GurmeManşet

Torcello Kışı Yeni Menüsüyle Karşılıyor

İtalyan mutfağına ait pek çok lezzetin bir arada bulunduğu Etiler Gastronomi Sokağı’ndaki Torcello, menüsüne eklediği yeni lezzetler ile misafirlerine unutulmaz tatlar ve anlar yaşatmaya devam ediyor.

Torcello, adını İtalya’nın küçük bir balıkçı kasabasından alıyor. İtalyan şeflerin lezzet reçetelerini İstanbul’un ruhu ile harmanlıyor. İtalyan mutfağına ait pek çok lezzeti birlikte bulabileceğiniz Etiler Gastronomi Sokağı’nda bulunan Torcello, menüsüne yeni lezzetler ekledi. Kış aylarının gelişini menüsüne eklediği lezzetler ile selamlayan Torcello, birbirinden özel tatlar ile İtalyan mutfak kültürünü yerel ve geleneksel lezzetler ile harmanlıyor. Torcello’nın yeni kış menüsünü tadarken kendinizi İtalya’da hissederseniz pek şaşırmayın deriz.

Torcello Kışı Yeni Menüsüyle Karşılıyor

Pizza Hamuru 72 Saatte Hazırlanıyor

Etiler’de bulunan bu mekanı şehirde bulunan diğer İtalyan restoranlarından ayırt edebilecek bir ipucu ise İtalya’ya özgü olan bazı spesiyallere Torcello’nun menüsünde rastlayabilirsiniz. Bu mekanın Danışman Şef’i Morco Ho restoranlarında menüde yer almayan kişisel önerilerinin yer aldığı bir kara tahta olduğundan da bahsediyor.

Torcello Kışı Yeni Menüsüyle Karşılıyor

Şef Marco, her yemeğin farklı malzemeleri ve hazırlıkları olduğunu da dile getiriyor. “Hazırlık, pişirme ve sunumun tüm aşamalarına her zaman azami özeni göstermeye çalışırım. Ekibim beni “seçici” ve “detaycı” olarak görüyor. Örneğin; pizza hamurumuzu müşteriye sunmadan önce hazırlaması yaklaşık 72 saat sürüyor. Bu saatler içerisinde hamur saat kontrollü olarak farklı aşamalardan geçiyor.” diyor.

Kış Menüsünden İltalyan Şef Marco’nun Seçtikleri

Semifreddo al Pistacchio

Torcello Kışı Yeni Menüsüyle Karşılıyor

Torcello’nun menüsünde yıldız tatlardan bir tanesidir. Semifreddo 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Dünyanın pek çok yemek yazarı tarafından “kusursuz, mükemmel” gibi tat yorumları almıştır. Torcello’da ayın kusursuzluğunu koruyarak hazırlanan tatlı; krema ve fıstık ezmesinin adeta ateşle dansı niteliğini taşıyor. Bu ateş dansının kıvama gelen süresi tamamlandığı zaman buz dağının eteklerinde dinlenir gibi 24 saat dondurucuda dinlendirildikten sonra tabaklarınıza geliyor.

Lasagna alla Bolognese

Torcello Kışı Yeni Menüsüyle Karşılıyor

Adından da anlaşılacağı üzere İtalya’nın Bologna şehrine özgü pastasıdır. Yedi katmandan oluşur ve her katmanda farklı hazırlanan mükemmel bir lezzete sahiptir. Özenle hazırlanan ıspanaklı hamur en alt kata serilir. Üzerine beşamel sos ve bolonez sos eklenerek 7 katlı masalsı bir hikaye oluşturulur. 7. katın sonunda yalnızca bolonez sos ve parmesan ile final dokunuşu yapıldıktan sonra pişirilir. Tam olarak mutluluk veren yemeğin tanımı desek pek de yanılmış olmayız.

Polpette alle Melanzane

Torcello Kışı Yeni Menüsüyle Karşılıyor

İtalyan yemek kültürünün en beğenilen lezzetlerinden biridir. Közlenmiş patlıcan, parmesan peyniri ve sarımsağın ekmek kırıntısı ile birlikte kızartılmasıyla ortaya çıkan lezzet toplarını mutlaka denemelisiniz. Ağzınızda oluşacak olan şöleni hayal edin.

Ravioli Magro e Mascarpone

Torcello Kışı Yeni Menüsüyle Karşılıyor

Özenle hazırlanan el açması ravioli hamuru İltalyan mutfağının geleneksel lezzetlerindendir. Hamuru kadar iç malzemeleri de ayrı bir karnaval ile karşımıza çıkıyor. Yağsız kıyma, havuç, kereviz, muska ve mascarpone peuniri kendilerine ayrılan 12 saatlik süre ile dinlenmeye bırakılır. Ardından o muntazam kıvamı ile şekillenir. Daha sonra ise haşlanır. Sosu için ise tereyağı ve adaçayı ile tatlandırılır. Servise hazır bir lezzet şöleni halini alır.

Gurme Pizza Carpaccio

Torcello Kışı Yeni Menüsüyle Karşılıyor

3 gün boyunca işlemden geçmiş pizza hamuru nihayet uykusundan uyandığında sunmuş olduğu harika tatlar tam olarak da bu pizzanın içerisinde. Bufalo mozzerella, ince kesilmiş dana bonfile, rakula ve rendelenmiş parmesanın lezzetli birlikteliği… Uzun bir süre boyunca hem damaklarda hem de hafızalarda iz bırakacak.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu