El ve Ayak BakımıGüzellik

Tırnak Yeme Alışkanlığından Vazgeçmenizi Sağlayacak Yöntemler

Tırnaklarımız ellerimizde bulunduğu için en dikkat çeken yerlerden biri. Bu sebepten de her zaman özen göstermek gerekiyor. Tırnak yemek de maalesef ki hiç estetik bir görünüm sunmuyor.

Öyleyse haydi gelin hep birlikte sizler için derlediğimiz tırnak yeme alışkanlığından vazgeçmenizi sağlayacak yöntemlere göz atalım.

tırnak yeme alışkanlığı olmayan kadın eli

Kesebildiğiniz kadar dipten kesin.

Tırnak makasını her zaman yakınınızda tutun. Tırnaklarınızın biraz bile olsun uzadığını fark ettiğiniz zaman hemen kısaltın. Kısa olduklarında tırnak yemek o kadar zevkli gelmeyecektir.

Eldiven takın ya da parmaklarınıza yara bandı yapıştırın.

Tırnaklarınızı yeme istediği geldiğini hissettiğiniz anda hemen üzerini kapatacak bir şeyler düşünün. Eldiven takabilirsiniz ya da yara bandı tarzı bir şey kullanabilirsiniz.

Bu şekilde tırnaklarınızı yememeniz gerektiğini hatırlarsınız. Kendinize bu şekilde engel olabilirsiniz. Eldiven kullanmak elbette ki daha avantajlı olacaktır. Böylece devamlı olarak bandaj ya da yara bandı değiştirmek zorunda kalmazsınız.

Parmaklarınızı sürekli olarak meşgul edecek bir şeyler bulun.

Bu önerimiz kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Hepimizin farklı ilgi alanları vardır. Bu sebeple de savunma mekanizması olarak bir tane hobi bulun. Örgü örebilir ya da resim yapabilirsiniz. Bir hobi bulamazsanız da basitçe ellerinizin üzerine oturabilir ya da ellerinizi cebinize sokabilirsiniz.

kuaför kadın müşterisine oje sürüyor

Ağzınızı sürekli olarak meşgul tutun.

Bu şekilde tırnaklarınızı yemekten kaçınabilirsiniz. Biraz zaman sonra tırnak yeme isteğinizin geçtiğini göreceksiniz. Sakız çiğnemekle başlayabilirsiniz. Aynı zamanda sürekli olarak yanınızda bir şişe su bulundurun. İstek geldiği anda hemen su içmeye başlayın.

Acı oje kullanın.

Bu ojeler uzun süre kalıcı bir aromaya sahip olurlar. Her sabah düzenli olarak hem tırnaklarınıza hem de tırnak etlerinize sürün. İğrenç bir tadı olduğu için de tırnaklarınızı yemek eskisi kadar çekici gelmeyecektir.

Tırnak yeme isteği geldiği zaman hemen ellerinizi nemlendirin.

Bu yöntemi 2 olumlu alışkanlık olarak düşünebilirsiniz. Ellerinizi sürekli nemlendirmek bir yandan da tırnak yeme istediğinizden uzaklaşmış olacaksınız. Bu yöntem sizin dikkatinizi dağıtacak ancak aynı zamanda ellerinizi hem yumuşak hem de nemli hale getirecek.

tırnak törpüleme

Her zaman yanınızda tırnak törpüsü bulundurun.

Kendinize ufak tırnak törpüleri alın. Evin farklı yerlerine, cebinize ve cüzdanınıza koyun. Bu sayede tırnak yemek için bir bahaneniz olmayacaktır. Tırnak yeme isteği başladığında hemen törpüyü alın ve tek tek törpü uygulaması yapın.

Bilediğinize plastik bileklikler takın ve tırnak yeme isteği başladığında onlara odaklanın.

Bu plastik bileklikler tırnak yeme isteğini engellemeye yardımcı olacaktır. Bu şekilde tırnaklarınızı yemek için kolunuzu kaldırdığınız zaman hemen bu bileklikler ile oynamaya başlayın.

Parmaklarınızı meşgul etmek için telefonunuzu kullanın.

Telefonunuz yeri geldiğinde en yakın arkadaşınız ve yardımcınız olabilir. Ancak zamanımızı sosyal medyada gezerek geçirirken aslında parmaklarımız boş kalır. Birkaç oyun indirin. Bu oyunların iki el ile oynanmak zorunda olmasına dikkat edin. Aynı zamanda dikkatinizi hikaye yazarak başka noktalara da yönlendirebilirsiniz.

Görsel hatırlatıcılar yerleştirin.

Kafanızı nereye çevirirseniz çevirin tırnaklarınızı yememeniz gerektiğinizi hatırlatan notlar görecek şekilde notlar yerleştirin. Aynı zamanda telefon ekranınıza da böyle bir not kaydedebilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu