ModaManşet

Yılbaşında Neden Kırmızı İç Çamaşırı Giyilir?

Evet geldik yine her sene aynı soruyla! Siz de yılın son gecesi saat tam 00:00 olduğunda kırmızı iç çamaşırı giymenin uğurlu olduğuna inanlardan mısınız?

Her sene 31 Aralık gelmeden önce kendinize ve yakın arkadaşlarınıza kırmızı iç çamaşırı hediye edenlerden misiniz? Haydi gelin kırmızı iç çamaşırının hikayesine birlikte bakalım.

kırmızı iç çamaşırı

Peki ya yılbaşı gecesi kırmızı iç çamaşırı giymenin hikayesinin nasıl başladığını ve bunun neden yapıldığını biliyor musunuz?

Hikayesi oldukça eski zamanlara dayanan kırmızı külotlar, 1956 yılında iflas etmek üzere olan Amerikalı iç çamaşırı satıcısı olan Henry George’nin başının altından çıktı.

kırmızı iç çamaşırı

Henry George, kadınların sütyen ve külotları takım olarak kırmızı renkte alırken sadece külot alan kadınların siyah ya da beyaz renkleri tercih ettiklerinin farkına vardı. Çalışanları ile bir toplantı düzenleyen Henry George, kırmızı külotları satmak için şu an da gördüğümüz şekilde başarılı bir strateji ortaya çıkardı.

Yeni yılın gelmesinden bir hafta kadar önce üç yıl boyunca satamadığı kırmızı külotları yakın çevresinde bulunan kadınlara hediye ederek, bu külotların onlara şans getireceğini söyledi.

kırmızı iç çamaşırı

31 Aralık günü Henry George’un deposunda kalan kırmızı iç çamaşırlarının hepsi tükendi. Aynı zamanda kırmızı külotların şans getireceği kulaktan kulağa yayıldı ve bir gelenek haline geldi.

Kırmızı rengin ne kadar göz alıcı olduğunu elbette ki hepimiz biliyoruz. Aşkın ve şehvetin rengi olan kırmızı renkteki iç çamaşırı giyenlerin bir sene boyunca aşkta şanslı olacaklarına inanılıyor.

Bazı insanlar da kırmızı iç çamaşırı giymeyi piyango bileti ile eşit sayıyor. Saat 00.00 olmadan birkaç dakika önce kırmızı külot giyilmesi uğurlu olarak değerlendiriliyor. Fakat kırmızı külotun asla pantolon üzerine giyilmemesi gerekli çünkü bunun uğursuzluk getirdiğine inanılıyor.

Kırmızı külot giymek elbette ki tamamen kişinin kendi inancına kalmış bir tercih. Bazı insanlar bunun gerçekten uğurlu olduğuna inandığı için bazı insanlar ise de eğlenceli olduğu için yapıyor.

Kırmızı külot giymek hayatımızı değiştirmese bile yeni yıla umut ve hayaller ile giriyor olmak insanı zaten yeterince olumlu yönde etkiliyor.

Eee gençler bu yıl giyiyor muyuz kırmızı iç çamaşırını? Haydi gelin yorumlarda buluşalım!

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu