GüzellikEstetikManşet

Tüy Alma Yöntemleri

İstenmeyen tüyler, erkek ya da kadın fark etmeden herkesin rahatsız olduğu bir şey. Dolayısıyla güzellik ve bakım rutini dediğimiz zaman işin içine kıl tüy işleri de dahil oluyor. Her ne kadar keyifli ve kolay bir iş olmasa da pürüzsüz bir ten elde edebilmek için bu tüylerden kurtulmamız gerekiyor. Peki ama nasıl?

Farklı teknikler ve evde hazırlanan özel kürler ile kıl almak kabus olmaktan çıkıyor neyse ki. Haydi gelin hep beraber içeriğimizin devamına geçelim.

Ağda

tüy

Ağda, vücudun her yerine uygulanabilir bir yöntem olarak yeniden karşımıza çıkıyor. Hem de çoğu zaman kılları azaltma konusunda etkili olduğu da bilinen gerçekler arasında. Sıcak ya da soğuk şekilde üretilen ağda çeşitleri mevcut. Soğuk ağdalar, kullanım gereği çok pratik. Fakat sıcak ağda çeşitleri tüy çıkarma süresi açısından çok daha avantajlı. Ağdayı, kıllarınızın olduğu bölgeye sürerek uygulamanız gerekiyor. Sonrasında bu bölgeye ağda bezi yapıştırıp ovaladıktan sonra bezi tüylerinizin çıkış yönünün tersine doğru çekmeniz gerekiyor. Evet biraz canınız yanacak ancak sonuç gayet güzel olacak.

Epilatör

tüy

Epilasyon cihazları çok uzun süredir kadınların ve erkeklerin hayatında yerini almış vaziyette. Elbette teknoloji gelişti bu sayede de daha estetik ve daha uygun fiyatlı modellere denk gelmeniz mümkünleşti. Dönen cımbızlı başlığı ile çalışan bu cihazlar, kılları alma konusunda çok başarılı. Aynı zamanda epilatörler vücudun tüm bölgelerinde de rahatlıkla kullanılabiliyor. Kılları kökün alması ise gerçekten de güzel bir detay. Epilatör kullanmayı düşünüyorsanız kıllarınızı almak için uzamasını beklemenize gerek yok. Epilatörler 0.5 mm kılı dahi alabiliyor. Düzenli kullanımda ise kılların azalmasını sağlıyor.

Lazer Epilasyon

tüy

Kalıcılık oranı çok daha yüksek olduğu için son dönemlerde lazer epilasyon çokça tercih ediliyor. Bu işlemin hijyenik ortamlarda ve seanslar halinde uygulanması gerekiyor. Yani biraz zaman ve sabır gerektiren bir yöntem. İlerleyen süreç ise çok avantajlı. Bikini ve koltuk altı bölgelerinde gerçekten de etkili olan lazer epilasyon maaselef ki biraz acılı bir yöntem. Aynı zamanda açık renkli fakat koyu kıllara sahip ciltlerde çok daha etkili sonuçlar ortaya çıkıyor.

Bitkisel Çözümler

Portakal Kürü

tüy

Portakalın tüy azalmak için kullanıldığını daha önce duymuş muydunuz? Bizler öğrenince çok şaşırdık açıkçası. Portakal kürü, tüy köklerinin zayıflamasına yardımcı oluyor. Özellikle ağda uygulamasından sonra düzenli olarak kullanmak, kür içeriğinin kıl köklerine derinlemesine nüfuz etmesini sağlıyor Bu kürü yapmak ise son derece kolay. Haydi inceleyelim:

  • Yediğimiz portakalların kabuklarını krem kıvamına gelene kadar robottan geçirelim.
  • İçine ortalama 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ekleyelim.
  • Etkisini görebilmek için sürdüğümüz bölgede ortalama 1 saat kadar bekletelim.
  • Ardından ılık su yardımı ile iyice temizleyelim.

Soğan Kürü

tüy

Tüy azaltıcı kürlerden bahsederken soğan kürünü es geçemezdik elbette. Soğan kürü, kıl köklerini zayıflatmasının yanında kılların tekrar çıkma süresinin uzamasında da büyük bir etkiye sahip. Ayrıca bu kürü hazırlamak çok da basit.

  • Orta büyüklükte bir soğanı rendeleyelim.
  • Tüy alma işlemimizden sonra soğan suyunu işlem yaptığımız bölgeye sürelim.
  • Ortalama 1 saat kadar bekleyelim ve daha sonra su ile temizleyelim.
  • Düzenli olarak uyguladığınızda etkisini daha iyi göreceksiniz.

Eee kızlar kurtuluyor muyuz tüylerden? Yorumlarda buluşalım!

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu