Cilt BakımıGüzellikManşet

Yaşlanmanın Önüne Kök Hücre Tedavisi ile Geçilebilir

Kök hücreyi vücudumuzda çoğunlukla yağ dokularda ve kemik iliğinde şekilsiz hücreler olarak bulunan ve yaralanma ya da hastalık oluştuğunda hasarlı bölgenin gereksinimine göre şekil değiştirerek onarım işlevi gören hücrelere diyoruz.

Bu hücreler yenileyici, onarıcı ve gençleştirici özelliğe sahip olup ana özellikleri vücudun herhangi bir yerindeki hasar noktasından gelen uyarıya göre bulunduğu yerden dönüşerek sorunlu yere giderken; kendi yedeğini bulunduğu yere bırakma yeteneği olan hücreler olmalarıdır. 

kök hücre: genç kadın

Pek çok önemli hastalık ve travma sonrası sakatlıkların tedavisinde kullanıldığı gibi anti-aging tedavilerinde de sıklıkla kullanılıyor. Esteworld VIP Klinik Direktörü Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Gürsel Turgut; hücrenin ne olup olmadığını, kullanım alanını, genç ve daha estetik bir görünüm elde etmek amaçlı nasıl kullanıldığı gibi hücreye dair merak edilenleri anlattı.

Vücudumuzun neresinden alınır, nasıl elde edilir?

Çoğunlukla kemik iliği, kordon dokusu ve kordon kanı, yağ dokusu ve diş(süt dişi/20 yaş dişi) olduğu gibi son zamanlarda kadınlardaki menstrüasyon kanı da yoğun hücre kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bu arada şunu özellikle belirtmek gerekir ki sünnet derisi ve kulak arkası deriden elde edilen hücreler hücre değildir. 

Tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Hücre tedavisi temel olarak damar yolu ile verildiği gibi sorunlu bölgeye doğrudan enjeksiyon, intratekal dediğimiz belden omurilik içine ve ağızdan tüm solunum yollarına inhaler olarak verilebilmektedir. Hücrelerin temel özelliği olan sorunlu yere göç etme yeteneği (homing) nedeniyle genellikle intravenöz dediğimiz damar yolu uygulamaları en sık kullanılan yoldur.

kök hücre: genç kadın

Hangi yaşa, hangi miktarda uygulanır?

Herkese uygulanır, herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Hücre tedavilerinde önemli olan yaş değil hastanın yaşına göre verilecek hücre miktarıdır. Günümüzde kabul edilen etkin doz hastanın her kg başına 1,5-5 milyon/kg (Örneğin; 70kg bir insana ortalama 100-350 milyon hücre) verilmesi gerekliliğidir. Bu nedenle bu dozun altındaki tedaviler hücre tedavisi olarak kabul edilmez.

Gençleşme üzerinde kullanımı ve etkisi nedir? Tedavi ile nasıl gençleşebiliriz?

Kök hücre tek başına güzellik amacıyla kullanılacak hücreler olmayıp, ağırlıklı kullanım alanı anti-aging tedavileridir. Anti-aging tedavilerinde de esas etki mekanizması vücuda verildiğinde henüz belirti vermemiş, ileride kanser veya başka sorunlara yol açabilecek sorunları tedavi ederek, yaşam süresini kaliteli bir şekilde uzatması ile etki eder.

Güzellik uygulamalarındaki kullanımı daha çok yağ enjeksiyonları ile kombine edilerek enjekte edilen yağın tutunmasını artırıcı etkisi nedeniyle kullanmak daha doğru bir yöntem olur. 

Fibroblast (gençlik aşısı) bir kök hücre midir?

Bu uygulamalar, kulak arkasından veya sünnet derisinden alınan cilt örneği içinde bulunan ve temel fonksiyonu kolajen üretmek olan fibroblast hücrelerinin kök hücre laboratuvarında 4-6 hafta süre ile çoğaltılması ile hastaya tekrar verilmesi işlemi olup, kesinlikle kök hücre tedavi işlemi değildir. 

kök hücre: genç kadın

SVF (stromal vaskuler fraksiyon) bir kök hücre midir?

Kendi yağınızdan aynı gün hazırlanarak sorunlu bölgeye enjekte edilmesi esasına dayalı bu tedavi PRP gibi yağ içerisinde bulunan büyüme faktörleri ve çok az miktarda bulunan kök hücrelerin kullanım esasına dayalıdır. İçerisinde bulunan kök hücre çok az miktarda olduğundan temel etki mekanizması PRP’de olduğu gibi içerisinde bulunan büyüme faktörleri ile gerçekleşmektedir. Dolayısıyla kök hücre tedavi prensiplerine uygun olmadığı için bu tedavi bir kök hücre tedavisi olarak kabul edilemez. 

Hücrelerimizi saklatabilir miyiz? Neden saklatmalıyız?

Tüm kök hücreler bu konuda Sağlık Bakanlığı denetimine bağlı, akredite kök hücre bankaları tarafından saklanabilmektedir. Her hücre, insan nasıl yaşlanıyorsa hücrelerinizde yaşlandığından ne kadar erken yaşta saklatırsanız ileri dönemde kullanabileceğiniz o kadar genç ve dolayısıyla daha etkili hücrelere sahip olabilirsiniz. 

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu