Beslenmeİyi YaşamManşet

Bademin Faydaları Nelerdir?

Badem, gülgiller ailesinin Prunoideae alt familyasından meyvesi yenilebilen küçük bir ağaç türü olmanın yanında meyvesinin insan sağlığı için saymakla bitmeyen faydaları vardır.

Besin değerleri açısından oldukça zengin olan badem, kalp sağlığından kolesterole kadar pek çok olumlu etkisi varken zayıflamaya da yardımcı oluyor. Peki ya faydaları nelerdir? Badem neye iyi gelir?

Bademin Faydaları

badem

Badem beyin sağlığına faydalıdır. İnsan beyninin gelişimi ve sağlığı için gerekli olan pek çok element ve bileşen içermektedir. Yalnızca yetişkinler için değil çocukların da beyin sağlığı için yararlıdır. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır. Bu konu ile ilgili olarak yapılan pek çok bilimsel çalışma bademin içerdiği pek çok besin kaynağının sinir siteminin genel sağlığını korumak için gerekli olduğunu ortaya koymuştur. Günde 6-7 tane ve düzenli olarak bu besini tüketmeniz sağlık açısından pek çok fayda sağlayacaktır.

Badem kolesterol sağlığını korur. Düzenli olarak tüketilmesi, iyi ve kötü kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Bu özelliği kolesterolün dengesiz seyri sonucunda oluşabilecek pek çok hastalığa yakalanma riskini azaltır. Diğer bir ifade ile bir sorunu ortadan kaldırarak ortaya çıkabilecek pek çok sağlık sorununun oluşmasına engel olur.

Badem kemik sağlığına faydalıdır. İçerdiği pek çok vitamin ve mineraller yardımı ile mükemmel bir şifa kaynağıdır. İçerdiği bu maddelerin en önemlilerinden biri de fosfordur. Aynı zamanda “osteoporoz” gibi yaşa bağlı problemlerin başlamasını önlerken, fosfor yardımı ile kemiklerin ve dişlerin dayanıklılığını arttırır.

badem

Badem kalp için mükemmel bir besindir. İçerisinde bulunan doymamış yağlar, protein ve potasyum kalp sağlığı için büyük önem taşır. İçerdiği E vitamini ayrıca etkili bir antioksidan olmasını sağlar. Bol miktarda bulunan magnezyum ise kalp krizini önlemeye yardımcı olurken bunun yanında kalp hastalıkları riskini azaltır. Arter inflamasyona sebep olan sorunların etkisini azaltır. Folik asit açısından da iyi bir besindir. Bu sebeple arterlerde yağ leke oluşumuna sebep olan homosistein seviyesini azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda arter duvar hasarına karşı güçlü bir kalkan oluşturmak için E vitamini ile destek olur.

badem

Badem bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesi için pek çok maddeye ihtiyacı vardır. Bu maddelerden bir tanesi de alkalidir. Alkali açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Bu madde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarar. Bunun yanında farklı hastalıklara sebep olan sağlıksız koşulları ortadan kaldırır. Alkali katkısı ve E vitamini karışımı ile birlikte güçlü bir antioksidana dönüşür. Bu karışım sonucunda bağışıklık sisteminde onlarca hatta yüzlerce hastalığa sebep olan serbest radikallari yok eden mükemmel bir antioksidan ortaya çıkar. Bol miktarda içerdiği E vitamini ise kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır ve kalp sağlığını korur. Bununla ilgili olarak yapılan çalışmalar E vitamini oranı yüksek olan insanların kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski diğer insanlara göre %30-40 daha azdır.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu