciltten durulanması gereken ürünlerin bütünüyle arındırılması gerekiyor. Aksi taktirde kaşıntı ve tahriş yaşamanız mümkün. Yüzünüzü ılık ya da soğuk su ile yıkamalısınız. Eğer akşam temizleme köpüğü gibi bir ürün kullandıysanız sabah uyandığınızda yalnızca suyla yıkamanız yeterli olacaktır.

Yüzünüzde kullandığınız her ürünü sürekli olarak yıkayın.

Makyaj fırçası, yüz temizleme fırçası ve elleriniz… Evet ellerinizi de sık sık yıkamak yüzünüz için muazzam bir iyilik. Yüzünüze temas eden her şey tertemiz olmalı. Yüz temizleme fırçası ya da pedi kullanıyorsanız 3 ayda bir değiştirmeyi de ihmal etmeyin.

cilt

Cildinize karşı nazik olun.

Pürüzleri deliler gibi ovalamak, akneli bölgeyi bastıra bastıra sabun ile yıkamak ve tırnaklamak gibi yöntemler maalesef ki işe yaramıyor. Savaşmanıza inanın hiç gerek yok, o sivilce çıkacaksa zaten çıkar.

Telefonunuzun ekranını temiz tutun.

Yüzünüzün telefon değen bölgelerinde problemlerle karşılaştınız mı? Telefonlar gerçekten çok kirli, onları antibakteriyel mendiller ile sık sık temizlemek gerekli. Elbette ki parmaklarınızın sürekli olarak temas ettiği tablet ve bilgisayar klavyesini de…

Cilt bakımını abartmayın.

Yüzünüzü günde iki defadan fazla yıkamak, on farklı ürünü üst üste kullanmak elbette ki yağ bezlerini harekete geçirecek ve yeni problemlerle karşılaşma riskiniz artacaktır. Akışına bırakmaya özen gösterin.

Hormon testi yaptırın.

Pek çok insan hormon testi yaptırmadan önce çözüm arayışına gidiyor. Belki de ağır ilaçlar kullanmadan tedavi edilebilecek bir problemi büyütüyorlar. Cilt problemlerinden şikayetçiyseniz bir hormon testi yaptırarak her şeyin yolunda olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

cilt

Alnınızda problemler varsa kakülden vazgeçin.

Pek çoğumuz alnımızdaki cilt problemlerini kakülleri gizliyoruz ancak aslında bu yöntem tamamen yanlış. Kakülden vazgeçip problemleri iyileştirmek gerekli. Alnınıza değen saçlar; üstündeki kiri, tozu, ürün kalıntısını aktarır ve bu da gözeneklerinizin tıkanmasına neden olur.

İyi uyku – bol su – sağlıklı beslenme

Bu üçlüyü eminiz ki hatırlıyorsunuzdur. En iyi bildiğimiz ancak uygulamadığımız bu kuralı sürekli olarak kendimize hatırlatmamız gerekli. Yalnızca abur cubur alışverişi yerine manava gidip yeni mevsim meyvelerinden almakla başlayabilirsiniz.

Nemlendirmeyi unutmayın.

Zaten cilt yağlı olunca bir de üstüne nemlendirici ihtiyacı pek de hissedilmiyor. Fakat bu da cildi daha da çok yağlandırıyor. Resmen kısır döngü… Ancak yağsız bir nemlendirici kullanarak cildinizi yatıştırabilirsiniz.

Dermatoloğa gitmek için problemin büyümesini beklemeyin.

Her şeyin önlemini baştan almak gerekli. Belki de şu an dert etmediğiniz o geçmeyen üç sivilce yarın tüm yüzünüzü kaplayacak. Dermatoloğa daha erken gidip cilt tipinizi ve kullanmanız gereken ürünleri öğrenmeniz önlemi erken almanıza yardımcı olacaktır.

Vazgeçmeyin.

3 gün, 1 hafta deneyip vazgeçmek çok bilindik bir davranış şekli olabilir ancak sonuçlar genellikle yavaş yavaş gözlemlenir. Sonuç görünceye kadar her kuralı mutlaka düzenli olarak uygulayıp ısrarcı olmak gerekiyor.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu