El ve Ayak BakımıGüzellik

Tırnak Bakımında Atlamamanız Gereken 10 Şey

Bakımlı eller ve güzel tırnaklar herkesin hayali…

Daha sağlıklı ve güzel tırnaklara sahip olmak için yapmanız gerekenleri içeriğimizin devamında bulabilirsiniz.

tırnak

Tırnakların her şeyden önce kırılmaması ve sağlıklı olması için beslenmeye dikkat etmek gerekiyor.

Kırılma problemini yaşamamak için kalsiyum takviyesi almak, bol su içmek ve meyve sebze ağırlıklı beslenmek gerekiyor. Alkol içeren kolonya ve dezenfektanlarda kırılmaların daha fazla yaşanmasına sebep oluyor. Bunlardan kaçınmanız gerekiyor.

Doğru yöntemle doğru törpüleri kullanmanız gerekiyor.

Genel yapısı itibariyle hassas yapıdalar. Sert bir şekilde törpüleme uygulaması yapmak hassas yapısına zarar veriyor. Bu durumdan kurtulmak için tırnaklarınızın yapısına göre kağıt, cam ya da metal törpü tercih ederek, ileri geriden ziyade tek adım ile törpülemek çok daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Temiz ve nemli görünüm de en önemli noktalardan biri.

Temiz ve nemli tırnaklar her zaman çok daha sağlıklıdır. Duştan sonra bir sabun yardımı ile yavaş ve oval hareketlerle fırçalayabilirsiniz.

tırnak

Oje sürmek gibi oje çıkartmak da ayrı bir hassasiyet gerektiriyor.

Yoğun miktarlarda aseton kullanımı tırnakların yıpranmasına neden oluyor. Bu durumdan kaçınmak için mümkün mertebe kullandığınız ojenin rengine göre doğru miktarda asetonu parmağınıza dökmeniz gerekiyor. Aseton dışında asla kalan ojeleri kazıyarak çıkartmamalısınız.

Güçlendirmek ve daha sağlıklı hale getirmek için doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Manikür yapacağınız suya bir kaç damla limon suyu damlatmak oldukça güçlendirici bir etki yaratacaktır. Kimyasalın bıraktığı hasarlar bu sayede daha az hale gelecektir.

Eller ve tırnakları yağlar ve kremlerden yararlanarak bol bol nemli tutmalısınız.

Tırnakların da ellerin de güzel görünmesinin ilk aşaması nemli ve canlı olmasından geçiyor. Bunun için ellerine peeling uygulayabilir, bakım yağları ve kremlerinden yararlanabilirsiniz.

tırnak

Protez tırnaklar her ne kadar çok güzel görünseler de aynı zamanda tırnak yapınızın zayıflamasına da neden oluyor.

Protez yaptırmayı seviyorsanız bakımını asla ama asla ihmal etmemelisiniz. Katman altında nefes alamadığı için güçsüz düşüyorlar. Bunun önüne geçebilmek için yaptırma sürelerinizin arasına boşluklar koymalısınız.

Altına ve üstüne base coat ve top coat uygulaması yapmalısınız.

Kırılmaması ve nefes alabilmesi için oje sürmeden önce muhakkak base coat bir koruyucu oje sürmelisiniz. Oje sürdükten sonra da hem cila niyetine hem de parlak görünmesi adına top coat uygulaması yapmalısınız.

Evde temizlik yaparken mümkün olduğunca eldiven kullanmalısınız.

Özellikle deterjan ve çamaşır suyu gibi maddeler ile teması sıkıntı yaratabiliyor. Bunlardan korunmak adına yapacağınız temizlik esnasında muhakkak bulaşık eldiveni kullanmalısınız.

Manikür yaptırıp etlerinizi kestirmek istemiyorsanız bile muhakkak dönem dönem etlerinizi çubuklar yardımı ile ileriye doğru ittirmelisiniz.

Herkes manikür yaptırmak istemiyor bunun farkındayız. Ancak yine de bu etlerden kurtulmak gerekiyor. Bunu çok kolay bir şekilde çubuklar ve metaller yardımı ile yapabilirsiniz. Çok daha temiz bir görünüm elde edeceğinize eminiz.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu