GüzellikManşetModaSorumluluk

Vegan ve Cruelty Free en iyi 10 parfüm

Vegan ve cruelty free parfümler nelerdir? Piyasadaki en iyileri hangileri? Onları nasıl tanıyacağımızı ve en çok satanlar ve yeniler arasından hangilerini deneyeceğimizi öğrenelim!

Vegan ve cruelty free parfümler giderek daha fazla talep görüyor. Peki parfümlerin vegan ve/veya cruelty free (hayvanlar üzerinde test edilmemiş) olması için hangi özelliklere sahip olması gerekir? Onları nasıl tanıyacağımızı ve piyasadaki en iyi vegan ve cruelty free parfümlerin hangileri olduğunu birlikte görelim.

Vegan ve Cruelty Free Parfümlerin Özellikleri

Hayvansal veya hayvansal türevli maddeler içermeyen bir parfüm vegandır. Ayrıca, 2013 tarihli 2019/788 sayılı AB yönetmeliğinin gerektirdiği şekilde hiçbir bileşeninin hayvanlar üzerinde test edilmemesi bir ürünün cruelty free olabilmesi için temel bir özelliktir.

Hayvanlara acı çektirmeden elde edilen ve yalnızca hayvanlar üzerinde test edilmemiş bileşenler içeren bir parfüm, cruelty free’dir.

Bu yüzden onları karıştırmamaya dikkat edin, çünkü vegan ile cruelty free arasında fark var! Hayvanlar üzerinde test edilmemiş bir ürün, bal veya balmumu gibi hayvanlardan elde edilen bileşenler içerebilir. Cruelty free olan ama vegan olmayan ünlü bir parfüm mü? Sürdürülebilir bir şekilde hasat edilmiş bal içeren, Guerlain’in Aqua Allegoria Sun Nectar ürünüdür .

bal peteği

En iyi Vegan ve Cruelty Free Parfümler

Şimdiye kadarki en iyi vegan ve cruelty free parfümler nelerdir? İşte vegan parfümeri dünyasını keşfetmek için denenecek 10 kadın ve unisex parfüm!

 • CHLOÉ NATURELLE – KADIN EAU DE PARFUM

 Bitki ailesinden, sedir ve frenk üzümü bazlı, meyveli notalarla açılır. Özünde organik gül ile birlikte Fas nerolisinin hassas kokularını buluyoruz. Sedir ağacı ve ışıltılı mimoza kapanışı yapar.

vegan ve cruelty parfümler
 • OBVIOUS UN MUSC – UNISEX EAU DE PARFUM 

Çiçekli, odunsu misk ailesinden Eau de Parfüm, zencefil ve bergamotun baharatlı notalarıyla piramidi açar. Özünde, galbanum reçinesi ile sandal ağacı ve güve otunun karışımı bulunur. Altında yumuşak bir misk dokunuşu ortaya çıkıyor.

vegan ve cruelty parfümler
 • JO LOVES A FRAGRANCE WHITE ROSE AND LEMON LEAVES – KADIN PARFÜMÜ

 Jo Malone tarafından tasarlanılan çiçek özlü parfüm. Beyaz gül yağı, limon kabuğu ve yaprakları karışımı, sıcak ve kehribar kokulu, petitgrain notalı bir parfüm karşımıza çıkıyor.

vegan ve cruelty parfümler
 • THE NUE CO. FOREST LUNGS – UNISEX EAU DE PARFUM 

 Bergamot, çam ve sedir ağacının reçineli ve yeşil notaları sayesinde stres önleyici görevi alan aromatik bir koku. Kapanışı güve otu, paçuli ve benzoin reçinesinin güçlü kokuları yapar.

vegan ve cruelty parfümler
 • SANA JARDIN TIGER BY HER SIDE – KADIN EAU DE PARFUM 

Amber çiçekli Eau de Parfüm’ün başarılı bu örneği, kişniş, tarçın ve bergamot kokuları ile açılır. Özü gül, benzoin reçinesi ve paçuli’yi harmanlayarak şehvetli bir vanilya, olibanum ve labdanum karışımına açılıyor.

vegan ve cruelty parfümler
 • FLORAL STREET ARIZONA BLOOM – UNISEX EAU DE PARFUM 

Bu Eau de Parfum, baharatlı aromatik kokularıyla, karabiber ve tuzlu miskle karıştırarak hindistan cevizinin egzotik tatlılığını yakalar. Ayrıca yasemin ve incir yapraklarının hassas birleşimi ile sıcak bir kehribar ve kaşmir özü vardır.

vegan ve cruelty parfümler
 • L’ERBOLARIO ASSENZIO – UNISEX PARFÜM 

Aromatik-baharatlı aileden gelen bu vegan parfümeri klasiği, portakal, limon ve absinthe ile açılır. Özünde bir lavanta ve baharat karışımı çıkarken, aynı zamanda misk, benzoin reçinesi ve koyu renkli ahşaplar ve çiçeklerin bir akorunu buluyoruz.

vegan ve cruelty parfümler
 • LUSH KARMA – UNISEX PARFÜM

 İngiliz markasının kültüdür ve aromatik ailenin bir parçasıdır. Narenciye, paçuli ve lavanta kokularıyla bir açılış yaparken, özünde çam, limon otu ve frenk üzümü buluyoruz. Tarçın, Çin tarçını ve reçine karışımlı bir ahenk parfümü tamamlar.

vegan ve cruelty parfümler
 • THE 7 VIRTUES VANILLA WOODS – KADIN EAU DE PARFUM 

Vanilla Woods amber-odunsu bir kokudur. Baskın kokusu armut, özünde ise Bulgar gülünün zenginliği ortaya çıkıyor. Temelinde, eko-sürdürülebilir yöntemlere göre hasat edilmiş Madagaskar’dan gelen karamel, kehribar ve organik vanilyanın yumuşak bir karışımı bulunur.

vegan ve cruelty parfümler
 • SEPHORA COLLECTION DO NOT DRINK IRIS & MOKA – UNISEX EAU DE PARFUM

 Çiçek ailesinden gelen, erkekler ve kadınlar için olan bu parfüm, irisin zarif ve pudramsı inceliğiyle, El Salvador kahvesi ve paçulinin sıcak ve dolgun notalarını birleştirmeyi başarıyor. Jus‘u, İtalyan mandalinası açıyor.

vegan ve cruelty parfümler

YENİ VEGAN VE CRUELTY FREE PARFÜMLER

 Keşfedilecek yeni cruelty free ve vegan parfümleri nelerdir? İşte kadın, erkek ve unisex kategorisinin en iyi 5’i!

 • Chloé Nomade Eau de Parfum Naturelle: hurma, Mirabella eriği, Mısır yasemini ve frezya kokuları karışımı ile, vanilya ve sandal ağacı özlü çiçeksi-amber parfümü. Kadın parfümüdür.
 • L’Eau d’Issey Eau&Cèdre: greyfurt, kakule, sedir ağacı, güve otu ve paçuli’nin güçlü kokuları ile yoğun ve odunsu bir karışımdır. Erkek parfümüdür.
 • Lotus Pear by The 7 Virtues: Williams armudu, lotus çiçeği, gül, beyaz çiçekler ve  sardunya çiçeği karışımı bazlı çiçeksi-meyveli eau de parfüm. Üniseks parfüm.
 • L’Erbolario Altea: çiçeksi, narenciye bazlı bir parfümdür. Özünde portakal ve limon çiçeğinin kokuları bulunurken, hatmi, gül ve vanilya çiçeklerinin karışımını da buluruz. Kadın parfümüdür.
 • 100Bon Lâcher-prise: Aromakoloji ilkelerinden ilham alan parfüm, manolya ve Sambac yasemini dahil 10 esansiyel yağ içerir. Üniseks.
vegan ve cruelty parfümler

vegan ve cruelty parfümler

Vegan ve Cruelty Free Parfüm Trendi

Eko-sürdürülebilir paketlemeyi öne süren süreçlerle ve doğal maddelerin kullanımını destekleyen clean beauty felsefesiyle, vegan ve cruelty parfümler giderek daha fazla yer kazanıyor.

Doğal içeriklere dayanan vegan ve cruelty free kokuların başarısının nedeni nedir?

Sebepleri çoktur. Hayvan sömürüsünden gelmeyen ve çevreye zarar vermeyen içerikleri kullanmak isteyen tüketicilerin giderek artan hassasiyeti önemli bir sebep olarak gösterilebilir. Basit ve doğal formüllerin yeniden keşfedilmesi, parfümlerin özlerinde, kimyasal bileşenli veya hayvansal kökenli olanların yerine belirli koku ailelerinin (narenciye, çiçeksi, aromatik) tercih edilmesi bu artışın nedenlerinden biri dahadır. 

Başlangıçta bitki ve hayvanlardan elde edilen doğal ürünleri kullanan “geleneksel” parfümeri dünyası, yavaş yavaş sentetik içeriklerin kullanımına doğru ilerledi. Bu göçün olumlu ve olumsuz sonuçları olmuştur. Örneğin, misk kedisi gibi nesli tükenmekte olan türlerin sömürüşünü azaltmayı (ancak durdurmayı değil) mümkün kıldı, ancak aynı zamanda petrolden türetilen elementlerle sentetik moleküllerin yaratılmasına da yol açtı. Kesinlikle, parfüm fikrinden ve koku alma zevkinden en uzak şey! Vegan ve cruelty free parfümlerin üretilmesi ve kullanılması, parfümeri sektörünü, sentez süreçlerinden önce olan, orijinal yapım yöntemlerine geri getiriyor.

bileğine parfüm sıkan kadın

Doğal parfümler: Fenomenin kökenleri

Doğal kokular, parfümeri kökenlerine dönüş ile sektörde önemli ve gerekli bir adım arasında mükemmel bir uzlaşmadır. Doğal bir parfüm, bitkilerden ve çiçeklerden elde edilen esansiyel yağlara dayanır ama aynı zamanda mineral, hayvansal ve hayvansal türevli bileşenler de içerebilir. Parfümün doğal olması için hammaddelerin, kimyalarını değiştiren işlemlerden geçmemiş olmaları gerekir. En başarılı doğal parfümler arasında, markanın ilk 100% doğal parfümü olan ve gül özüyle süslenmiş olan Chloé Naturelle’i buluyoruz. Ayrıca tam bir vegan ve cruelty free parfümdür.

chloe parfüm şişesinin arkasında duran kadın

Vegan ve cruelty free parfümler kesinlikle en yenilikçi güzellik trendlerinden biri. Bugün daha popüler olan sentetik parfümlerden farklı olsalar da, bu kokular oldukça şaşırtıcı olabilir! 2023’te sizde vegan ve cruelty free dünyasına adımınızı atın.

Halihazırda doğal parfüm kullanıyor musunuz? Vegan, cruelty free ve doğal içerikli parfümleri merak mı ediyorsunuz? Yorum yazarak düşüncelerinizi öğrenmemize izin verin!

Derleyen: Margherita Papatya Güzel

Margherita Papatya Güzel fotoğrafı

Margherita Papatya Güzel

İstanbul İtalyan Lisesinden mezun olduktan sonra İtalya Trieste Üniversitesi'nde hayal ettiği Psikoloji eğitimini almaya başladı. İki kültürle harmanlanmış bir bakış açısıyla farklı konulara değinmekten haz alıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu