ManşetSanat

Yayoi Kusama ve Benekli Dünyası

Yayoi Kusama bir Japon sanatçı ve yazardır. Hatta yaşayan en önemli avant garde sanatçılarındandır desek pek de yanılmış olmayız.

Resim, enstalasyon, happening, edebiyat ve sinema dahil sanat disiplinlerinin pek çoğunda önemli eserler ortaya çıkarmıştır. 2. Dünya Savaşı sonrasındaki sanatsal gelişmelerden faydalanan sanatçının bu gelişmeler doğrultusunda da minimalizm, feminist sanat, çağdaş sanat ve pop art dönem çalışmaları olmuştur.

Yaklaşık olarak on yaşından itibaren gördüğü halüsinasyonlardan etkilenerek benekler ve ağları resmetmiştir. İlk kişisel sergisine de 1952 yılında Japonya’da açmıştır.

Annesi resim yapmasını istememiş ve ablası gibi erken yaşta evlenmesini istemiştir. Annesinin bu baskılarının üzerine 1957 yılında ABD’ye göç etmiştir. 16 yıl boyunca yaşadığı bu ülkede pek çok ses getiren happening gerçekleştirmiştir. Puantiye ve nokta desenlerini her disiplinde uygulamıştır.

Film yapımcılığı ve yayıncılık gibi işler de yapmıştır. İlk ciddi çalışmalarından biri olan “Silinmişlik Odası” içerisindeki bütün eşyalar dahil olmak üzere her şeyin düz beyaza boyandığı bir odaydı. Ayrıca ziyaretçilerden kendilerine verilen yuvarlak formda bulunan farklı boyut ve şekillerdeki renkli yapıştırmaları odada seçtikleri herhangi ir yüzeye yapıştırmaları da istenmişti.

Yayoi Kusama, Silinmişlik Odası ve onu izleyen diğer projeler ile adeta bir fenomen haline gelmiştir.

1960larda çıplak bedenler üzerine sokaklarda puantiye çizen sanatçıya göre; bedenler savaşa karşı barışı ve aşkı temsil ediyorlardı.

Çalışmalarında balkabağı formunu sık sık kullandı. 1973 yılında ülkesine döndü ve gönüllü olarak bir akıl hastanesine yerleşti. Burada pek çok roman, şiir ve otobiyografi yazarak edebi kariyerini başlatmış oldu.

Yaşamını geceleri gönüllü olarak kaldığı bir akıl hastanesi ile gündüzleri üç katlı dev atölyesi arasında geçirmekte. 1990lı yıllardan sonra uluslararası arenada Yayoi Kusama’nın eserlerine ilgi oldukça artmıştır. Yayoi Kusama dünyanın pek çok şehrinde geniş izleyici kitleleri tarafından izlenen projeler gerçekleştirmiştir.

Yayoi Kusama, 2001’de Asahi Shimbun gazetesi tarafından verilen Asahi Ödülü, 2003’te Fransız Ordre des Arts des Lettres nişanı, 2006 yılında ise Japon Sanat Birliği’nin 18. Praemium Imperiale Ödülü dahil olmak üzere pek çok ödüle değer görülmüştür. Sanatçı adına Japonya’nın Tokyo şehrinde 2017 yılında Yayoi Kusama Müzesi açılmıştır.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu